جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی به مناسبت اول ماه مه

جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی به مناسبت اول ماه مه 

موضوع جلسه: "اول ماه می" ضرورت همبستگی طبقه کارگر با ترویج خودسازماندهی و مقابله با جانشین گرایی

میهمان جلسه: حسین اکبری، پژوهشگر ، فعال کارگری

یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ساعت ۲۱ به وقت ایران

در گروه تلگرامی به یاد رفیق رئیس دانا، برای اتحاد عدالتخواهان لینک زیر: https://t.me/+XoZejA_SmGcwYjdh

سوالات مطرح شده در جلسه تلگرامی روز جهانی کارگر   

 • ·       با درود و تشکر از شما برای صحبتهای مفید تان  -در بسیاری از کشورها ورکر کوآپس  WorkerCo-Oops   تعاونی ها یا به تعبیر دیگری شوراهای کارگری _یک کارگر یک رای - تجربه هایی عالی در رابطه با مدیریت مراکز تولید داشته اند، مثل تجربه موندراگون -  عده ای حتی ایجاد این شیوه مدیریت مراکز تولید را  جرقه های زمینه ساز سوسیالیسم جهانی میدانند - در ایران البته مردم تعاونی ها را به خاطر تجربه های بد مرکز رشوه و غیره می دانند - چطور میتوان در ایران از تجربه موندراگون استفاده کرد؟
 • ·      "شورا ها ارگان انقلاب پرولتری هستند " یک بحث است ، شوراهایی که کارگران هفت تپه خواستار آن هستند بحث دیگری ست - آنها الان به جای شیوه شورایی از شیوه اداره با خرد  جمعی استفاده میکنند تا این سوء تفاهمها پیش نیاید که شورا هدف آنی اش  جانشینی است -  منظور کارگران هفت تپه و بسیاری از کارگران از شوراهای کارگری فقط نقش داشتن در اداره مراکز تولید است - شما  در این مورد چه نظری دارید ؟
 • ·      در کشورهای سرمایه داری پیرامونی که دولت ها اجازه تشکل مستقل کارگری را نمی دهند ، چگونه می توان تشکل مستقل علنی  بوجود آورد؟
 • ·      فاصله مزد با تورم در ایران به ۵۰٪رسیده! اگر بخواهند درصد حقوق را به میزانی افزایش دهند که این فاصله را کم کنند، صاحبان مشاغل اقدام به اخراج کارگران می نمایند و منع قانونی هم ندارد! چاره چیست؟
 • ·      خودسازماندهی و ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری مستلزم استقلال مالی و امکانات مالی است. لطفا درباره اهمیت استقلال مالی  در پایداری تشکل‌ها توضیح دهید و بفرمایید امکانات مالی این تشکل‌ها چگونه باید تامین شود؟
 • ·      دغدغه اصلی فعالین کارگری ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری در ایران می باشد ، با توجه به حکومت مستبد و دیکتاتوری حاکم بر ایران که نه تنها هر روز فعالین کارگری را مورد تهدید و تعقیب قضائی و زندان قرار می‌دهد چگونه می‌توان به چنین تشکل‌های مستقل کارگری دست یافت و در صورت دست یافتن به چنین تشکل‌های مستقل کارگری ، اهداف و وظایف این تشکل‌ها در سپهر سیاسی و اجتماعی کشور چیست و کارگران چگونه می‌توانند به خواسته های صنفی و سیاسی خود دست یابند؟
 • ·      با درود فراوان  سوالی داریم  واقعه روز اول می در امریکا اتفاق افتاده چرا در امریکا هیچگونه مراسمی برگزار نمیشود ؟ و روز.  کارگر اولین دوشنبه ماه سپتامبر میباشد.  مرسی ؟
