صعود حزب سوسیال دموکرات اتریش

همه گیر شدن کرونا و مجموعه ای از اخبار رانت و فساد مالی و سیاسی، به شدت بر رای دهندگان و شهروندان اتریشی تاثیر منفی گذاشته است و حمایت آن ها را نسبت به حزب ملی اتریش "ÖVP"، حزب حاکم در قدرت، متزلزل کرده است. در حال حاضر این حزب پایگاه خود را از دست داده است. در مقابل، آراء حزب سوسیال دمکراتیک "SPÖ" این کشور، برای اولین بار در سال‌های اخیر در نظرسنجی‌ها افزایش یافته است. بر اساس پیش‌بینی انجام شده توسط "Standard"، در حال حاضر دو امتیاز بالاتر از ÖVP با ۲۶ درصد است.

رهبر حزب سوسیال دموکرات خانم پاملا رندی واگنر،*۱ علاوه بر مشکلات بحث برانگیز این حزب و  با وجود مبارزات داخلی قدرت و لغزش های عمومی، او یک شانس تاریخی دارد: او می تواند اولین زنی باشد که در انتخابات عمومی سال ۲۰۲۴، به عنوان صدراعظم اتریش انتخاب شود.

اما به بیان دقیق تر باید گفت، قبلاً نیز یک زن" Birgitte Bierlein" در مقام صدراعظم اتریش حضور داشته است: که به طور موقت این دفتر را به عنوان بخشی از یک دولت موقت از ژوئن ۲۰۱۹ تا ژانویه ۲۰۲۰ پس از فروپاشی دولت فدرال تحت رهبری سباستین کورز پس از رسوایی ایبیزا به دست گرفت. اما زنی که در یک انتخابات عمومی به قدرت می رسد - تا کنون  در اتریش اتفاق نیفتاده است.

اتحادیه ها و شبکه های مردانه

به هر حال، آرمان سباستیآن کورتس*۲ اخیراً بار دیگر نشان داده است که انجمن ها و شبکه های مردانه چه نقشی در سیاست اتریش دارند. آیا پاملا رندی واگنر همچنان می تواند بر این مشکلات فائق آید و صدراعظم شود؟ باید دید که او چگونه به عنوان یک پزشگ،با تغییر شغل موفق گردید و  به رهبری حزب رسید (رندی واگنر یک ویروس شناس کار آزموده است) و چرا در میان برخی از رفقا اینقدر بحث برانگیز است؟. چرا حزب سوسیال دموکرات اتریش، تا مدت های طولانی بسیار ضعیف عمل کرده است و اکنون دوباره شتاب گرفته است؟ و اکنون، زمانی است که باید به کشور همسایه آلمان نگاه کنیم. جایی که سوسیال دموکرات ها به تازگی به موفقیتی شگفت انگیز دست یافته اند و اکنون پست صدراعظم را در اختیار دارند. بنابراین آیا سوسیال  دموکرات های اتریش می توانند چیزهایی از موفقیت های حزب سوسیال دموکرات آلمان "SPD" بیاموزند ؟

زیرنویس:

*۱-  پاملا رندی-واگنر"Pamela Rendi-Wagner"،زاده ۷ ماه  مه ۱۹۷۱ در وین، یک پزشک و سیاستمدار اتریشی (SPÖ) است. از ۲۴ نوامبر ۲۰۱۸، او رهبر فدرال حزب سوسیال دموکرات اتریش است. از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ او مدیرکل بهداشت عمومی در وزارت بهداشت بود و در سال ۲۰۱۷ به سمت وزیربهداشت کار کرد. و در سال ۲۰۱۷ در سمت وزیر بهداشت و زنان فدرال فعالیت نمود. او از ۹ نوامبر ۲۰۱۷ عضو شورای ملی اتریش و از ۸ اکتبر ۲۰۱۸ به ریاست حزب سوسیال دموکرات اتریش رسید و در سال ۲۰۱۹ به رهبری آن ارتقا یافت. 

*۲- سباستیآن کورتس"Sebastian Kurz" ، زادهٔ ۲۷ اوت ۱۹۸۶ در وین. یک سیاستمدار و لابیست سابق اتریشی است. از ماه می ۲۰۱۷ تا دسامبر ۲۰۲۱، او رهبر حزب ÖVP بود. او دو بار به مقام صدراعظمی اتریش رسید. حزب او به مدت  کمتر از دو سال در ائتلاف با FPÖ و سبزها در قدرت بود. تحقیقات توسط دادسرای اقتصادی و فساد اداری این کشور، به ظن فساد منجر به استعفای وی از تمام مناصب سیاسی در سال ۲۰۲۱ گردید. سباستیان کورز در سال ۲۰۲۲ به عنوان یک "استراتژیست جهانی" در Thiel Capital در ایالات متحده آمریکا مشغول به کار شد.

نویسنده: لوسیا هیسترکامپ"Lucia Heisterkamp"

شنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۴۰۰- ۱۲ فوریه ۲۰۲۲

منبع: مجله آلمانی" Spiegel"

 

افزودن نظر جدید