اولین پیش بینی از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

 

مکرون همراه لوپن با امتیازاتی نزدیک,وارد دور دوم انتخابات می شوند. همانطور که انتظار می رفت، دور دوم انتخابات در فرانسه بین امانوئل ماکرون و رقیبش مارین لوپن برگزار می شود. پیش بینی های اولیه,  ماکرون را تقریباً  با پنج درصد اختلاف آراء, از رادیکال های راستگرا نشان می دهند. اما, نتیجه این انتخابات که به دور دوم کشیده شده است, تا دو هفته دیگر نشان داده خواهد شد.

صندوق های رای در فرانسه بسته شد. بر اساس پیش‌بینی‌های اولیه، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فعلی، تقریباً پنج درصد از رقیب راست‌گرای خود، مارین لوپن در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری جلوتر است و بر اساس این پیش‌بینی، لیبرال‌ها بین ۲۸.۱ تا ۲۹.۵ درصد آرا را کسب کردند. لوپن با ۲۳.۳ تا ۲۴.۴ درصد دوم شد. بنابراین هر دو برای دور دوم انتخابات که در دو هفته دیگر برگزار می گردد, با هم رقابت خواهند کرد. 

احزاب جریان اصلی سابق فرانسه، سوسیالیست ها و محافظه کاران، در دور اول انتخابات ریاست جمهوری متحمل شکست های تاریخی شدند. بر اساس پیش‌بینی‌های شبکه‌های تلویزیونی France 2 و TF1 در غروب یکشنبه، حزب محافظه‌ کار بورژوایی Les Republicains، با نامزد اصلی والری پکرس، تنها ۴.۶ تا ۵ درصد آرا را کسب کرد. سوسیالیست ها که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ رئیس جمهور فرانسوا اولاند بودند، به ۱.۹ تا ۲.۱ درصد کاهش یافتند.

رچه, بسیاری از فرانسوی ها از دوره اول ریاست جمهوری ماکرون ناراضی هستند, اما او در مبارزات انتخاباتی,  شور و شوقی را برانگیخت و توانست نظر عده زیادی را به خود جلب نماید. این مرد۴۴ ساله از ضعف سایر نامزدها و آرزوی ثبات در برابر جنگ اوکراین سود می برد. از سوی دیگر، لوپن پوپولیست دست راستی سعی کرد با لحنی معتدل تر, نسبت به قبل امتیاز بگیرد و در عین حال خود را مدافع کسانی معرفی کرد که از تورم و افزایش قیمت برق، سوخت و مواد غذایی رنج می برند. سایر نامزدها نقش بسیار کمتری در مبارزات انتخاباتی داشتند.

مکرون در سال ۲۰۱۷ با لوپن برای ریاست جمهوری مبارزه کرد

مکرون و لوپن اکنون در۲۴ آوریل به مصاف هم میروند - تکرار دوئل دور دوم ۲۰۱۷ که در نهایت لوپن به مکرون باخت. نظرسنجی ها نتیجه بسیار سخت تری را برای این زمان پیش بینی کرده اند.

در صورت پیروزی لوپن ۵۳ ساله، یک شوک با عواقب جبران ناپذیری در انتظار آلمان و اروپا خواهد بود. لوپن، دهه ها همکاری نزدیک با برلین را زیر سوال میبرد و بیشتر برای همکاری با بدبینان اروپا تلاش می کند. در اتحادیه اروپا، فرانسه می تواند از نقش یک راننده, به یک ابزار ترمز تحت رهبری او تغییر کند و کاملا به روشی بسیار متفاوت از زمان ماکرون طرفدار اروپا. پیروزی لوپن می تواند در تشدید بحران بین غرب و روسیه، اروپا و آمریکا و فروپاشی جبهه محکم طرفدار اوکراین بینجامد.

لوپن برای سومین بار در این رقابت شرکت می کند. این سیاستمدار قدیمی از جمله متعهد به محدود کردن مهاجرت و مزایای اجتماعی برای خارجی ها است. ماکرون که در مبارزات انتخاباتی به پیشرفت اقتصادی متکی بود، در سال ۲۰۱۷ با جنبش خود La République en Marche توانست وارد کاخ الیزه شود. در آن زمان او که یک نامزد چپ تر بود، اکنون به طور فزاینده ای مسائل لیبرال-محافظه کار را نمایندگی می کند. او قبل از اینکه رئیس جمهور شود، به عنوان یک بانکدار سرمایه گذاری کار می کرد که به رئیس جمهور سوسیالیست فرانسوا اولاند مشاوره می داد و از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ وزیر اقتصاد دولت  او بود.

ملانشون، سیاستمدار چپ می گوید: «هیچ رای به لوپن هم نمی رسد

پس از دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، ژان لوک ملانشون، سیاستمدار کمونیست ، از مردم فرانسه خواست به مارین لوپن، نامزد راست افراطی رای ندهند. ملانشون ۲۰ درصد آراء  را در این انتخابات به دست آورده است.

دوشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۱- ۱۱ آوریل ۲۰۲۲

منبع: مجله آلمانی"Spiegel"

 

افزودن نظر جدید