میخائیل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی در گذشت

به گزارش خبرگزاری های روسی تاس و اینترفاکس, میخائیل گورباچف ​​برنده جایزه صلح نوبل و رئیس دولت سابق اتحاد شوروی  ​​در سن ۹۱ سالگی در مسکو در گذشت. این سیاستمدار مشهور جهان یکی از پدران اتحاد آلمان و پیشگام پایان جنگ سرد به حساب می آمد. زمانی که او در سال ۱۹۸۵ به قدرت رسید، می خواست سیستم بسته اتحاد شوروی را اصلاح کند. اما او ​​نتوانست جلوی فروپاشی غول امپراتوری شوروی را بگیرد. او که در غرب بسیار مورد احترام بود، در روسیه جدید  منزوی مانده بود. خیلی از منتقدان گورباچف از او به عنوان گورکن اتحاد جماهیر شوروی نام می برند. و به همین خاطر هم مورد علاقه بود و هم  مورد  نفرت بخش هایی از جامعه  خود قرار داشت. برخی از سیاستمداران هم او را یک رمانتیک سیاسی می دانستند. 

در دهه ۱۹۸۰، تحت رهبری گورباچف، اتحاد جماهیر شوروی معاهدات پیشگامانه ای را در مورد خلع سلاح هسته ای و کنترل تسلیحات با ایالات متحده امضا کرد. گورباچف، به عنوان دبیر کل حزب کمونیست، با سیاست گلاسنوست (باز بودن) و پرسترویکا (تجدید ساختار) روند اصلاحات بی سابقه ای را آغاز کرد. او آزادی بی سابقه  را برای مردم  کشور خود به ارمغان آورد.

 میخائیل گورباچف ​​کتاب های متعددی نوشت. او در اکتبر سال۱۹۹۰ ​​به خاطر پایان به جنگ سرد و اصلاحات شجاعانه خود جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.از جمله برجسته‌ترین اقدامات وی جلوگیری از دخالت نظامی در کشورهای عضو جماهیر شوروی و عدم اعزام نیروی نظامی برای مقابله با جنبش‌های استقلال طلبانه آن ها بود. در سال های اخیر، گورباچف ​​بارها از ولادیمیر پوتین، رئیس کرملین خواسته است که آزادی رسانه ها و انتخابات را محدود نکند. به گزارش خبرگزاری dpa، این سیاستمدار روز سه شنبه در مسکو در بستر بیماری در یک بیمارستان درگذشت.

چهارشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۱- ۳۱ آگوست ۲۰۲۲

 

منبع: 
منبع: مجله آلمانی:Der Spiegel

افزودن نظر جدید