تظاهر کنندگان در برلین: جنگی نیست جزمبارزه طبقاتی!

 

مطابق معمول، شهر برلین شاهد برگزاری جشن و جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان و دیگر نیروهای کار در روز اول ماه مای بود. هزاران نفر به دعوت اتحادیه ها و سندیکاهای کارگری علیه نابرابریهای جاری و ناشی از سیاستهای نئولیبرالیزم لجام گسیخته دولت های سرمایه داری، تسلط روز افزون بانکها بر منابع ملی کشورها، قدرت گرفتن روزافزون بورس بازان، بانکها، کنسرنها و ساختارهای جدید الیگارشیهای مالی و انتقال غیر عادلانه فشارهای مضاعف بر دوش کارگران و دیگر اقشار کم درآمد و همچنین سعی روزافزون در تضعیف تشکلهای کارگری و حقوق مساوی برای زنان و مردان در برابر کار معین و مشخص به میدان آمدند، دست به تظاهرات زدند و حضور پررنگ و همبستگی خود را به نمایش گذاشتند.

شهر برلین به دلیل موقعیت ویژه خود، همه ساله به مناسبت اول ماه مای، مورد توجه فعالان کارگری و جنبش چپ قرار می گیرد و مهماندار هزاران نفر از دیگر کشورها و شهرهای آلمان است که برای اعلام همبستگی خود با اتحادیه های کارگری و احزاب چپ آلمان، حضور پیدا می کنند. میزان  حضور ایرانیان ساکن برلین در مراسم  امسال چشمگیر بود و رفقا و دوستداران سازمان نیز این امکان را پیدا کردند تا دراین مراسم کارگری, به  تبادل نظر و گفتگو بپردازند. این مکان, همه ساله در جشن های اول ماه مای , محلی برای تلاقی و تجدید دیدارایرانیان ساکن برلین و همچنین دوستانی است که از دیگر کشور ها, برلین را برای مشارکت خود در اول ماه انتخاب میکنند. از طرف رفقای سازمان در برلین، پلاکادر هایی به نسبت این روز تدارک دیده بود. امسال نیز, به دلیل مساله واگیری کرنا, از طرف اتحادیه های کارگری, محدودیت هایی برای بر پایی چادر های احزاب اعمال شده بود.

شنبه ۳۰ آوریل ۲۰۲۲

اولین تظاهرات توسط  گروه‌های چپ به طور سنتی از بعد از ظهر روز شنبه  در ساعت ۱۵ با  شعار"از بحران تا سلب مالکیت!، آغازشد. این تظاهرات در سال های اخیر عمدتاً مسالمت آمیز بوده است. جشن های شبانه" شب اول ماه مه " در بزرگداشت روز کارگر نیز به طور سنتی, در پارک های مختلف شهر برلین تا در وقت برگزار می شود. در سال های اخیر بارها با مداخله پلیس, به درگیری منجر شده است.

امسال، بزرگترین تظاهرات ثبت شده در ساعت ۲۰ شب  در Mauerpark، تحت عنوان "شب را پس بگیرید"،آغاز شد. برگزارکنندگان این جشن, این شب را برای "زنان، لزبین ها، اینترجنسی ها و ترنسکشوال ها" اعلام کرده بودند که تا پاسی از شب ادامه پیدا کرد. 

یکشنبه اول ماه مه،  روز جهانی کارگر: علیه توزیع نا عادلانه ثروت"

پس از دو سال وقفه به دلیل همه‌ گیری کرونا، اول اردیبهشت امسال دوباره با تظاهرات سنتی اتحادیه‌های کارگری آغاز گردید. هزاران شرکت کننده از ساعت ۹ صبح با موتور، دوچرخه، اسکیت و پیاده از Alexanderstrasse در جهت دروازه براندنبورگ به حرکت درآمدند و در ساعت ۱۲ ظهر به یک تجمع بزرگ نهایی که برنامه ریزی شده بود پیوستند. همچنین در ساعت ۱۰ صبح، تقریباً به موازات تظاهرات اتحادیه های کارگری، تجمع دوچرخه سواران در برلین از مسیر های مختلف آغاز گردید. بیش از ۱۰ هزار دوچرخه سوار در یک مسیر نسبتا طولانی  با شعار "علیه توزیع نا عادلانه ثروت" به حرکت در آمدند.

مشارکت هزاران تظاهر کننده با شعار" توزیع عادلانه ثروت" فضای تظاهرات اول ماه مه را به شدت سیاسی کرد و منجر به قطع سخنرانی شهردار برلین گردید. در مراسم موسوم به "تظاهرات اول ماه مه انقلابی" عصر یکشنبه در برلین- منطقه کروزبرگ، بین تظاهرکنندگان و پلیس درگیری رخ داد. و نیروهای پلیس از گاز اشک آور استفاده کرند.این درگیری ها وقتی آغاز شد که پلیس, اقدام به مسدود کردن مسیر تظاهر کنندگان نموده بود. این تظاهرات با شعار "جنگی نیست جز مبارزه طبقاتی!" توسط گروه های چپ رادیکال در اعتراض به وضعیت موجود فراخوان داده بودند. به گفته سناتور ایریس اسپرانگر از حزب سوسیال دموکرات (SPD):  حدود ۱۴ هزار نفر همراه این گروه شرکت کرده بودند. در میان جمعیت عظیم، شرکت کنندگان، پرچم های زیادی به اهتزاز درمی آیند و بنرهایی مختلفی به چشم می خورند. از جمله طرفداران فلسطینی و ضد اسرائیلی. گروه های فلسطینی در تظاهرات چپگرایان اول ماه مه شرکت می کنند,

سخنرانی رئیس کنفدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان DGB *

 راینر هافمن رئیس کنفدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان: هیچ تسلیحاتی به قیمت صلح اجتماعی وجود ندارد.

هافمن در سخنرانی خود هشدار داد که: این پول برای سرمایه گذاری در آینده و کارآمدی دولت رفاه بیشتر مصرف خواهد شد. حفظ صلح نظامی نباید به قیمت صلح اجتماعی خریداری شود.او گفت: همبستگی جامعه نیاز روز افزون به کارگران ماهر دارد, حجم کار بسیار بالا، ساعات کاری نامتعارف و دستمزد ناکافی تأثیر نامطلوبی بر تصمیم افراد برای دنبال کردن یک حرفه اجتماعی داشته است. اکنون باید شرایط مناسب و چارچوبی ایجاد شود تا نیاز آینده به متخصصان در بخش اجتماعی تامین شود. در مجموع حدود ۲۰ تظاهرات در مناطق مختلف شهر برلین برگزار گردید. که ۱۱ مورد آن از طرف  فدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان فراخوان داده شده بودند. تظاهرات سازمان های کارگری پس از وقفه حدود دو ساله در نتیجه همه گیری کرونا، انجام می گرفت.

زیرنویس: 

*- کنفدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان (DGB) بزرگترین سازمان اتحادیه های کارگری در آلمان است. این اتحادیه دارای هشت اتحادیه کوچک تر در زیر مجموعه خود دارد. و دارای حدود شش میلیون عضو می باشد و بزرگترین اتحادیه کارگری در جمهوری فدرال آلمان است.و همه بخش های اقتصادی را پوشش می دهد. هیئت مدیره این اتحادیه در برلین مستقر است.

دو شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱- ۲ مای ۲۰۲۲

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

برقرار باشید و وفادار به حقوق زحمتکشان و محکم! و بی تردید و هوشیار در مقابل هر نقش حتا زیبایی که آمریکا بزرگترین دشمن کارگران جهان بازی می کند.