ترکیه مواضع کردها را در سوریه و عراق بمباران کرد

به گفته وزارت دفاع ترکیه، ترکیه به اهداف جنگجویان کرد در عراق و شمال سوریه حمله کرده است. این وزارت روز چهارشنبه گفت که در جریان این عملیات، اردوگاه های آموزشی، پایگاه ها و انبارهای مهمات هدف قرار گرفتند. تاکنون هیچ اطلاعاتی در مورد قربانیان احتمالی داده نشده است.هدف این حملات هوایی جنگنده‌های ترکیه، شبه‌نظامیان کرد سوریه YPG و منطقه تجمع حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) بود که پایگاه‌هایی در خاک عراق دارد و ترکیه هر دو تشکیلات کردی را  به عنوان گروه‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده کرده است می باشد.

به گزارش خبرگزاری کردی مرکز اطلاع رسانی روژاوا، اردوگاه آوارگان مخمور در عراق مورد حمله قرار گرفت. بیشتر آوارگان کرد در آنجا زندگی می کنند. این اردوگاه در دهه ۱۹۹۰ افتتاح شد و به ویژه مبارزان پ ک ک به آنجا پناه بردند. در شمال شرق سوریه، جنگجویان YPG نیروهای رژیم بشار اسد را در سال ۲۰۱۲ بیرون کردند. چهار سال بعد، حزب اتحاد دموکراتیک کرد، خودمختاری منطقه شمال و شرق سوریه را اعلام کرد. هم رژیم سوریه و هم ترکیه این را یک تحریک سیاسی تلقی می کنند و دولت آنکارا، جنگجویان YPG را به عنوان یک سازمان تروریستی، شاخه سوری حزب ممنوعه کارگران کرد پ.ک.ک، که دهه هاست علیه دولت ترکیه جنگ می کند، می داند.

کردها، این گسترش را مدیون مبارزه خود با شبه نظامیان تروریستی "دولت اسلامی" هستند. آنها با حمایت ائتلاف بین المللی ضد داعش، جهادی ها را بیرون رانده  و مناطق آنها را تصرف کردند. امروز، اداره خودمختار شمال و شرق سوریه در آنجا حکومت می کند که خود را جزو پروژه خودمختاری کردها نمی داند، بلکه آن را الگویی از همزیستی و برابری همه گروه های جمعیتی می داند. در مقایسه با بقیه مناطق سوریه، شمال شرق به طور معقولی پایدار و امن به نظر می رسد.

با حمله ترکیه علیه کرد های سوریه و تشکیلات YPG در سال ۲۰۱۸، عملا، جبهه جنگ دیگری در سوریه پدیدار شد.ارتش دولت  رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، شهرعفرین با اکثریت کرد و در سال۲۰۱۹ شهرهای راس العین و تل ابجد را بمباران کرد. از آن زمان، ترکیه یک "منطقه حفاظتی" به عمق ۳۰ کیلومتر را در امتداد مرز اشغال کرده است. اسد اکنون حدود دو سوم کشور را دوباره تحت کنترل خود دارد. شمال شرق کردستان و استان ادلب و همچنین مناطق تحت اشغال ترکیه در مرز ترکیه خارج از کنترل وی است.

چهار شنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۰- ۲ فوریه  ۲۰۲۲

منبع: مجله آلمانی" Spiegel " 

 

افزودن نظر جدید