به دلیل درگیری درصحرای غربی، الجزایر سفیر خود را از اسپانیا فراخواند

 

الجزایر روز شنبه در اعتراض به امتیاز دادن اسپانیا به مراکش در مناقشه بر سر صحرای غربی، سفیر خود را از مادرید فراخواند. بر اساس بیانیه وزارت خارجه الجزایر که توسط شبکه تلویزیونی دولتی اسپانیا RTVE منتشر شد، سعید موسی سفیر این کشور را "برای مشاوره" به کشور فراخوانده است. به گفته الجزیره، "با توجه به برخورد ناگهانی در نگرش قدرت اداری سابق صحرای غربی، بسیار متعجب است".

روز جمعه کاخ سلطنتی مراکش در رباط اعلام کرد که دولت اسپانیا برای اولین بار پذیرفته است که صحرای غربی طبق پیشنهاد رباط می تواند یک استان خودمختار تحت حاکمیت مراکش باشد. اندکی بعد، مادرید آغاز یک "مرحله جدید" در روابط با مراکش را اعلام کرد که مبتنی بر احترام متقابل و تضمین ثبات و تمامیت ارضی هر دو کشور خواهد بود.

روزنامه "ال موندو" و دیگر رسانه های اسپانیایی این موقعیت جدید اسپانیا را "تاریخی" توصیف کردند. صحرای غربی که مراکش مدعی آن بود تا سال ۱۹۷۵ مستعمره اسپانیا بود. پس از خروج اسپانیا، مراکش بخش هایی از قلمرو را در سواحل اقیانوس اطلس شمال غربی آفریقا ضمیمه کرد. از آن زمان، رباط بخش‌های بزرگی از منطقه بیابانی کم‌جمعیت اما سرشار از منابع را کنترل کرده است.*۲

در همین حال، جنبش فرنته پولیساریو *۱ برای یک کشور مستقل در صحرای غربی تلاش می کند. بارها و بارها درگیری بین پولیساریو و ارتش مراکش رخ داده است. ادعای مراکش هنوز در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده است. از دیدگاه آلمان، وضعیت صحرای غربی نامشخص است. الجزایر از جبهه پولیساریو حمایت می کند و تامین کننده اصلی گاز اسپانیا است. اما نه تنها الجزایر، بلکه پولیساریو و اپوزیسیون محافظه کار در اسپانیا نیز از تصمیم نخست وزیر پدرو سانچز انتقاد کردند.

و حتی حزب جناح چپ Unidas Podemos (UP)، شریک کوچک دولت سوسیالیست های سانچز در ائتلاف حکومتی، این اقدام را رد کرد. او تاکید کرد که مردم صحرای غربی باید بتوانند آزادانه درباره آینده خود تصمیم بگیرند. پابلو اچنیک، سخنگوی UP در توییتر نوشت که مراکش صحرای غربی را به طور نظامی اشغال کرده است و حقوق بشر ۶۰۰ هزار نفر ساکن این منطقه و همچنین قوانین بین المللی مانند روسیه در اوکراین را نقض می کند.

زیر نویس:

*۱-الجبهة الشعبية لتحرير الساقية الحمراء ووادي الذهب" به اختصار پولیساریو" یک سازمان نظامی و سیاسی در صحرای غربی است. او نماینده مواضع لیبرال تا دموکراتیک-سوسیالیستی است و ناظر انترناسیونال سوسیالیست و عضو اتحاد مترقی است. الجزایر به دلیل رقابت های تاریخی با مراکش، از جنبش پولیساریو حمایت نظامی می کند.منطقه صحرای غربی در اشغال اسپانیا بود و در  سال ۱۹۷۳تاسیس شد. هدف جبهه پولیساریو, استقلال منطقه صحرای غربی است. 

*۲- گفنی است که صحرای غربی منطقه‌ای سرشار از فسفات و مناسب جهت ماهیگیری تجاری است. این امتیاز در کنار سایر منابع و موقعیت لجستیکی و مناسب آن، جاذبه بسیار خوبی برای قدرت‌های فرامنطقه‌ای فراهم کرده است. و بر همین اساس, حمایت و عدم  حمایت دولت هایی مانند فرانسه و اسپانیا, به دلیل سوابق استعماری, همچنان در رقابت با دیگر کشور ها هستند که با به قدرت رسیدن جو بایدن, آمریکا نیز علاقمندی خود را در حل و فصل مناقشه اعلام نموده است! در همین راستا، در دسامبر ۲۰۱۶، دادگاه اروپا رای نهایی خود را مبنی بر آزاد سازی تجارت بین اتحادیه اروپا و مراکش صادر کرد و با توجه به  سوابق استعماری خود نقش و سهم بیش‌تری برای خود قائل است. در همین ارتباط, می شود به تنش های بین جمهوری اسلامی و مراکش نیز اشاره کرد. وزیر خارجه مراکش در این راستا گفته بود، ایران از طریق حزب‌الله لبنان در مراکش نفوذ کرده، به جبهه  جدایی‌طلب پولیساریو, جنگ‌افزار می‌رساند و به اعضای این سازمان آموزش نظامی می‌دهد.روابط دیپلماتیک دو کشور یک بار در سال ۲۰۰۹ و آخرین بار در ۲۰۱۸ قطع شد.

یکشنبه ۱ فروردین ماه ۱۴۰۱- ۲۰ مارس ۲۰۲۲

منبع: مجله آلمانی" Spiegel"

افزودن نظر جدید