هشدار نسبت به سرکوب شدید در کردستان!

 

 وظیفه‌ی حکومت خدمت به مردم است!

نیروهای مسلح نظامی و انتظامی‌‌تان را، غداره‌بندان لباس‌شخصی‌تان را از تعرض به جان و مال مردم بازدارید!

در پاسخ به فراخوان بزرگداشت سالگرد آبان ۹۸ در شهرهای کردستان و آذربایجان غربی، هم‌زمان با مشارکت در تظاهرات اعتراضی میهنی و تکرار شعارهایی که در سراسر ایران بر زبان همه‌ی معترضین جاری است، بازارهای شهرهای گوناگون هم دست به اعتصابی سراسری زده‌اند. بسیاری از بازارهای این مناطق در تعطیلی کامل به سر می‌برند و علیرغم هشدارها و تهدیدها و جو امنیتی شدید ایجاد شده توسط نهادهای سرکوب حکومتی، بازاریان حاضر به بازگشایی مغازه‌های خود نمی‌شوند.

این نافرمانی مدنی که از مسالمت‌آمیزترین شیوه‌های مبارزه در طول تاریخ ایران بوده است، خشم بیشتری را از سوی حکومت نسبت به این مناطق دامن زده است. طی سرکوب تجمع‌های اعتراضی در شهرهای کردنشین در سه روز گذشته، و از جمله در مراسم‌های خاک‌سپاری کشته‌های روز و شب قبل، ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند.

واحدهای مسلح ویژه‌ی سرکوب در شهرهای مختلف کردستان و آذربایجان غربی، از جمله با حمل سلاح‌های نیمه‌سنگین، دست به مانور ایجاد رعب و وحشت زده‌اند، برق و اینترنت این شهرها قطع شده و از شنبه شب مردم شاهد ورود تعداد قابل توجهی خودروهای نظامی حامل یگان‌های ویژه‌ی سپاه پاسداران به شهر مهاباد بوده‌اند.

امروز «قرارگاه حمزه سیدالشهدا» طی اعلامیه‌ای تقویت نیروهایش و لشکرکشی به «مناطق شمال غرب» کشور، به بهانه‌ی واهی «تحرک اشرار و گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب ضدایرانی» را رسماً اعلام کرد. این در حالی است که خواست و مطالبه‌ی شهرهایی مانند سنندج، مهاباد، بوکان، مریوان و ... فراتر از خواست و مطالبه‌ی سایر شهرهای ایران نیست.

سازمان ما بارها نسبت به اهداف حکومت در تشدید سرکوب‌ها در مناطق حساسی چون کردستان و سیستان و بلوچستان هشدار داده است. حکومت درمانده در برابر اعتراضات و حق‌خواهی مردم، که مصرانه از پاسخ‌گویی به خواست‌های جنبش فراگیر و رو به گسترش «زن، زندگی، آزادی» سر باز می‌زند، با تشبثات خود در تکرار اتهام تجزیه‌طلبی در مناطق کردنشین، در پی ایجاد گسست در جنبش و سپس فراهم کردن زمینه‌ی سرکوب کل جنبش است.

مسئولیت عواقب لشکرکشی سپاه پاسداران به شهرهای کردنشین کردستان و آذربایجان غربی و تداوم سرکوب‌های سنگین و کور، فقط و فقط بر عهده‌ی حکومتی است که علیه صاحبان این مرز و بوم که با دست‌های خالی و شیوه‌های اعتراض مدنی تجمع و اعتصاب، پای خواست‌های برحق‌شان ایستاده‌اند، به اسلحه و سرکوب خونین متوسل می‌شود؛ علیه شهروندانی که جان‌شان حتی در مراسم خاکسپاری جان‌باختگانشان نیز در امان نیست و این چنین است که رگبار گلوله و تفنگ‌های ساچمه‌ای هر لحظه نام جان‌باختگان دیگری را به فهرست بلندبالا و غم‌انگیز قربانیان جنایات این حکومت می‌افزاید.

پاسخ مردم معترض در سراسر ایران و از جمله در شهرهای کردستان و آذربایجان غربی، ایجاد جو رعب و وحشت و شرایط جنگی نیست. پاسخ به مردمی که از هراس از شلیک‌های پی‌درپی، در سنگرهای ساخته شده از سنگ و آجر پناه می‌گیرند، گلوله و مانور دادن با سلاح‌های نیمه‌سنگین جنگی نیست.

سازمان ما بارها بر این واقعیت راسخ تأکید کرده است که حکومت از اراده‌ی مردم برمی‌خیزد و منحصراً حق مردم است. دستگاه‌های حکومتی موظف به تن دادن به اراده‌ی صاحبان ایرانند. ایجاد فضای امن برای بیان خواسته‌ها و اعتراض‌های مسالمت‌آمیز، وظیفه‌ی حکومت و حق خدشه‌ناپذیر مردمان این سرزمین است. وظیفه‌ی حکومت خدمت به مردم است، نه سرکوب آنان!

 

نیروهای مسلح نظامی و انتظامی‌تان را، غداره‌بندان لباس‌شخصی‌تان را از تعرض به جان و مال مردم بازدارید!

سرکوب و کشتار مردم در سراسر ایران را بی‌درنگ متوقف کنید! همه‌ی زندانیان سیاسی و همه‌ی بازداشت‌شدگان اخیر را آزاد کنید!

 

پروین همتی

سخن‌گوی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

یکشنبه، ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱ (۲۰ نوامبر ۲۰۲۲)

افزودن نظر جدید