درگذشت محقق نامی کرد، دکتر افراسیاب حلیمی

با تاسف فراوان، در تاریخ ۱۵ دسامبر۲۰۱۰ ، دکتر افراسیاب حلیمی معروف به دکتر افراسیاب هورامی، در شهر مسکو بر اثر سکته قلبی زندگی را بد رود گفت.

دکتر افراسیاب در سال ۱٣٣۴ شمسی در شهر نودشه در استان کرمانشاهان ، در یک خانواده زحمتکش و روشنفکر به دنیا آمد و تحصیلات خود را در نودشه و مریوان و سپس در کرمانشاه از دانشسرای تربیت معلم به پایان رساند و پس از اتمام دوره سپاه دانش به عنوان معلم ، شروع به کار نمود. در دوران قیام سراسری علیه رژیم پادشاهی، یکی از رهبران جنبش در منطقه بود. پس پیروزی قیام، به سازمان چریکهای فدایی خلق، پیوست. پس از تحولات درونی سازمان و پس از یورش رژیم آخوندی به کردستان به طور مستقل به مبارزه خود در راه تقویت جنبش مردم کردستان ، ادامه داد و برای ادامه تحصیل از طرف حزب کمونیست عراق، به روسیه اعزام گردید. ابتدا در تاجیکستان و سپس درشهر ایفا نوف در روسیه فدرال به تحصیل در رشته حقوق پرداخت و در این رشته، مدرک لیسانس گرفت. زنده یاد افراسیاب حلیمی، به علت دلبستگی به تاریخ و فرهنگ سرزمین مادریش، وارد انستیتوی شرق شناسی مسکو بخش تاریخ شد و تز دکترای خود را در مورد جنبش کردستان در سالهای ۱۹۴5-۱۹۴1 ارائه و موفق به کسب درجه دکترا در رشته تاریخ گردید.

دکتر افراسیاب در طول زندگی چند ساله خود در مسکو،همه وقت خودرا صرف تحقیق و جمع آوری اسناد و مدارک مربوط جنبش و فرهنگ مردم کرد نمود. اطلاعات و مدارکی که در آرشیو ها و اسناد بایگانی شده کشور روسیه، می توان یافت. و به جرات می توان گفت کمتر مرکزنگهداری مدارک و آرشیو های دولت روسیه پیدا می شود که زنده یاد افراسیاب ، به آن سر نزده باشد. او توانست که ۴ جلد کتاب در مورد ابعاد مختلف جنبش کردستان ، چاپ و منتشر نماید . همچنین ایشان با جمع آوری و ترجمه انبوه فراوانی از مدارک موجود در این مراکز ، که بگفته خود وی، بیش از ده جلد خواهد بود، قصد انتشار انهارا داشت که متاسفانه، مجال این کار را مرگ نابهنگام، از ایشان گرفت.

بدون تردید دکتر افراسیاب هورامی ، یکی از انسانهای مبارز و روشنفکری بود که بادرک درستی از تاریخ و گذشته تاریخی جنبش ملی- دمکراتیک مردم کردستان، قصد داشت تا به بالندگی و پیشرفت این مبارزه سخت و دشوار و در عین حال، روا ، کمک کند. و سرانجام وی توانست با ارئه کتابهای باارزش و پر بهایی دین خود را ادا نما ید. تلاشها و زحمات شبانه روزی دکتر افراسیاب، جای تقدیر و قدر شناسی است و وظیفه همه روشنفکران و مبارزین چنبش مردم کردستان است که با کوشش در راه چاپ و انتشار آثار باقی مانده از تلاش های کاک افراسیاب عزیز، راه او را ادامه دهند.

مرگ نابهنگام کاک افرسیاب، جای بسی تاسف و تالم است و بدینوسیله از صمیم قلب، فقدان ایشان به خانوده محترم و همه مردم نودشه مبارز تسلیت عرض می نمایم.

*شورای سردبيری کار آنلاين مراتب عميق تاسف و تسليت خود را به خانواده و بستگان و دوستان زنده ياد افراسياب، تقديم می نمايد.

منبع: 
اخبار روز

افزودن نظر جدید