ایتامار بن گویر وزیر امنیت ملی اسرائیل کیست ؟

ایتامار بن گویر زاده ۶ مه ۱۹۷۶ یک سیاستمدار و وکیل راست افراطی اسرائیلی است. او رهبر حزب اوتزما یهودیت است که جانشین ایدئولوژیک کاخ و کاهانه به حساب می‌آید. او عضو کنست است و در یک شهرک اسرائیلی در نزدیکی الخلیل در کرانه باختری اشغالی زندگی می کند. او از انتخابات ماه نوامبر سال ۲۰۲۲ در کابینه نتانیا هو, وزیر امنیت ملی اسرائیل است. به گفته منابع آلمانی. این کابینه, دست راستی ترین کابینه ای است که از اتلاف ۶ حزب دست راستی انتخاب شده است و قدرت دولتی را در اسرائیل به دست گرفته است.

پدر بن گویر یک یهودی مهاجر از عراق و مادرش یک مهاجر یهودی کرد فعال در ایرگون بود .خانواده او مذهبی نبودند , اما بن گویر در نوجوانی به دیدگاه سیاسی مذهبی و راست گرایانه روی آورد .او ابتدا به عضویت یک سازمان جوانان راست افراطی متعلق به Moledet شد.حزبی که از "انتقال "فلسطینی ها از اسرائیل حمایت می کرد . او سپس به عضویت شاخه جوانان حزب رادیکال تر "کاخ" در آمد و به رهبری شکه جوانان رسید.کاخ در در نهایت توسط دولت اسرائیل به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه بندی و ممنوع شد. به گویر به دلیل بد نامی که به عنوان یک تحریک کننده جوانان افراطی داشت , از خدمت سربازی محروم شد.

بن گویر در کالج خصوصی آکادمیک " اونو" حقوق خوانده است . به دلیل محکومیت های متعدد کیفری او, در آزمون وکالت در کانون وکلای اسرائیل پذیرفته نشد. تنها پس از تبرئه شدن او در سه پرونده قضایی دیگر بود که توانست در آزمون شرکت کند و در وکالت پذیرفته شد. او به عنوان یک وکیل ,وکالت تعدادی از فعالان راست افراطی متهم به تروریسم و جنایات نفرت انگیز از جمله ینتری کوبستن فعال راست افراطی شاگرد"مایر کاهانه" را که به همراه دو جوان متهم به آتش سوزی در ژوییه ۲۰۱۵ بودند بر عهده داشت. دوما در کرانه باختری رود اردن که یک کودک ۱۸ ماهه زنده زنده در آتش سوخت و والدینش نیز چند ماه بعد بر اثر جراحت سوختگی جان باختند. گه هاآرتص, بن گویر را کنونی برای افراط گرایان یهودی توصیف کرد که با قوانین اسرائیل دچار مشکل می شوند.بن گویر همچنین نماینده Lehave, یک سازمان راست افراطی است که با ازدواج های درونی مخالف است.

فعالیت های افراطی او ده ها کیفر خواست برای او به همراه داشت.در مصاحبه ای در سال ر سال ۲۰۱۵ ادعا کرد که ۵۳ بار از او شکایت شده است.بن گویر تاکید میکند که کار او به عنوان وکیل فعالان راستگرای افراطی یهودی با انگیزه کمک به آن ها و نه تبدیل به کسب درآمد از آن انجام می شود.یاد آوری می شود که در سال ۲۰۰۷ بن گویر به اتهام تحریک نژاد پرستانه محکوم شده بود.بن گویر به عنوان منشی مایکل بن آری عضو کنست کار می کرد.در سال ۲۰۱۳, بزاری,بن گویر و باروخ مارزل, هر سه حامی" مایر کاهانه حزب خود را تاسیس کردند.بن گویر می خواست در صدر فهرست مشترک برای انتخابات کنست سال ۲۰۱۹ شرکت نماید که در نهایت نتوانستند  به توافق برسند.اما در انتخبات سال ۲۰۲۱ بن گویر در اتحادیه دیگر در مقام سوم قرار گرفت و اتلاف آن ها به ۶ کرسی کنست دست یافت.در انتخابات نوامبر, حزب  بن گویر با کسب ۱۴ کرسی به بزرگترین موفقیت خود دست پیدا کرد و سومین حزب بزرگ کنست شد.بنابر این باید به بخشی جدایی ناپذیر از دولت ائتلافی بنیامین نتانیا تبدیل گردد.
 
