مشکل مشترک روسیه و جمهوری اسلامی

 روزنامه آرمان در گزارشی, چرایی عدم جذابیت سربازی برای جوانان را بررسی کرده و از وجود ۳ میلیون سرباز فراری در کشور خبر داده است. با وجود افزایش حقوق سربازان، هنوز خدمت" مقدس سربازی" برای بسیاری قابل قبول نیست که دو سال از عمر خود را با وجود همه محدودیت‌های اجتماعی، به سربازی بروند. بر اساس این گزارش طبق قانون افراد بالای ۱۸ سال که به خدمت سربازی نرفته‌اند مشمول محدودیت‌هایی از جمله اجازه خروج از کشور را ندارند، این افراد اجازه استخدام در سازمان‌های دولتی را ندارند و به‌ کارگیری آنها مشمول جریمه برای کارفرما است. همچنین به این افراد تسهیلات بانکی نیز داده نخواهد شد و طبق هماهنگی که با بانک مرکزی وجود دارد این خدمات به آنها ارائه نخواهد شد.*۱

در واقع این جمعیت ۳ میلیونی, جمعبندی از سال های اخیر است که جمهوری اسلامی در جهت جلب جوانان مانند عرصه های دیگر نا موفق مانده است. البته باید تاکید کرد خدمت سربازی هم در کشور ما با توجه به سیاست های تبعیض حکومتی, کاملا طبقاتی شده است. عملا فرزندان اشراف, نوکیسه های وابسته به نهادهای قدرت, روحانیون و باند های مافیای رانت و ثروت, به خدمت سربازی احضار نمی شوند و تا به امروز, حتی در زمان جنگ ۸ ساله, از حضور در جبهه های جنگ معاف ماندند. مگر عده ای که برای گرفتن عکس یادگاری در پشت جبهه ها برای استفاده سوء و, حضوری نمایشی پیدا می کردند.

نباید فراموش کرد,جمع آوری فرزندان افغانستانی های ساکن ایران از قوم شیعه هزاره توسط قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس به عنوان "مدافعان حرم"و گسیل آن ها به جنگ سوریه که تعداد زیادی از آن ها را به کم مرگ فرستاد و سر و صدای آن در جراید کشور هم در آمد. در واقع  با تهدید و تطمیع و با قول و قرار مبنی بر دادن ویزای اقامت به آن ها و خانواده هایشان  در ایران, انجام گرفته بود.اما  این امر, پیشتر از همه نشان از عدم علاقمندی جوانان ایرانی درپشتیبانی از سیاست ها و مداخلات برون مرزی جمهوری اسلامی بود که امروز به طور آشکار, از عدم حضور و حتی فرار از مشارکت در خدمت سربازی و پیوستن به واحد های نظامی, به خوبی به چشم می خورد.


آنچه مسلم است , با شدت گرفتن اعتراض های عمومی و سراسری در کشور ما, فرار سربازان نیز به این مشکلات اضافه خواهد گردید.و شدت بیشتری خواهد گرفت.علاوه بر آن, تمارض کادر های ارتش و نیروهای انتظامی از شرکت در سرکوب شهروندان سرعت خواهد گرفت, امری که ما در آغاز انقلاب بهمن نیز شاهد بودیم.اما در سرکوب مردم توسط جمهوری اسلامی, به دفعات استفاده از نیروهای بیگانه را دیده و شنیده ایم . از جمله حضور نیروهای "حشد الشعبی عراق" در سرکوب مردم خوزستان, که خیلی زود توسط مردم خوزستان شناسایی شدند و مجبور به بازگشت گردیدند.همین امروز نیز در جرائد خارج, از حضور احتمالی نیروهای وابسته به حزب الله لبنان در سرکوب اعتراضات مردم کشور ما گفته شده است که قطعا به تف سربالا, علیه خود نظام تبدیل خواهد گشت و به نفرت عمومی بیشتری بدل خواهد گردید.

به میمنت حضور جنبش بزرگ " زن زندگی آزادی", امیدواریم  به زودی در میان کادر های ارتش و نیروهای انتظامی نیز اولین طلایه های تمارض درمشارکت و سرکوب مردم , به وضوح دیده شود. بد نیست گفته شود که عدم علاقمندی و انگیزه شهروندان روسیه در جنگ های برون مرزی, دامن روسیه را هم گرفته است: دنیس کوکشاروف نماینده پارلمان روسیه گفت: شمار مراجعات برای گرفتن مشاوره از متخصصین برای فرار از خدمت سربازی در کشور ۵۰ درصد افزایش یافته است. یک گروه مشاوره حقوقی با نام «شهروند، ارتش و قانون» می‌گوید شمار مراجعه‌ کننده‌ها به متخصصان این گروه برای یافتن راه‌های جایگزین جهت احتراز از رفتن به خدمت سربازی ۱۰ برابر شده است.*۲*۱- منبع: سایت بهار نیوز,  *۲- عصر ایران

دوشنبه ۴ مهرماه ۱۴۰۱- ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲

بخش: 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • برچسب‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.