ابوس سرطان بر فراز ایران

سونامی سرطان در ایران

سرطان در ایران پس از بیماری‌های قلبی و سوانح رانندگی، سومین عامل مرگ و میر در کشور است. روند رشد سرطان در ایران در سال‌های اخیر بسیار نگران کننده و بنا بر پیش‌بینی پروفسور ناصر پارسا، عضو انجمن سرطان‌شناسی امریکا، ایران درسال ۲۰۱۵، با سونامی سرطان روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش سایت محافظه کار نیمروز جدید‌ترین آمار ارائه شده از سوی انجمن سرطان ایران حاکی از آن است که سالانه حدود ۸۵ هزار مورد سرطان در کشور شناسایی می‌شود که بیش از ۳۰ هزار مورد آن به مرگ می‌انجامد. گفتنی است از ۱۷ هزار و ۷۶۵ مورد ابتلا در سال ۷۹، به ۵۵ هزار و ۸۵۵ نفر در سال ۸۴ افزایش یافته و آخرین آمار آن در سال ۹۰، به ۸۵ هزار مورد رسیده است.

همچنین مرکز تحقیقات سرطان در سال ۹۰ اعلام کرد که ایران با رشد ۱۸۱ درصدی سرطان در منطقه روبه‌روست. سن سرطان در ایران به زیر ۳۰ سال رسیده است اما متاسفانه در این شرایط هم به نظر می‌آید که هنوز وضعیت سرطان در اولویت برنامه‌های نظام سلامت کشور قرار ندارد.

محمداسماعیل اکبری، رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفته است که ایران بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی، بالاترین میزان شیوع سرطان در خاورمیانه را دارد که بعد از سرطان پوست، سرطان سینه در زنان، سرطان معده و پروستات در مردان، و سرطان خون در نوجوانان و جوانان از شایع‌ترین سرطان‌هاست.

اما یکی دیگر از دلایل ابتلا به بیماری سرطان که موجب شده سن این بیماری کاهش چشم گیری داشته باشد آلودگی هوا است. آلودگی هوای شهر تهران و سایر استان‌ها، پایین آمدن سن مصرف دخانیات، بالا بودن تعداد خودروها در سطح شهرها از جمله عواملی هستند که سن ابتلا به این بیماری را کاهش داده‌اند.

در این شرایط یکی از اقداماتی که می توان موجب کاهش سرطان گردد کمک به جلوگیری از آلودگی هوا و تغذیه مناسب در میان اقشار مختلف جامعه است اما نکته ای که بسیاری از مردم در انتظار آن هستند در مان قطعی این بیماری است.

بنا بر تحقیق دانشمندان در سال ۲۰۱۳/۱۳۹۲ شاهد این خواهیم بود که اولین آزمایش انسانی «سلول‌های مهندسی معکوس شده» خواهیم بود. این سلول‌ها از طریق بازگرداندن سلول‌های بالغ به حالت سلول بنیادین و سپس واداشتن آنها برای تبدیل به انوع سلول دیگر تولید می‌شوند. این آزمایش نقطه عطفی در توانایی ما برای تولید بافت جدید و (شاید تمام اندام‌ها) از سلول‌های خود فرد خواهد بود

منبع: 
سایت نیمروز

افزودن نظر جدید