در نوامبر ۲۰۲۲ اعلام شد که بن گویر قرار است به عنوان وزیر امنیت ملی منسوب شود. با طیف وسیعی درمقایسه با سمت قبلی وزیر امنیت عمومی از جمله مسولیت پلیس مرکزی در کرانه باختری را داشته باشد."بنی کانتز" وزیر دفاع مستعفی , نتانیاهو را به ایجاد ارتش خصوصی برای بن گویر در کرانه باختری متهم کرد و این اقدام و"اعتراف به این بود که نخست وزیر واقعی, عملا بن گویر خواهد بود".در دهه ۱۹۹۰, بن گویر به طور فعال در اعتراض های اسرائیل علیه توافقنامه "اسلو" شرکت داشت. یکی از اولین حضور های او در سال ۱۹۹۵بود. چند هفته پیش از ترور اسحاق رابین او با یک قطعه از ماشین کادیلاک اسحاق رابین را که دزدیده بود در تلویزیون ظاهر شد و گفت: ما ماشین او را گرفتیم, ما او را هم خواهیم گرفت. او همچنین تصدیق کرد که عکسی از باروخ گلد اشتاین یکی از پیروان " خا خام کاهان " که ۲۹ مسلمان را در نماز صبح در شهر الخلیل به قتل رسانده بود , در اتاق نشیمن خود آویزان کرده بود که در سال ۲۰۲۲ قبل از انتخابات به دلیل انتقاد های شد برداشته است. بن گویر در ماه مای ۲۰۲۱ از شهرک نشینان یهودی در محله شیخ جراح در بیت المقدس شرقی تحت اشغال و ضمیمه اسرائیل حمایت کرد. او ساکنان فلسطین را با تپانچه تهدید کرد واز پلیس خواست که به سمت تظاهرکنندگان فلسطینی شلیک کند و فریاد زد: ما صاحب این خانه هستیم, یادتان باشد که من صاحبخانه شما هستم.

بی بی سی در گزارش  ۶ نوامبر۲۰۲۲ نوشت :" ایتامور بن گویر , نماینده راست افراطی اسراییلی که به عنوان یک برتری طلب متعصب یهودی توصیف شده است, در آستانه ورود به دولت بعدی اسرائیل پس از انتخابات اول نوامبر است که در آن حزب او, صهیونیسم مذهبی , به عنوان فراکسیون پارلمان ظاهر شد". بن گویر ۴۶ ساله در نو جوانی در حزب کاخ, که بعدا در اسرائیل غیر قانونی شد, شروع به فعالیت کرد. این حزب را یک که خا خام افراطی زاده آمریکا به نام منیر کاهان تاسیس کرده بود که در سال ۱۹۹۰ در نیویورک به ضرب گلوله کشته شد. ایتامور بن گویر , قانون گذاران عرب را تروریست خوانده است. او به عنوان رهبر جناح «قدرت یهود»، که بخشی از فهرست نامزدهای انتخاباتی «صهیونیسم مذهبی» بود، خواستار اخراج نمایندگان عرب شده است و آنها را به همدستی با دشمنان اسرائیل متهم کرده است. او از نیروهای امنیتی خواسته است که به سنگ‌اندازان فلسطینی شلیک کنند و از مجازات اعدام برای «تروریست‌ها» دفاع کرده است. بن گویر، فعال سابق حزب افراطی ضد عرب" کاخ"، با حمایت از موضع سخت در قبال اسرائیلی‌های عرب و فلسطینی‌ها، از سوی جوانان راست‌گرا و مذهبی اسرائیلی، از جمله تعداد قابل توجهی از سربازان، در پای صندوق‌های رأی مورد حمایت قرار گرفت.