 • ·      باتبریک روز کارگرودرودبر رفقا وادمینهای پر تلاش وزحمتکش باتوجه به بحثها وبرخوردها درمحافل کارفرمایی وکارگری اکثر شرکتهای تولیدی  خصوصی ونیمه دولتی به بهانه افزایش حداقل حقوق حدود۵۷درصدوافزایش موادالیه وغیره شرکتها راتعطیل وکارگران را اخراج می کنند ومتاسانه گارگران هیچ حمایتی نمی شود درضمن با افزایش حقوق وبااین گرانیهای سرسام آور کمرشکن نتنها قدرت خرید کارگران کمتر شده بلکه بیکارهم شده ونهایتا کارگر ازدوطرف ضرر کرده به نظر دوستان راه چاره چیه ؟چه بایدکرد؟ البته در این شرایط تولید کنندگان واقعی هم ضرر می کنند فقط یک مشت دلالان و رانتخواران وابستگان به سیستم معیوب سود می برند.سوالجلسهقبلبودهدرصورتامکانبحثویاجواب چکار باید کرد؟
 • ·      چگونه تا حالا سندیکای اتوبوس رانی نتوانسته یک جلسه عمومی تشکیل دهد؟
 • ·      با درود جناب اکبری با اضافه حقوقی که برای ۱۴۰۱ هم کردند بازهم یک سوم زیر خط فقر وتورم هست وهیچ فرقی برای هزینه ها نمیکند نظر شما چیست؟ با تشکر
 • ·      با توجه به سرکوب تشکل‌ها صنفی ( سیاسی پیش کش ) از جانب حاکمیت به مرحله ای نرسیده ایم که به سمت ایجاد تشکل‌های غیر علنی و مخفی برویم
 • ·      در زمان وجود اردوگاه سوسیالیسم،کارگران وضعیت بهتری داشتند. باگسترش سیاست های نئولیبرالی در جهان ،بنظرمیرسد نیاز به تشکل جهانی مطالبه گری باشد. چگونه میتوان به این تشکل دست یافت؟
 • ·      جنبشهای مطالبه محور چه تاثیری در گسترش اعتراضات و همبستگی کارگران معلمان و.... داشته است؟
 • ·      با درود ایا شکاف وعدم  تشکل در جنبش های کارگری را علت عقب ماندگی این جنبش برای تشکیل سندیکای متحد نمی بینید؟  معلمان با وجود اختلافاتی از  نظر اتحاد  وضعیت بهتری نسبت به کارگران دارند حتی صندوقی برای معلمانی که در زندانند از خانواده هایشان  حمایت میکنند با تشکر
 • ·      دوست گرامی آقای اکبری ضمن تشکر از پاسخ تان به سؤال اینجانب ، میخواستم بدانم وقتی به خرد جمعی در تشکل‌های کارگری برای پیشبرد آیین نامه و اساسنامه آن تشکل اشاره درستی میکنید آیا در سندیکاها ی کارگری از خرد جمعی کارگران در آن تشکل‌ها  استفاده می‌شود یا تنها تصمیم هیئت مدیره است که مثلا فراخوانی را برای اعتصاب یا تجمع اعتراضی در خیابان یا جلوی نهاد دولتی را می‌دهد  بنظر من از خرد جمعی کارگران در اینگونه موارد در سندیکاها صورت نمیگیرد . استفاده از خرد جمعی در شوراها و مجمع عمومی کارگران می‌تواند صورت گیرد و تجربه مجمع های عمومی تجربه موفقی تا حالا بوده است . البته من منکر هیچگونه تشکل کارگری مستقل اعم از سندیکا و اتحادیه کارگری نیستم و مهم نیست اسم تشکل کارگری چه باشد . بنظر من تشکیل شورا ها و مجمع عمومی کارگران بهتر می‌تواند از خرد جمعی کارگران در تصمیم گیریها و اتخاذ یک استراتژی برای رسیدن به خواسته های صنفی و سیاسی کارگران باشد .
 • ·      آقای اکبری به نظر میرسد ( اگر من بر خطا نباشم) گستردگی، بروز و نمود فعالیتهای معلمین بیبش از کارگران هست حتا در چنین روزی!‌اگر در واقع هم همینطور است به نظر شما علت چیست؟
 • ·      اگر سندیکاها و اتحادیه ها مدافع مطالبات کارگری هستند چرا در این زمان که وضعیت زندگی چنین اسفناک است هیچ اقدامی جهت برانگیختن کارگران به اعتصاب  نمی کنند؟

افزودن نظر جدید