چریک سابق به عنوان رئیس جمهور کلمبیا سوگند یاد کرد

 

 برای اولین بار در کلمبیا، یک سیاستمدار چپ از جنبش چریکی، رئیس جمهور این کشور شد. گوستاوو پترو چپ گرای قدیمی و چریک سابق، از روز روز یکشنبه هدایت دولت را به دست گرفت. این سیاستمدار ۶۲ ساله از جناح چپ، روز یکشنبه در میدان بولیوار در مرکز بوگوتا پایتخت کلمبیا سوگند یاد کرد. او گفت: "مشارکت بیشتر و دموکراسی بیشتر چیزی است که من به جامعه کلمبیا برای پایان دادن به خشونت در کشورمان پیشنهاد می کنم." در این مراسم رئیس جمهور شیلی گابریل بوریک، رئیس جمهور آرژانتین آلبرتو فرناندز، رئیس جمهور بولیوی لوئیس آرس و پادشاه اسپانیا، فیلیپه ششم شرکت کردند.

گفتنی است که دولت محافظه کار که  در حال خروج از صحنه قدرت بود، از تحویل شمشیر قهرمان ملی سیمون بولیوار و مجسمه "کبوتر صلح" اثر هنرمند فرناندو بوترو در آخرین لحظه که قرار بود در مراسم تحلیف ریاست جمهوری به نمایش گذاشته شود، خودداری کرد.این امر که باعث خشم مردم شده بود، بلافاصله پس از اجرای مراسم سوگند، شمشیر و کبوتر صلح نیز بازگردانده شد.

گوستاوو پترو: مبارزه برای عدالت آغاز شده است 

پترو گفت:" شمشیر را هرگز نباید غلاف کرد". آن‌طور که صاحب آن، قهرمان ملی ما سیمون بولیوار گفت” تنها زمانی باید غلاف شود که در این سرزمین عدالت برقرار شده باشد". در دهه ۱۹۸۰، گوستاوو پترو به سازمان شورشی M-19 تعلق داشت که توانسته بود این شمشیر مشهور را از محل آن خارج کند که در نهایت پس از خلع سلاح، آن را پس داد. گوستاوو پترو در دور دوم انتخابات ۱۹ ژوئن سال جاری، رقیب میلیونر راستگرای انتخاباتی خود رودولفو هرناندز را شکست داد. فرانسیا مارکز یک فعال محیط زیست و برنده جایزه محیط زیست گلدمن در سال ۲۰۱۸ نیز به عنوان معاون رئیس‌جمهور انتخاب گردید.

پترو خواهان عادی سازی روابط با ونزوئلا و بازگشایی مرزها با کشور همسایه است. او همچنین می‌خواهد پیمان صلحی را که شش سال پیش با سازمان چریکی فارک امضا شده است، به طور مداوم اجرا کند و همچنین با دیگر گروه‌های مسلح کشور گفت‌وگو نماید. او در سخنرانی افتتاحیه خود گفت: “برای اینکه صلح در کلمبیا امکان پذیر شود، ما نیاز به گفت و گو داریم، گفت و گوهای فراوان، درک یکدیگر، جستجوی راه های مشترک برای ایجاد تغییر”.

پترو در مبارزه با جرایم مرتبط با مواد مخدر نیز می خواهد راه های دیگری را در پیش بگیرد. تا کنون، کلمبیا نزدیک ترین متحد آمریکا در آمریکای جنوبی در به اصطلاح جنگ با مواد مخدر بوده است و میلیون ها دلار برای پلیس و ارتش دریافت کرده است. او اکنون گفت: “جنگ علیه مواد مخدر، ایالت ها را وادار به ارتکاب جنایت کرد. آیا قرار است منتظر بمانیم تا یک میلیون آمریکایی لاتین دیگر به قتل برسند و سالانه ۲۰۰ هزار  نفر بر اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر در ایالات متحده جان خود را از دست بدهند؟ یا شکست را با موفقیت عوض می‌کنیم تا کلمبیا و آمریکای لاتین بتوانند در صلح زندگی کنند؟ “

 علاوه بر این، او اعلام کرد که بهره برداری از ذخایر مواد خام را کند خواهد کرد.چالش‌های زیادی بر سر راه رئیس دولت جدید قرار گرفته اند: کلمبیا با پیامدهای اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا، بی‌عدالتی اجتماعی و خشونت گسترده دست و پنجه نرم می‌کند. دولت محافظه کار قبلی رئیس جمهور ایوان دوک، حتی توافق صلح با فارک را نیمه کاره رها کرد. بنابراین بسیاری از مبارزان سابق دوباره به زندگی مخفی روی آوردند و برخی از آن ها به باندهای جنایتکار پیوستند.

لینک مرتبط: گوستاوو پترو مبارز سابق جنبش چریکی، رئیس جمهور جدید کلمبیا شد:

" https://kar-online.com/node/17850 "

منبع:مجله آلمانی" :https://www.spiegel.de/ausland/kolumbien-gustavo-petro-als-praesident-ve...

دوشنبه ۱۷ مرداد ماه ۱۴۰۱- ۸ آگوست ۲۰۲۲

 

افزودن نظر جدید