انتظار زیادی از این مذاکرات نمی توان داشت

ترجمه از: 
صادق کار

مذاکرات میان محمود عباس رییس جمهور فلسطین امروز با یک تصویر نمادین از طرفین شرکت کننده در این دور از مذاکرات در کاخ سفید آغاز می شود. بەغیر از رهبران فلسطینی و اسراییلی شرکت کننده در ملاقات واشنگتن، حسنی مبارک رییس جمهور مصر و ملک عبداله پادشاه اردن که مشوقان اصلی محمود عباس به مذاکره مستقیم با اسراییل در اتحادیه عرب هستند، نیز به دعوت باراک اوباما رییس جمهور آمریکا از طرف اتحادیه عرب دراین گفتگوها شرکت دارند.

با نظرداشت مواضع و اظهارات تاکنونی طرفین و موقعیت هر دو دولت درمیان مردم شان انتظار نمی رود که در این دور از مذاکرات پیشرفت ملموسی حاصل شود.

فشار اوباما بر رهبران فلسطینی برای کنار نهادن پیش شرط قطع شهرک سازی درنوار غربی و مناطق فلسطینی برای آغاز مذاکره مستقیم و بدون شرط با اسراییل موجب می شود تا نخست وزیر اسراییل در مذاکرات موضع تهاجمی داشته باشد. همین پشتگرمی باعث گردید تا نتانیاهو در مصاحبهای که روز گذشته قبل از سفرش به واشنگتن انجام داد با اطمینان بگوید و آرزو کند "فشارهای شدیدی که به محمود عباس وارد شده اند، باعث شده باشند که او در این موقعیت به عنوان یک همتای شجاع و مطلوب در مذاکرات صلح رفتار کند". نتانیاهو قبلاً نیز در ارتباط با مذاکرات صلح اظهارات مشابهای کرده بود. او درست در روزی که بمناسبت ماه رمضان برای مسلمانان دنیا پیام تبریک فرستاده بود، با بیشرمی خاصی که مختص برخی یهودیان افراطی نژادپرست است، بولدوزرهای اسراییلی را نیز برای ویران کردن آرامگاه های بجای مانده از سربازان مسلمانان در زمان خلافت عمر، که در اورشلیم قرار دارند، به آنجا اعزام کرده بود. در همین اوضاع خبرگزاری رویتر در گزارشی که اخیراً تهیه کرده با استناد به اظهارات سیلوان شالون معاون نتانیاهو و یکی از رهبران حزب لیکود گزارش داده است که نتانیاهو، تا ٨ سپتامبر و قبل از سال نو یهودی قصد ندارد در رابطه با قطع خانه سازی تصمیم تازهای را ابلاغ کند. این در حالی است که مهلت قانونی برای به اجراگذاردن پروژههای جدید ساخت و ساز در ٢٦ سپتامبر به پایان می رسد.

در حال حاضر طرح ساختن ٥٠ هزار واحد جدید ساختمانی به تصویب رسیدهاست و متحدین نتانیاهو در دولت ائتلافی اسراییل تهدید کردهاند که در صورت کنار گذاشته شدن این طرح از دولت کناره گیری خواهند کرد. در عین حال محمود عباس نیز تهدید کرده است که اگر توقف ساخت و ساز توسط اسراییل ادامه پیدا نکند، از مذاکرات صلح کنار خواهد کشید. اوباما نیز از طرفین خواسته است بنحوی رفتار نکنند که کنفرانس بدون نتیجه تمام شود. احتمالا مذاکرات دور نخست کنفرانس پیرامون قانع کردن محمود عباس برای ادامه مذاکرات و عملی نکردن تهدید ترک کنفرانس خواهد بود. طبق خبرهایی که از ملاقات پنهانی روز یکشنبه گذشته محمود عباس با اهود باراک وزیر دفاع اسراییل که در پایتخت اردن انجام شده به بیرون درز نموده، گفتگوهائی پیرامون دادن برخی امتیازات محدود در نوار غربی توسط اسراییل با این نیت که عباس دست آوردی برای ارایه در خانه خود و ادامه مذاکره داشته باشد، بعمل آمده است.

