از یک رسوایی به رسوایی دیگر

 

از شهری جنگلی و باریک مالتی به رنگ شن، وارد لابی بزرگ هتل می‌شوم، جایی که کورین ولا از خبرنگاران پذیرایی می‌کند. در طول مکالمه، بانوی مهربان و لاغر اندامی که دائما مشغول به کار است نزدیک می شود.کورین خواهر روزنامه نگار اکتیویست  دافنه کاروانا گالیزیا است که در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۷ به قتل رسید. به عنوان روزنامه‌نگاری که مدت‌ها در اسلواکی زندگی کرده‌ام، فقط یک سوال دارم: پس از قتل مشابه روزنامه‌نگار اسلواکی یان کوچیاک در سال ۲۰۱۸، سه هفته طول کشید تا نخست‌وزیر در آنجا استعفا داد و بیش از دو سال همچنان در مالت بود. و در حالی که انتخابات ۲۰۲۰ اسلواکی سیاستمداران فاسد را از قدرت خارج کرد، حزب کارگر مالت در سال ۲۰۱۷ با وجود مشارکت در اسناد پاناما، با وعده "یک حزب برای همه" اکثریت آراء را به دست آورد, و در انتخابات عمومی نیز پیروز شد. در ۲۶ ماه مارس دوباره اکثریت را به دست آورد, چرا هیچ چیزی از نظر بنیانی, در مالت تغییر نکرده است؟

کورین چشمانش را می بندد و می گوید: مالتی ها به "رسوایی یکی پس از دیگری" و فضاحت های بعدی آن عادت کرده اند. مثل باران در اروپای شمالی است، هیچ کاری نمی توانید در مورد آن انجام دهید.! او فراتر می رود و به  دلایل انسان شناختی اشاره می کند: مردم جزیره که به زبان عربی با واژگان قوی سیسیلی صحبت می کنند، «خانواده گرایی غیر اخلاقی» را تمرین و توجیه می کنند. معیار عمل خوب یا بد نیست، اصل بر این است که آیا برای من، خانواده‌ و طایفه ام  سودی دارد یا نه؟ دو حزب بزرگ نیز قبیله‌هایی هستند که خانواده‌های مالت تا آخر عمر به آنها وفادار مانده‌اند. از آنجایی که مالتا نمی‌توانست خودش را تغذیه کند، از هر کشتی باری که در حال عبور بود چیزی را که نیاز داشتند بر می داشتند. به گفته کورین، حال, این قبیله‌ها با روش‌های مدرن کار می‌کنند, وقتی خواهرش دافنه هنوز زنده بود، یک آژانس روابط عمومی با امکانات بالا استخدام شد تا او را در بروکسل به عنوان یک "جاسوس روسی" معرفی کند. وقتی او کشته شد، پسرش را هم در اینترنت تهدید به قتل کردند.

مرگ دافنه کاروانا گالیزیا

از او می‌پرسم که چگونه با چنین شرایطی کنار می‌آید. اگرچه بستگان دافنه برای چند ماه پس از قتل جزیره را ترک کردند، کورین با این سوال پاسخ داد: "چرا باید بروم؟" او کمی سعی می‌کند رای‌دهندگان حزب کارگر را توجیه کند: به دلیل حزب - ساختار طایفه ای رسانه ها، آنها همه چیز را نمی دانند، و برخی از مردم هنوز هم احساس بدی دارند و روی کاندیداهای کارگری که بار کمتری دارند، صلیب می گذارند. او وبلاگی از سال مرگ دافنه را به من نشان می دهد، که در آن خواهر سازش ناپذیرش  حتی با رفتارهای جهان سومی مالتایی ها مواجه شد. کورین اکنون خود را به همراه پسر دافنه، متیو، یک خبرنگار پژوهشگر و اکتیویست، وقف بنیاد دافنه کرده است. او در حال حاضر علیه تجارت «گذرنامه‌های طلایی» تحت حمایت  تشکل های کارگری مبارزه می‌کند. این امر به صنعتی با گردش مالی بیش از یک میلیارد یورو تبدیل شده است. ۳۷ درصد از خریداران گذرنامه نامه های طلایی, روس بودند، صد ها نفر این گذرنامه ها را در دست دارند. دلالان خصوصی، توسعه دهندگان املاک و مستغلات، بنیادهای خیریه,دست همه آن ها در کار است و همه شان از این راه درآمد دارند. اما اکنون فشار بروکسل بسیار زیاد شده است.

حزب کارگر یک "راه حل مالتی" پیدا کرد: روس ها دیگر مجاز به خرید گذرنامه نیستند، چینی ها و سعودی ها همچنان مورد استقبال قرار می گیرند. وقتی صحبت از پذیرش آوارگان جنگی اوکراینی به میان می‌آید، به ندرت هیچ دولت عضو اتحادیه اروپا مانند مالتایی‌ها رفتاری اینچنینی ندارد, کورین به من اشاره می‌کند و می گوید:که اوکراین هنوز در فهرست کووید "قرمز تیره" مالت قرار دارد. این به هیچ وجه شامل کشورهایی نمی شود که بالاترین خطر ابتلا را دارند، بلکه فقیرترین افراد رانده شده در جامعه بین المللی را شامل می شود، از A برای افغانستان تا Z برای زیمبابوه. قرمز تیره به این معنی است که اوکراینی ها فقط با مجوز ویژه اجازه ورود به مالتا را دارند.

من کورین را تا مکان مورد علاقه اش همراهی می‌کنم، جایی که او در روزهای گرمتر مکالمات امنی دارد. از او می پرسم کدامیک از شما خواهر بزرگتر بود؟ او پاسخ می‌دهد: «من کوچک‌ترم.» و خودش را اصلاح می‌کند: «از آنجایی که دافنه چهار سال و نیم است که کشته شده، حالا من بزرگ‌ترم.»

زیر نویس:

*۱ - گزارش کمیته حمایت از خبرنگاران

  "https://kar-online.com/node/17174"

*۲- " پیرامون قتل دافنه کاروانا گالیزیا، افشاگر شبکه پولشویی معروف به "اسناد پاناما"

  "https://www.kar-online.com/node/16702 "     

نویسنده: مارتین لایدن فروست" Martin Leidenfros"

پنجشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۱- ۱۴ آوریل ۲۰۲۲

منبع: هفته نامه آلمانی " Der Freitag "

 

افزودن نظر جدید