یادش گرامی، آنکه قامت بلند آزادی بود

مراسم با خوشامد گویی به مهمانان و اعلام یک دقیقه سکوت ایستاده به احترام کسی که بیش از شش دهه از حیات خویش را صرف مبارزه در راه آزادی کردستان کرده و تا آخرین دم زندگی به آرمانهایش وفادار ماند، شروع شد و با قرائت اتوبیوگرافی فشردهای از زندگی غنی بلوریان به زبانهای کردی و فارسی ادامه پیدا کرد.

بخش رسمی برنامه با خواندن پیام رهبر دولت کردستان عراق جناب آقای مسعود بارزانی به مناسبت درگذشت مام غنی توسط مجری برنامه به زبان کردی آغاز شد. بعد از آن نماینده حکومت کردستان در اروپا از طرف آقای دلشاد بارزانی سخنان کوتاهی ایراد کردند.

در این مراسم چند تن از یاران قدیمی غنی بلوریان که در سالهای زندان و رزم مشترک با او همدم و همراه بودهاند، با بیان خاطرات خویش و ارزیابی شخصیت و نقش مام غنی در مبارزات ملی و دمکراتیک مردم ایران یادش را گرامی داشتند.

آقای بهروز حقی با گفتگو در باره ستم ملی در ایران، به مبارزات مام غنی برای ایجاد کردستانی آزاد اشاره کرده و از او به عنوان اسطوره مقاومت سالهای ستم شاهی با یک ربع قرن ایستادگی در زندان یاد کردند.

آقای بهزاد کریمی ضمن دست گذاشتن بر جنبههای مختلف شخصیت برجسته مام غنی او را مردی بزرگ خواند که همواره در تمام فراز و نشیبهای سیاسی مدافع پیگیر صلح و مبارزه مسالمت آمیز بوده است. ایشان در اشاره به سالهای زندان او از نقش همسر گرامی ایشان بعئوان پشتیبان بزرگ مام غنی با احترام یاد کردند.

اسفندیار صادق زاده با بیان خاطرات زندان از شخصیت مقاوم، سر زنده و بی ریای او مثال زدند و معتقد بودند که کمتر کسی تا بدین حد شخصیتش با نامش عجین میشود. غنی بلوریان هم غنی بود و هم بلور. همچنین آقای حامد گوهری، نویسنده و محقق کرد که زحمت جمع آوری و نوشتن کتاب خاطرات مام غنی را کشیده اند، به زبان کردی به اهمیت نقش او در مبارزت ملی مردم کرد، عشقش به آن سرزمین و کتاب خاطراتش مطالبی بیان نمودند.

در فاصله برنامهها نمایندگان حزب دمکرات کردستان، حزب آزادی کردستان و گروه رافه هم پیامهای تسلیت و گرامیداشت یاد غنی بلوریان را قرائت کردند. متاسفانه به علت کمبود وقت، امکان قرائت همه پیامهای رسیده فراهم نشد. به همین خاطر کمیته برگزار کننده ضمن پوزش و با کمال تشکر اسامی سازمانها و شخصیتهای سیاسی را که به مناسبت مراسم یاد بود مام غنی پیام ارسال کردهاند ذکر میکند.

- رئیس پارلمان کردستان عراق، آقای کمال کرکوکی

- حزب کمونیست عراق

- حزب دمکرات کردستان ایران

- آقای فرخ نگهدار

- حزب توده ایران

- حزب احیا آزادی کردستان - پژاک

- نشریه راه توده

- نشریه بوکان

- نشریه دوستداران مام غنی از کشور سوئد، هلند و انگلیس

- دکتر گلمراد مرادی

کمیته برگزار کننده مراسم این فرصت را گرامی شمرده و از همه یاران و دست اندر کارانی که در برپایی این مجلس کوشیدند صمیمانه سپاسگزاری مینماید.

غنی بلوریان در یادهای ما زنده خواهد ماند. ما با یاد او پیر خواهیم شد و او در خاطر جوانان پر شور کرد هماره خواهد زیست. ما نام او را هر جا که رزم است و سمفونی آزادی نواخته میشود دوباره خواهیم شنید.

یادش گرامی باد

 

کمیته برگزار کننده مراسم یاد بود غنی بلوریان

افزودن نظر جدید