پل ها باید ساخته شوند، نه دیوارها

وزیر دارایی اندونزی خانم سری مولیانی ایندراواتی، جلسه روز جمعه با همتایان خود در گروه ۲۰ در بالی را با یک درخواست تقریباً ناامیدانه آغاز کرد" پل ها باید ساخته شوند، نه دیوارها !"، بحران جهانی گرسنگی، به شدت در حال فراگیر شدن است. در مورد قیمت های نجومی نفت و گاز که به ویژه فقیرترین کشور ها را تحت تأثیر قرار می دهد و تورم قریب الوقوع و غیر قابل مهار، از مشکلات جدی پیش روی ما هستند که نیاز فوری به "همکاری و اجماع و توافق" را هشدار می دهند. خانم سری مولیانی ایندراواتی اخطار داد: اگر وزرای دارایی گروه ۲۰ در این نشست، پیشرفتی نداشته باشند،"عواقب آن برای جهان و بسیاری از کشورهای کم درآمد فاجعه بار خواهد بود."

 

در واقع، وضعیت به طور چشمگیری در حال وخیم تر شدن است و توسعه منفی در حال گسترش می باشد. این وزیر هشدار داد که اگر سطح زندگی بدتر شود، اگر گرسنگی باز هم حتی بیشتر از این شود، خطر ناآرامی های جدی به ویژه در کشورهای فقیرتر را به وجود می آورد. بدتر از همه، تقریباً دو سوم کشورهای کم درآمد در راه بحران شدید باز پرداخت بدهی ها گرفتار مانده اند. آقای اوکونجو-ایویلا، مدیر کل سازمان تجارت جهانی، روز جمعه در بالی خاطرنشان کرد، برای بدتر شدن اوضاع، نمی توان این احتمال را رد کرد که کشورهای ثروتمند مانند آنچه اخیراً دارند انجام می دهند، مواد غذایی کمیاب را از زیر بینی کشورهای فقیرتر خریداری کنند. مانند کاری که در ارتباط با واکسن کووید-۱۹ انجام دادند. این امر در حال حاضر در مورد منابع انرژی نیز دارد اتفاق می افتد: برخی از کشورها مانند پاکستان و بنگلادش امروز از کمبود برق رنج می برند، زیرا اروپا می تواند قیمت های بالاتری را برای گاز مایع بپردازد. این بحران ها، همچنین در حال افزایش است و عرصه را برای کشور های جنوب آسیا تنگ تر می کنند.

 

پاسخ غرب به درخواست خانم سری مولیان ایندراواتی چه بود ؟ دیوار بسازید، فشار بر روسیه را افزایش دهید. جانت یلن وزیر خزانه داری آمریکا بار دیگر خواستار اخراج هیئت روسی از بالی شد. کریستیا فریلند همتای کانادایی او تا آنجا پیش رفت که ادعا کرد مقامات مالیاتی روسیه که به بالی سفر کرده بودند شخصاً مسئول جنایات جنگی هستند. در واقع  مشخص است که "تکنوکرات های اقتصادی" غرب، ادامه هر چه بیشتر جنگ را ممکن می کنند. بنابراین افرادی مانند جانت یلن، در حالی که مقامات نظامی ایالات متحده در عراق و افغانستان بیداد می کردند، در سلسله مراتب فدرال رزرو بانک ایالات متحده مبتکر پیشبرد همین سیاست ها بودند.

 

تنها پیشنهاد جادت یلن در مورد این موضوع کاملاً تحریک آمیز بود: اعمال یک سقف قیمت بر نفت روسیه - چیزی که کشورهای غیرغربی گروه ۲۰ با چشم‌اندازی که دیده می شود، کمترین موافقتی با آن نخواهند داشت. می شود تاکید کرد که کمک های سازنده غرب برای حل بحران گرسنگی و انرژی و بدهی ها در حدهیچ است. روز جمعه توافق شد که حتی یک بیانیه نهایی مشترک گروه ۲۰ در بالی، صادر نشود. مشکلات موجود بین کشورهای فقیر وغنی عمیق تر خواهد شد و غرب، دیگر قادر به کنترل بحران های حاصل از آن نخواهد شد و در نبردهای خود برای تسلط بر اقتصاد جهان، پیروز نخواهد گردید. گرچه از توصل به نیروی نظامی و ارتش های خود فاصله نخواهد گرفت. و باید گفت واقعا، با این همه ویران سازی، دیگرجایی برای ساختن پل باقی نخواهد ماند.

 

منبع روزنامه آلمانی" Die junge Welt "

 

منبع: 
منبع روزنامه آلمانی" Die junge Welt "

افزودن نظر جدید