او از مناطق حساس بروز خشونت میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها در بیت‌المقدس شرقی از جمله ، مانند محوطه مسجد الاقصی، که یهودیان آن را «کوه معبد» می‌نامند،  بازدید کرده است , که به گفته یکی از رهبران فلسطینی, او دارد با آتش بازی می کند. در طول مبارزات انتخاباتی، بن گویر خود را مدافع ساکنان یهودی در شهرهای مختلط یهودی-عربی معرفی کرد، که در آن مناطق خشونت‌های فرقه‌ای در سال ۲۰۲۱ در جریان یک دوره درگیری بین نیروهای اسرائیلی و مبارزان فلسطینی در نوار غزه رخ داد. او بارها به خاطر فعالیت‌هایش متهم شد و در سال ۲۰۰۷ با در دست داشتن تابلوهایی که روی آن نوشته بود "دشمن عرب را اخراج کنید" و "خاخام کاهن راست می‌گفت، نمایندگان عرب ستون پنجم هستند" به تحریک نژاد پرستانه و حمایت از یک سازمان تروریستی محکوم شد. نیروهای دفاعی اسرائیل همچنین با توجه به دیدگاه‌های راست افراطی بن گویر، او را از خدمت سربازی اجباری معاف کردند.

قبل از ورود به سیاست، او در رشته حقوق تحصیل کرد و به عنوان وکیل مدافع فعالان یهودی متهم به خشونت علیه فلسطینیان مشغول به کار شد.بن گویر در یک بازدید در دوره مبارزات انتخاباتی از شیخ جراح در بیت‌المقدس شرقی به پرتاب سنگ در جریان رویارویی با فلسطینی‌ها با اسلحه کشیدن پاسخ داد و از افسران پلیس در مقابل دوربین خواست تا تیراندازی کنند. "به آنها شلیک کنید! اگر سنگ پرتاب کنند باید به آن‌ها تیراندازی شود. ملت! این زندگی ما را به خطر می‌اندازد! مراف میکائیلی، رهبر حزب چپ میانه کارگر، به دانش‌ آموزان مدرسه‌ای که بن گویر از آن بازدید کرده بود، گفت " آنها نباید ادعای او را مبنی بر اینکه مواضع قبلی را تغییر داده است، باور کنند, او را از زمانی به یاد می‌آورم که آشکارا نژادپرستی خود را اعلام می‌کرد: "مرگ بر اعراب! مرگ بر اعراب! مرگ بر اعراب!"

روزنامه لیبرال هاآرتص در سرمقاله‌ای پس از انتخابات اظهار داشت: "برنده بزرگ انتخابات ... رئیس " قدرت یهود"، ایتامور بن گویر، و بازنده بزرگ، اسرائیل است. "صهیونیسم مذهبی"» سومین نیروی سیاسی بزرگ در اسرائیل امروز است.لاپید نخست وزیراسراییل گفت:" ترجیح می‌دهم که او بخشی از نظام سیاسی نباشد، زیرا او خطری برای سربازان ارتش اسرائیل است. مشکل بن گویر این است که مردم نمی‌دانند او کیست و نماینده چه چیزی است." نتانیاهیو در مصاحبه ای با "ماکور ریشون"، یک هفته‌نامه راستگرا، گفت که بن گویر و سموتريتش "در کابینه من وزیر خواهند بود، من می‌خواهم این را کاملاً روشن کنم". پس از اینکه حزب بن‌گویر سومین حزب قدرتمند در کنست و بخشی از ائتلاف حاکم نتانیاهو در سال ۲۰۲۲ شد، یکی از مقاله‌ های روزنامه هاآرتص نوشت: لیکود نتانیاهو اکنون "گروگان گروهی از مخالفان دموکراسی در اسرائیل است, افرادی که علیه دیگر باشان هستند و از نژادپرسی و تروریسم حمایت می کنند.

منابع:

۱- ویکی پیدیا
۲-بی بی سی
۳- مجله اشپیگل

 
چهار شنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱- ۱۸ ژانویه ۲۰۲۳

افزودن نظر جدید