حمله حزب کارگرانگلیس به بوریس جانسون برای سفر به خلیج فارس

حمله حزب کارگر انگلیس به بوریس جانسون برای سفر به خلیج فارس. دیدار از این دیکتاتور به آن دیکتاتور، برای تدارک و تامین یک استراتژی انرژی، نمی تواند باشد. بوریس جانسون می خواهد از مواد خام روسیه دور شود، به همین دلیل است که او اکنون از کشورهای حاشیه خلیج فارس، در ابوظبی و همچنین ریاض، پایتخت عربستان سعودی دیدن کرده است. او در خانه، مورد انتقادهایی قرار گرفته بود، اما: نخست وزیر انگلیس می تواند از موفقیت هایی از دیدارهایش در این منطقه نفتی نیز خبر دهد.

بوریس جانسون می‌داند چگونه با خانواده‌های سلطنتی رفتار کند، حالا او دوباره آنها را در شبه جزیره عربستان ملاقات کرده است. نخست وزیر بریتانیا در تلاش برای کاهش قیمت انرژی، با ولیعهد شیخ محمد بن زاید در ابوظبی دیدار کرد. روز چهارشنبه پس از دیدار جانسون با حاکم امارات متحده عربی گفت:"نیاز به همکاری برای تثبیت بازار جهانی انرژی مورد تاکید قرار گرفت".جانسون که به عربستان سعودی نیز سفر کرده است، به دنبال دستیابی از نفت خاورمیانه است. زیرا کشورش می‌خواهد هر چه سریع‌تر از مواد خام روسیه مستقل شود. او پیش از آغاز مجبور شد در برابر انتقادات از خود دفاع می کرد. رهبر اپوزیسیون حزب کارگر، استارمر, خطاب به او گفته بود: "دیدار از یک دیکتاتور به دیکتاتور دیگر, یک استراتژی انرژی نیست."

با این حال، جانسون پس از دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، تاکید کرد که با وی در مورد نقض حقوق بشر مانند اعدام ۸۱ نفر در آخر هفته گذشته صحبت کرده است. و افزود: بهتر است محتوای این گونه صحبت ها علنی نشود. در غیر این صورت، ابتدا مشخص نبود که جانسون و ولیعهد قدرتمند عربستان، کدامیک از توافقنامه های سیاست اقتصادی خاصی را انجام داده اند. با این حال، نخست وزیر انگلستان توانست در سفر خود به خاورمیانه خبرهای خوبی را اعلام کند، به طور دقیق تر، پیشرفتی پس از سال ها اختلاف.

نازنین زاغری دوتابعیتی انگلیسی-ایرانی پس از نزدیک به شش سال حبس و حبس خانگی اجازه خروج از ایران را پیدا کرد. دوتابعیتی دیگر نیز با پاسپورت انگلیسی، اجازه خروج از تهران را دریافت نمود. جانسون در توییتر خود نوشت: خوشحالم تأیید کنم که بازداشت ناعادلانه نازنین زاغری و انوشه عاشوری در ایران امروز به پایان رسیده است. این دو در راه بریتانیا هستند. مدیر پروژه سابق بنیاد تامسون رویترز در سال ۲۰۱۶ پس از ملاقات با والدینش به اتهام جاسوسی دستگیر شد. گفته می شود که او برای سرنگونی دولت تلاش کرده است. اگرچه او همه اتهامات را رد کرد، اما توسط دادگاه انقلاب به پنج سال زندان و بعداً یک سال دیگر محکوم شد. در جریان همه گیری کرونا، او از زندان بیرون آمد و در حصر خانگی قرار گرفت. همسر بریتانیایی او ریچارد رتکلیف به شدت برای آزادی اواسط دهه چهل با شعار «نازنین را آزاد کن» مبارزه کرد. این زوج، دارای یک دختر دبستانی هستند.

پنجشنبه ۲۶ اسفند ۱۴۰۰- ۱۷ مارس ۲۰۲۲

منبع: مجله آلمانی" Spiegel "

 

افزودن نظر جدید