اوکرائین- جنگ روایت ها

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی جمعه  ۲۶ فروردین ۱۴۰۱  

موضو ع: اوکراین : جنگ روایتها 

میهمان:  پرویز صداقت، اقتصاددان ، پژوهشگر اقتصاد سیاسی  

این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران در کانال تریبون اجتماعی سرزمین من و گروههای تلگرامی دیگر از جمله گروه به یاد رفیق رئیس دانا، برای اتحاد عدالتخواهان برگزار می شود:     لینک زیر       https://t.me/+XoZejA_SmGcwYjdh

سوالات مطرح شده در جلسه تلگرامی  با پرویز صداقت

 • ·       با درود به مهمان محترم برنامه از ایشان میپرسم با توجه به حضور پر رنگ عناصر فاشیست در دولت کنونی اوکراین و حمایت امپریالیسم آمریکا از این دولت و درخواست دولت مذکور برای پیوستن به ناتو،مشخصا شما چه پیشنهادی برای مقابله با پیشروی ناتو به سمت شرق و مبارزه با دولت فاشیستی زلنسکی ارائه میفرمایید.
 • ·        باتوجه به اینکه ، شما معتقد هستید ، این جنگ امپریالیستی است .وروسیه را نیز امپریالیست می دانید.بنابراین ،لطفا توضیح دهید : به چه دلایل تئوریک (باتوجه به ویژگی های مطرحه در کتاب امپریالیسم لنین و نظریات جدید در مورد امپریالیسم ) شما روسیه را کشور امپریالیست ، می دانید
 • ·      درصورت امکان بین جنگ ویتنام باآمریکا وجنگ اوکراین وروسیه مقایسه وتضاد وتشابهات رابیان فرمایید
 • ·      تاثیرجنگ اکراین وروسیه براقتصاد جهان ومخصوصا ایران راکمی توضیح فرمایید و به نظرتان موضع نیروهای عدالت خواه وصلح طلب وچپ دراین جنگ  چیست ؟ مختصر شرح دهید
 • ·      به نظر می رسد که بیشتر از اختلاف نظر اختلاف در پیش زمینه های ذهنی عمل می کند - یعنی هر کسی که به نقش ناتو بیشتر ی پردازد و بر آن تاکید دارد پرو پوتین تصور می شود و بر عکس هر کسی که نقش پوتین را در تقویت ناتو بیشتر معرفی می کند پرو ناتو قلمداد می شود . شما این پیش زمینه های ذهنی را در این تعارضات دخیل نمی بینید؟
 • ·      با درود و خسته نباشید، اگر آمریکا سوپر امپریالیست، نمیتوان روسیه و حتی شوروی را کشور سرمایه داری حزبی- دولتی و بعد از هم پاشی، سرمایه داری و به نوعی امپریالیستی که  در حوزه ی محدودیبرای مثال در سوریه، لیبی و... منافع خود را دنبال میکند‌؟
 • ·      باتوجه به گسترش ناتو به شرق و تهدید روسیه و عدم قبول زبان دیپلماسی از طرف غرب و اولتیماتوم روسیه در این باره، ایا روسیه تدبیر دیگری بجزء جنگ در مقابل تهدید های گسترش به همسایگی خود را می توانست ارائه دهد؟
 • ·      با سلام جناب پرویز صداقت خسته نباشید در مقاله چرا از تاریخ نمی‌آموزند؟ کنایه ایی به هواداران تانک‌های روسی نگاشته شده  بنظرمی رسید منظور حزب شناسنامه دار تاریخی است . سئوال من اینست اکنون که حزب توده ایران تانگ های روسی را محکوم کرده است این همسویی را چگونه ارزیابی می فرمائید
 • ·      در صحبتهاتون از نیروی سوم نام بردید. این نیروی سوم مذکور آیا در واقعیت مادی هم وجود داره یا خیر؟ آیا در صحنه واقعی جهان و در اثنای گسترش ناتو به شرق و روی کار آمدن دولت فاشیستی در اوکراین میتوان منتظر ظهور نیروی سوم ماند و احیانا مبارزه  با فاشیسم و میلیتاریسم رو به فردای ظهور! موکول کرد؟

