حمله‌ی موشکی به هواپیمای اوکراینی را که جنایت جنگی و علیه بشریت است، محکوم می‌کنیم!

حمله‌ی موشکی به هواپیمای اوکراینی را که جنایت جنگی و علیه بشریت است، محکوم می‌کنیم!

هشتم ژانویه، سالروز دردناک حمله‌‌‌ی موشکی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین، که منجر به کشته شدن ده‌ها تن از زنان، مردان و کودکان بی‌گناه گردید را به ملت ایران و بازماندگان جان‌باختگان آن فاجعه تسلیت می‌گوییم. رژیم جمهوری اسلامی به مدت سه روز پس از سقوط هواپیمای اوکراینی، با پنهان کردن حقیقت و تقلیل علت حادثه به نقص فنی هواپیماهای شرکت بوئینگ، سعی در فریفتن ملت ایران و کتمان جنایتی که انجام داده بود، داشت. سپاه پاسداران سرانجام پس از ۷۲ ساعت، تحت فشار جامعه‌ی جهانی و هم‌چنین بر اساس شواهد و قرائن موجود، ناچار به اعتراف به حمله‌ی موشکی تحت عنوان خطای انسانی شد. حمله‌ای که سرنشینان بی‌گناه هواپیما که از اتباع کشورهای کانادا، بریتانیا، افغانستان، سوئد و اوکراین بودند را هم‌راه با جمعی از زنان و مردان نخبه‌ی ایران به قتل رساند.

پس از این اعتراف، رژیم جمهوری اسلامی، همانند همیشه نسبت به اعتراض جوانان و دانشجویان شریف ایران که پس از حادثه برای اعتراض مسالمت‌آمیز به خیابان آمده بودند، تنها پاسخ همیشگی را داشت: گلوله، سرکوب، و بازداشت. اکنون پس از گذشت سه سال از این حادثه‌ی دردناک، شبهات فراوان و زوایای خفا و پنهان بی‌شماری بدون پاسخ و شفاف‌سازی مانده است که فرضیه عمدی بودن این جنایت را بیش از پیش تقویت نموده است. به ویژه آن‌که پس از گذشت سه سال، هنوز هیچ شخصی به عنوان عامل این جنایت به ملت ایران معرفی نشده است.

در دی ماه ۱۴۰۱ کمیته‌‌ی حقوقی انجمن خانواده‌های جان‌باختگانِ پرواز ۷۵۲ اعلام کرد که چهار دولت اوکراین، کانادا، بریتانیا و سوئد با ارسال یادداشتی دیپلماتیک که در آن حمله‌ی موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراین را عامدانه دانسته، به جمهوری اسلامی شش ماه مهلت پاسخ‌گویی داده است. در پایان این شش ماه، این پرونده رسماً به دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه به علت ارتکاب جمهوری اسلامی به جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت ارجاع داده خواهد شد.

سازمان‌های جبهه‌ی ملی ایران در خارج از کشور، ضمن محکوم کردن این حمله‌ی موشکی و عدم پاسخ‌گویی جمهوری اسلامی به خواست حق‌طلبانه‌ی بازماندگان این فاجعه و ملت ایران، شخص رهبری جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، رابه عنوان فرمانده‌ی کل قوای مسلح مسئول این جنایت می‌داند. ما از بازماندگان این فاجعه، خصوصاً انجمن خانواده‌های پرواز ۷۵۲ در راستای روشن شدن زوایای تاریک این جنایت و رسیدن به عدالت، قاطعانه پشتیبانی می‌کنیم. ما امیدواریم و بلکه یقین داریم که روزی مسئولین این جنایت در دادگاه‌های عادلانهٔ داخل کشور، در پیشگاه ملت ایران مورد بازخواست قرار خواهند گرفت.

 

۱۶ دی ۱۴۰۱ برابر ۶ ژانویه ۲۰۲۳
سازمان‌های جبهه‌ی ملی ایران در خارج از کشور

افزودن نظر جدید