مسئله فقط حماس نیست

تجربیات مذاکرات نوامبر سال ٢٠٠٧ اسراییل با فلسطینیها درآناپولیس به روشنی نشان می دهند که برخلاف تحلیلهای کم عمق و بیربط بسیاری که در ارتباط با مذاکرات فلسطینیها و اسراییلیها ارایه شدهاند، اختلاف میان فلسطینیها بر سر مذاکره مستقیم با اسراییل به اختلاف میان حماس و فتح محدود نمی شود، بلکه یازده فراکسیون فلسطینی با رهبری مستقر در رام اله بر سر این موضوع اختلاف دارند و دامنه مخالفتها تا درون سازمان فتح نیز امتداد دارد. بعد از آن که عباس پیش شرط مذاکره مستقیم با دولت اسراییل را کنار نهاد، این مخالفتها نیزافزایش یافتند و در اشکال مختلف بروز یافتند.

در جریان نشستی که با شرکت جبهه خلق برای آزادی فلسطین و جهاد اسلامی در دمشق پایتخت سوریه برگزارگردید، این دو سازمان با صدور بیانیه مشترکی، مخالفت خود را با انجام این نوع مذاکره مستقیم و غیرمستقیم آشکارا و با صراحت اعلام و نسبت به نتایج خطرناک سازش بر سر حقوق مردم و سرزمین فلسطین با اسراییل هشداردادند. علاوه بر آن ٦٠٠ نفر از روشنفکران فلسطینی نیز با امضای بیانیه با انجام مذاکرات بی نتیجه مخالفت نمودند.

انتفاضه سوم

تفرقه و اختلاف بر سر این موضوع تنها به فلسطینیها محدود نیست. سازش با حماس که نمی خواهد خود را بطور کامل تسلیم کند، می تواند منجر به بریدن بیدرنگ امریکا و اسراییل از محمود عباس و قطع ارتباط فی مابین گشته و موجب قطع پرداخت هزینههای مالی، و از دست رفتن موقعیت و نفوذ اندک حکومت غیردمکراتیک خود مختارگردد. محبا اواد یکی از اعضا فتح و عضومجلس قانونگذاری فلسطین درگفتگو با فایناشنال تایمز می گوید که "در سازمان فتح نارضایتی از مقامات دولت خودمختار افزایش یافته و یک جریان نیرومند مدتها است که در درون سازمان فتح این بحث را در این سازمان مطرح کرده است که بین ادامه مذاکرات و حفظ وحدت درون صفوف فلسطینیها كدام یک از آنها اولی است". به گزارش فاینشنال تایمز فراکسیونها و گروه های فلسطینی سازش و آشتی میان خود را دارای اهمیت فراوان می دانند و معتقد هستند وحدت صفوف فلسطینیها برای تغییر سیاستهای غرب در قبال مسله فلسطین و تغییر برداشتی که با نظریه پردازی می خواهد حماس را از صحنه فلسطین حذف کند و واقعیت فلسطینیها را آنطور که هست نپذیرد، برای موفقعیت مردم فلسطین الزامی است. پرفسور ناجی شوراب استاد علوم دانشگاه الازه غزه با قاطعیت زیاد می گوید: "در جریان مذاکراتی که تاکنون انجام گرفته ما را کنار نهادهاند. آنها سازش و آشتی میان فلسطینیها را نمی خواهند".

در گرماگرم این رویدادها، در میان فلسطینیها بار دیگر بحث بر سر انتفاضه است. انتفاضهای که مردم را به مبارزه با اشغال فرابخواند و از حقوق مردم فلسطین برای مخالفت با اشغال دفاع نماید. تجربه نشان داده است که دنیا فقط صدای مردم سنگ پران را می شنود.

منبع: 
روزنامه نروژی کلاسه کامپن

افزودن نظر جدید