آیا این جز ترویج انفعال و در عمل در کنار ناتو و فاشیسم قرار گرفتن نیست؟

 • ·      به نظر شما وظیفه طبقه کارگر در روسیه واوکراین در مقابل این جنگ امپریالیستی چیست .و برای مقابله با آن چه تاکتیک هایی را باید بکارببرند
 • ·      با درود خدمت استاد صداقت   می خواستم با اشاره به این  پارادوکس در ذهن  دوستانی  که  تجاوز  روسیه  را قبول می کنند  ولی  نوعی استدلال می کنند  که  جنگ به روسیه تحمیل  شده ؛  اینجا  این  سوال  از این  عزیزان پیش میاد  که اگر تجاوز  صرفا  یک واژه نیست  بلکه  توام  با ادمکشی و تخریب و  نابودی زیر ساخت  و هستی  یک  کشور است  آیا  به  مدافعان  خاک اکراین  حق  دفاع  قائل  هستند ؟ یا  آنها  باید  مملکتشان  را تحویل  پوتین  دهند ؟ دفاع  مردم اکراین  عالانه است  ؟  یا  ورود  بیگانه  به خاک  یک کشور مستقل ؟
 • ·      تا زمان ساخته شدن  نیروی سوم که جهان منتظر ما نمی ماند ، ما  مجبورم میشویم که به این سوال جواب دهیم که یک نیروی هژمون برتر ما را به  مسیر خودمان نزدیکتر می کند یا چند نیروی قدرتمند در جهان ؟
 • ·      1-  شما به نکتۀ مهمي اشاره کرديد که چه کسي در اين جنگ سود مي‌برد. پاسخ کوتاه مدت، همان است که گفتيد: انحصارات تسليحاتي، و وال استريت. اما نشانه‌هاي مهم و غير قابل چشم‌پوشي از نزول شديد هژموني آمريکا و «دلار» به‌شدت به چشم مي‌خورد. پپه اسکوبار، مايکل هادسون، ريچارد ولف، پرابات پاتنيک، و بسياري ديگر اين موضوع را گوشزد کرده‌اند. آيا چپ مي‌تواند چنين نشانه‌هاي مهمي را ناديده بگيرد؟
 • ·      2-  شما در مقالۀ اخيرتان «هواداران تانک روسي»، به اين مطلب اشاره کرديد که موضع کمونيست‌ها در جنگ جهاني اول اين بود که با توجه به امپرياليستي بودن جنگ، بايد از آن کنار کشيد. اما هيچ اشاره‌اي به اين نکرديد که تمام کمونيست‌هاي دنيا، در جنگ دوم جهاني، در کنار کشورهاي امپرياليستي متبوع خود قرار گرفته، و پشت سر حزب کمونيست اتحاد شوروي و دولت اتحاد جماهير شوروي، شکست سنگيني به فاشيسم وارد کردند. چرا؟
 • ·      آیا شرایط مانند اوایل قرن بیستم و سال‌های منتهی به جنگ جهانی اول نیست و آیا حمایت ضمنی از یکی از طرفین درگیری امپریالیست‌ها (اروپا، روسیه، آمریکا، چین، ژاپن، هند و …) مانند موضع احزاب سوسیال دموکراتی نبود که به بهانهٔ استبداد تزاری به بودجهٔ جنگی دولت امپریالیست آلمان رای دادند؟ در این صورت وظیفهٔ لنینیست‌های راستین که مقابل استالین و امپریالیسم سرمایه‌داری دولتی شوروی هم ایستادند چیست؟
 • ·      با توجه به آنچه که در مورد دلایل جنگ از طرف روسیه مطرح شده و با توجه به آنچه که آمریکا و ناتو و کشورهای غربی در اوکرایین برنامه ریزی کرده بودند و عملا و دیر یا زود ، ولی اینبار برعکس امکان حمله اوکرایین به روسیه می‌توانست پیش بیایید ، روسیه و آقای پوتین چه باید می‌کرد ؟ آیا باید دست روی دست میگذاشت و منتظر میماند تا  جهان غرب و آمریکا به بهترین صورت اوکرایین را مجهز می‌کرد ، و  اوکرایین جنگ را شروع  می‌کرد ؟ در چنین صورتی مسئولیت حمله به روسیه را چه کسی به عهده میگرفت ؟ در صورت امکان در مورد شرایط سیاسی و اقتصادی در صورت چنین اتفاق را توضیح دهید . آیا روسیه به یک دفاع  از خود ، پیش از موعد نپرداخته ؟
 • ·      با توجه به اینکه در سالهای اخیر ناتو یک عرصه جدید به عنوان " کارزار شناختی " را در پیش گرفته و سرمایه گذاری هنگفتی هم برای آن کرده ، آیا می توان گفت که تجاوز در جهان کنونی فقط تجاوز نظامی نیست و در همین شرایطی که روسیه به اوکراین لشکر کشی کرده آمریکا هم به جنگهای بسیاری با مردم دنیا مشغول است ؟ میلیاردها دلار صرف کارزار نظامی میشود و متاسفانه مردم کمتر به آن آگاهی دارند . شما در این مورد چه فکر می کنید؟
 • ·      سلام آقای صداقت عزیز! ممنون از  ارائه بحث. شما بدرستی دو نگاه را نقد کردید. ولی به موضع سوم که موضع اکثر نیروهای چپ است  نپرداختید. لطفا به این نگاه هم بپردازید. ممنون بهروز خلیق
 • ·      تاسفانه تاکنون جریانهای چپ ایران این پدیده را از زاویه منافع ملی ایران مورد بررسی دقیقی ندادهاند لذا خواهشمندم ایشان نقش ناتو در گسترش خود به سمت مرزهای ایران را مورد ارزیابی قرار دهند
 • ·      اگر روسیه در این جنگ شکست بخورد، همانطوری
 • ·      که از شورای امنیت حقوق بشر به حال تعلیق درآمد حق وتو هم از این کشور سلب و تمام سلاحهای نظامی آن معدوم خواهد شد!آیا بنظر شما روسیه درصورت احساس شکست، به اقدامات خطر ناکی دست خواهد زد؟
 • ·      یکی از صورتبندی‌های شناخته شده‌ی مدافعان چپِ روسیه در جریان جنگ اوکراین این است که آنانی که از محکومیت جنگ و دفاع از صلح سخن می‌گویند، فراموش می‌کنند که در هنگامه‌ای که این جنگ به اعتبار تحریکات ناتو و امپریالیسم آمریکا صورت گرفته، دفاع از صلح چیزی نمی‌تواند باشد مگر دفاع تاکتیکی از روسیه‌ی سرمایه‌دار. چطور می‌شود در جریان این جنگ موضع صلح همچون موضع‌گیری کمونیست‌های راستین در جریان جنگ جهانی اول بدل به موضعی عملیاتی شود؟
 • ·      با درود به جناب صداقت عزیز و عرض خسته نباشید. به نظر شما بهترین رفتار مردم اوکراین که هم مورد تهاجم یک کشور خارجی قرار گرفته اند و هم با جریانات فاشیستی در کشور خودشان مواجه هستند، چگونه رفتاری است ؟به طور مشخص چگونه در مقابل هجوم نظامی روسیه موضع بگیرند که همسو با ناتو و نیروهای فاشیستی نباشند؟

 

افزودن نظر جدید