جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس، در یک قدمی انتقال به آمریکا

 

۲۰ آوریل روز خوبی برای جولیان آسانژ، روزنامه‌نگار استرالیایی که بیش از سه سال است در زندانی با تدابیر شدید امنیتی  در لندن نگهداری می‌شود، نبود، زیرا دولت ایالات متحده قصد دارد مؤسس پلاتفرم افشاگر ویکی لیکس را به اتهام جاسوسی متهم کند. قاضی پل گلد اسپرینگ از دادگاه ناحیه وست مینستر یک جلسه هفت دقیقه ای را با نتیجه مورد انتظار آغاز کرد. او به وکلای آسانژ گفت: اکنون وظیفه من است که پرونده شما را برای تصمیم گیری به وزیر کشور بسپارم".

وزیر کشور بریتانیا در حال حاضر پریتی پاتل محافظه کار هندی الاصل تندرو است که نیازی به توضیح برای او نیست که پس از برگزیت حتی مهمتر از هر چیز, برای انگلیسی ها حفظ "روابط ویژه" نزدیک با ایالات متحده است. شواهد محکمی وجود دارد مبنی بر اینکه پاتل دستور استرداد آسانژ را صادر خواهد کرد که در ایالات متحده با حداکثر ۱۷۵ سال زندان مواجه است. البته قبل از آن، وکلای آسانژ چهار هفته فرصت دارند تا بیانیه ای را برای وزیر کشور ارسال کنند. سپس پاتل می تواند تصمیم خود را اعلام کند.

برای سازمان های حقوق بشر و روزنامه نگاری، پرونده آسانژ در حال حاضر مهمترین بحث در مورد آزادی مطبوعات در سراسر جهان است. این روزنامه نگار استرالیایی، ویکی لیکس را در سال ۲۰۰۶ تاسیس کرد و در سال ۲۰۱۰، این پلتفرم افشاگری، شواهدی از جنایات جنگی ایالات متحده در افغانستان و عراق را منتشر کرد. آسانژ در ژوئن ۲۰۱۲ برای جلوگیری از دستگیری در بریتانیا و استرداد به سوئد و از آنجا به ایالات متحده، از سفارت اکوادور در لندن درخواست پناهندگی کرد. دولت اکوادور ابتدا به او اعطا کرد، اما در آوریل ۲۰۱۹ پس از فشار گسترده ایالات متحده آن را پس گرفت.

اسکاتلند یارد و سیا بیش از سه سال پیش آسانژ را از سفارت اکوادور بیرون کشیدند. سازمان اطلاعات خارجی آمریکا سیا که در زمان دونالد ترامپ عملیات بزرگی را علیه ویکی لیکس انجام داد، توانست پیروزی مهمی را در برابر دشمن خود آسانژ به دست آورد.با این حال، در ژانویه ۲۰۲۱، یک قاضی منطقه درخواست استرداد دولت ایالات متحده را رد کرد. این خطر وجود داشت که آسانژ، که در نتیجه آزار و اذیتش، مشکلات روحی روانی پیدا کرده بود، در شرایط زندان های بد و شدیدا امنیتی ایالات متحده دست به خودکشی بزند.

 جرمی کوربین، رهبر سابق حزب کارگر، خارج از دادگاه لندن گفت: امیدوار است وزیر کشور «مسئولیت عظیم» خود را برای دفاع از آزادی بیان، روزنامه‌نگاری و دموکراسی و آزادی آسانژ به رسمیت بشناسد. تنها کاری که او انجام داد این بود که جهان را در مورد نقشه های نظامی و وحشت جنگ های افغانستان و عراق آگاه کرده است. او به خاطر آن سزاوار تشکر ماست.» علاوه بر درخواست تجدیدنظر، وکلای آسانژ همچنین در حال کار بر روی پرونده دوم، یک شکایت برای دادگاه اروپایی حقوق بشر هستند.

زیرنویس:

*- برگزیت "Brexit"، در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶، شهروندان بریتانیا به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند. به اصطلاح برگزیت پیامدهای گسترده ای برای بریتانیا و کل اروپا در پی داشت. آمریکایی ها, از جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا استقبال کردند.در واقع اتحادیه اروپا را در جهت استقلال اروپا و در نهایت,در تضعیف اقتصاد آمریکا ارزیابی می کنند. بسیاری از سیاستمداران انگلیسی هم, این جدایی را نوعی استقلال از مجموعه اتحادیه اروپا تعبیر کردند. از طرفی, بخش های وسیعی از اقشار مردم این کشور, به شدت مخالف جدایی بریتانیا هستند.

نوشته مایکل سونتیمر" Von Michael Sontheimer "

پنجشنبه یکم اردیبهشت ۱۴۰۱- ۲۱ آوریل ۲۰۲۲

 

افزودن نظر جدید