اکثریت مطلق در پرتقال برای سرخ ها

انتخابات پرتقال
ترجمه از: 
اشپیگل

حزب حاکم سوسیالیست (PS) در انتخابات سراسری پرتغال پیروز شد. بر اساس گزارش کمیسیون ملی انتخابات, این حزب تقریباً ۴۲ درصد از حدود ۹۵ درصد آرای شمارش شده را به دست آورد. و با تصاحب ۱۱۷ کرسی, ۸ نماینده بیشتر از دو سال پیش ,اکثریت مطلق کرسی های پارلمان را پس از روند پیچیده انتخابات به دست آوردند.

نخست وزیر ۶۰ ساله پرتغال, در اولین واکنش گفت: "به نظر واضح است که حزب دموکرات پیروز شد و قدرتمندتر از گذشته (از انتخابات) بیرون آمد, اما باید منتظر نتایج نهایی باشیم. در طول مبارزات انتخاباتی, او قول داده بود که سیاست قبلی خود را ادامه دهد: او می خواهد به ترویج اقتصاد, کاهش نابرابری های اجتماعی و درعین حال تثبیت مالیه عمومی ادامه دهد. بزرگترین حزب اپوزیسیون, حزب محافظه کار PSD تحت رهبری ریو ریو, نامزد اصلی خود, طبق نتایج اولیه به کمتر از ۳۰ درصد رسید. در انتخابات قبلی که در پاییز ۲۰۱۹ گرفت, حزب سوسیالیست پرتقال ۳۶.۳ درصد آرای رای دهندگان را کسب کرده بود. وحزب محافظه ۲۷.۸ درصد. همه احزاب دیگر, از جمله حزب راستگرای پوپولیست چگا, تک رقمی باقی ماندند.

کاستا برای خود هدف اکثریت مطلق قرار داده بود

آنتونیو کاستا از اواخر سال ۲۰۱۵, رهبری دو دولت اقلیت را بر عهده داشته است که توسط احزاب چپ کوچکتر مانند بلوک چپ مارکسیست (BE), کمونیست ها (PCP) و سبزها (PEV) حمایت می شوند. با این حال, هیچ توافق رسمی ائتلاف وجود نداشت. این همکاری در پاییز گذشته زمانی که  بلوک چپ مانند مارکسیست ها,کمونیست ها و حزب سبزها به همراه اپوزیسیون محافظه‌کار پیش‌نویس بودجه سال ۲۰۲۲ کاستا را در پارلمان رد کردند, از بین رفت. رئیس جمهور مارسلو ربلو دو سوزا سپس انتخابات جدیدی را در اوایل نوامبر برگزار کرد.

متحدان سابق خواستار هزینه های اجتماعی بیشتر از دولت سوسیالیست در بودجه ۲۰۲۲ شده بودند, همچنین با توجه به کمک های میلیاردی اتحادیه اروپا برای کرونا. با این حال, کاستا نمی خواست سیاست مخارج محتاطانه خود را کنار بگذارد. در طول مبارزات انتخاباتی, آنتونیو کاستا, اکثریت مطلق را به عنوان هدف "داشتن یک دولت باثبات" اعلام کرده بود. با این حال,  احتمال از سرگیری همکاری با سایر گروه‌های کوچک چپ را رد نکرد.

منبع: مجله آلمانی:"Spiegel " 

 

افزودن نظر جدید