ایرلند شمالی کنترل مواد غذایی بریتانیا را به حالت تعلیق درآورد

مناقشه آشکاری بین ایرلند و ایرلند شمالی بر سر اجرای معاهده برگزیت درگرفت.*۱. ادوین پوتس وزیر کشاورزی ایرلند شمالی اعلام کرد که دستور پایان کنترل واردات مواد غذایی بریتانیا را صادر کرده است. بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر کنترل گمرکی در جریان برگزیت به توافق رسیده بودند.

پوتس عضو حزب اتحادیه دموکرات پروتستان" DUP " گفت: "اکنون یک دستور رسمی برای پایان دادن به همه کنترل‌هایی که تا نیمه شب ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ اعمال می شد، صادر کرده‌ام. مقررات برگزیت از اول ژانویه ۲۰۲۱ اجرایی شد، او به یک سند قانونی اشاره کرد که این اقدامات نباید بدون موافقت دولت منطقه ای ایرلند شمالی ارائه می شد. DUP با پروتکل ایرلند شمالی مخالف است و بر روابط نزدیک با بریتانیا اصرار دارد.

وزارت امور خارجه ایرلند در دوبلین بلافاصله انتقاد کرد که این امر توافق برگزیت را زیر پا می گذارد. هفته گذشته، به دنبال تهدیدهای DUP برای توقف کنترل ها، لیز تراس وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که این موضوع بر عهده دولت منطقه ای ایرلند شمالی است که باید نسبت به حل آن اقدام  نماید.

کنترل مرزی با ایرلند شمالی

هدف پروتکل ایرلند شمالی تضمین این است که قوانین اتحادیه اروپا در ایرلند بدون اعمال کنترل مرزی با ایرلند شمالی اعمال می شود. در نتیجه، کنترل بر جابجایی کالا به مرز بین بریتانیا و ایرلند شمالی منتقل شده است. ملی گرایان ایرلند شمالی این را آغازی برای جدایی از بریتانیا می دانند.

DUP یک دولت وحدت شکننده را با شین فین کاتولیک جمهوری خواه اداره می کند که به نوبه خود به دنبال اتحاد مجدد با ایرلند عضو اتحادیه اروپا است. شین فِیْن Sinn Féin این دستور را غیرقانونی خواند.*۲

زیرنویس:

*۱- بریتانیا در ۳۱ ژانویه۲۰۲۰ اتحادیه اروپا را ترک کرد که اغلب به آن برگزیت گفته می شود و تحت کنترل توافقنامه خروج است که در ۲۴ ژانویه۲۰۲۰ امضا شد.در مرحله انتقالی که در آنجا تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ توافق شد، روابط بلندمدت بین بریتانیا و اتحادیه اروپا (EU) تا ۲۴ دسامبر ۲۰۲۰ مورد مذاکره مجدد قرار گرفت. از اول ژانویه ۲۰۲۱، بریتانیا دیگر بخشی از بازار واحد اتحادیه اروپا و اتحادیه گمرکی نیست.

*۲- شین فین"Sinn Féin "، از احزاب اصلی ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند است. شین فین بزرگ‌ترین حزب ملی‌گرا و دومین حزب بزرگ در مجلس ایرلند شمالی است. این حزب در انتخابات ماه مارس ۲۰۱۷ میلادی توانست با کسب ۲۷٫۹ درصد از مجموع آرای اخذ شده،۲۷ کرسی از ۹۰ کرسی مجلس ایرلند شمالی را از آن خود سازد. این حزب همچنین چهار پست وزارت را در قوه مجریه ایرلند شمالی در اختیار دارد. این حزب از ۱۸ کرسی ایرلند شمالی در مجلس عوام بریتانیا، صاحب ۷ کرسی است. شین فین سومین حزب بزرگ در پارلمان جمهوری ایرلند است.این حزب، مواضع چپ‌گرایانه نیز دارد.

پنجشنبه ۱۴ دی ماه ۱۴۰۰- ۳ فوریه ۲۰۲۲

منبع: مجله آلمانی" Spiegel"  

 

افزودن نظر جدید