گزارش راهپیمایی اول ماه مه ۲۰۱۴ در پاریس


امسال نيز ث ژ ت بزرگترین سنديكاى كارگران و كاركنان فرانسه، به همراه چند سنديكاى ديگر فرانسوى تظاهرات وسيعى را در سراسر فرانسه برگزار كرد. سنديكاهاى فرانسوى اكنون با شعارهاى مطالباتى و انتقادى جدی‌ترى سياست‌هاى راست اقتصادى دولت و فرانسوا هولاند را هدف گرفته اند. مراسم اول ماه مه امسال، با وجود هواى بارانى و تعطيلات پايان هفته با استقبال خوبى از طرف فرانسویان مواجه شده بود.
به رسم سال‌های گذشته با همکاری و تدارک مشترک چند سازمان سیاسی و نهاد حقوق بشری ایرانی، فراخوانی با امضای «هماهنگی‌ ایرانیان برای اول ماه مه» انتشار یافت، که در آن از هم‌میهنان ساکن پاریس برای شرکت در راهپیمایی دعوت شده بود.
در روز ابراز همبستگی جهانی کارگران، ایرانیان شرکت کننده در راهپیمایی کوشیدند صدای اعتراض مردم، کارگران و زحمتکشان ایران را علیه جمهوری اسلامی به گوش جهانیان برسانند. كاميون تبليغى ایرانیان با عكس‌هاى كارگران زندانى و خواست آزادى آنها تزئين شده بود. راهپیمایان در پلاكاردهائى که با خود حمل می‌کردند به فارسى و فرانسه رژیم دیکتاتوری و سرکوبگرجمهوری اسلامی را محکوم و از آزادی مردم ایران و آزادی زندانیان سیاسی - عقیدتی و فعالین کارگری دفاع کرده بودند. در این پلاکاردها خواست‌های کارگران ایران نیز بیان شده بود. تراکت‌هایی هم به زبان فرانسه در تشریح  مطالبات  کارگران و زحمتکشان ایران بین مردم پخش گردید.
نیروهای ایرانی شرکت کننده در راهپیمایی، علاوه بر شعارهای مشترک،هر كدام نیز با شعارهاى مسقل خود در راهپیمایی حضور یافته بودند.
مراسم اول ماه مه پاریس، به رغم بارش باران تند بهاری، امسال نیر هم چون سال‌های پیش، میعادگاه شماری از هم‌میهنان و فعالین سیاسی ایرانی بود که با حضور خود در فضایی همبسته و دوستانه و آکنده از سرود و موسیقی، به شور و نشاط  این جشن جهانی می افزودند.

هماهنگی‌ ایرانیان برای اول ماه مه

-------------------------------- 

سازمان فدائيان خلق ايران (اكثريت)- فرانسه در تدارك و سازماندهی اجرائی این فراخوان شركت فعال داشت. در روز راهپیمائی فدائیان درتظاهرات فعال بودند و اعلامیه هیات سیاسی- اجرائی سازمان به مناسبت اول ماه مه را بزبان فرانسه در میان تظاهرات کنندگان فرانسوی پخش کردند.


افزودن نظر جدید