یسرا سلیمانی نابغه ریاضی ایرانی بلوچ ، برای ششمین بار قهرمان جهان شد

 

 یسرا سلیمانی ١۵ ساله‌ اهل شهرستان فنوج استان سیستان و بلوچستان است. او در مسابقات جهانی محاسبات ذهنی ریاضی ۲۰۲۱ که سال گذشته و در تاریخ خرداد ماه با حضور ۱۷ هزار دانش آموز از ٣٠ کشور جهان به صورت آنلاین برگزار شده بود نیز، به عنوان نماینده ایران در سطح خودش مقام اول را به دست آورده بود. یسرا سلیمانی قهرمانی خود را تکرار کرد.

 یسرا سلیمانی یکی از نوابغ ریاضی دنیا روز گذشته برای ششمین بار قهرمان جهان شد. “یسرا سلیمانی” ١۵ ساله‌ اهل شهرستان فنوج استان سیستان و بلوچستان است. او در مسابقات جهانی محاسبات ذهنی ریاضی ۲۰۲۱ که سال گذشته و در تاریخ خرداد ماه با حضور ۱۷ هزار دانش آموز از ٣٠ کشور جهان به صورت آنلاین برگزار شده بود نیز، به عنوان نماینده ایران در سطح خودش مقام اول را به دست آورده بود.یسرا سلیمانی قهرمانی خود را تکرار کرد.

در تکنولوژی آموزشی UCMAS از محاسبات ریاضی به منظور توسعه ذهن استفاده می‌شود که این امر فراتر از علم ریاضی است چرا که در این سیستم بر روی قدرت تمرکز، مشاهدات، قدرت ذهن و قدرت تخیل و تحلیل کودکان کار می شود.این نوجوان  ایرانی بلوچ با توجه به استعداد و نبوغ فکری می‌تواند ۲۰۰ سوال ریاضی را در کمتر از هشت دقیقه حل کند. افتخارآفرینی یسرا در مجامع بین المللی یکبار دیگر نگاه ها را متوجه استعدادهای نابی در سیستان و بلوچستان کرده که به دلیل سیاست‌های تبعیض آمیز حکومت مرکزی، مجال شکوفایی نمی یابند.

لازم به ذکر است سرپرست اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان اعلام کرده است: در کل ایران ۹۸۰ هزار و ۸۷۱ بازمانده از تحصیل شناسایی شده اند که ۱۵ درصد این جمعیت با رقم ۱۴۷ هزار و ۲۸۴ نفر در سیستان و بلوچستان هستند. از جمله علل اصلی بازماندن از تحصیل در سیستان و بلوچستان می توان به این موضوعات اشاره کرده: فقر ناشی از پایین بودن سرانه درآمد در خانوارها، پراکندگی جمعیت و نبود فضای آموزشی در روستاهای دوردست، کمبود سرویس روستا مرکزی، ازدواج زود هنگام و فرصت های کاذب اشتغال در مرز.

 

شنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۱- ۳ سپتامبر ۲۰۲۲

 

 

منبع: 
عصرهامون

افزودن نظر جدید