گزارش مستقیم خبرنگاران کار آنلاین از اجلاس پروژە وحد چپ در کلن آلمان

از نظر ما آزادی با عدالت اجتماعی و سوسیالیسم با دمکراسی پیوند عمیقی دارند

دومین کنفرانس حضوری پروژه‌ی وحدت چپ با عنوان «پیرامون مباحث استراتژی سیاسی» صبح روز شنبه پنجم جولای (چهاردهم تیرماه) در حوالی شهر کلن آلمان، با یک دقیقه سکوت به یاد کوشندگان راه آزادی و عدالت آغاز شد. حدود ۶۰ کنش‌گر چپ از آلمان، هلند، اتریش، نروژ، بلژیک و سوئد در روز اول کنفرانس حضور داشتند و علاقه‌مندانی نیز که به هر دلیل امکان شرکت حضوری را نداشتند، همراهان مجازی نشست بودند.

پیش از این در یک سری از رسانه‌ها و سایت‌ها از فعالین چپ دعوت شده بود که ضمن شرکت در مباحث محوری در نظر گرفته شده برای دومین نشست حضوری، در خود نشست نیز حضوری فعال داشته باشند. مباحث مربوطه هم به صورت کتاب‌چه‌ای تنظیم و از طریق همین سایت‌ها و رسانه‌ها در دسترس همگان قرار گرفته بود. انجام گفت‌وگوهایی  با برخی از فعالان پروژه‌ی وحدت چپ، یکی دیگر از اقدامات در جهت تدارک مضمونی نشست دو روزه‌ی کنش‌گران چپ بود.

یکی از سئوالات طرح شده در این گفت‌وگوها استراتژی‌های مطرح در طیف فعالان پروژه‌ی وحدت چپ بود. به گفته‌ی رفیق بهروز خلیق، مسئول هیأت سیاسی- اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)، سه استراتژی در میان این فعالین مطرح است؛ استراتژی اصلاح‌طلبی، استراتژی تحول‌طلبی و استراتژی انقلابی: "طرح‌های ارائه شده و مطالب منتشر شده نشان‌دهنده‌ی این سه استراتژی است. وزن مدافعین استراتژی اطلاح‌طلبی در طیف نیروهای شرکت کننده در کنفرانس ضعیف است. ولی دو استراتژی دیگر مدافعان زیادی دارد".

هیأت تدارک کنفرانس جهت تسهیل در روند کار این نشست دو روزه، هیأت رییسه‌ای سه نفره (علی پورنقوی، هرمز هوشمند، احمد آزاد) را جهت اداره‌ی کنفرانس به جمع پیشنهاد داد. جمع به اتفاق آرا، هیأت رییسه‌ی پیشنهادی را تایید کرد.

پس از آن رفیق محمد اعظمی از سوی گروه تدارک و سازماندهی، گزارشی از چگونگی پیشرفت روند پروژه‌ی وحدت چپ و روند تدارک کنفرانس ارائه داد.

گزارش گروه کار، روند پیشرفت پروژه‌ی وحدت را مثبت ارزیابی کرده و معتقد است که این روند به رغم مشکلات، بر پایه‌ی نقشه‌ی راه پیش رفته که برگزاری دومین کنفرانس حضوری به فاصله‌ی هفت ماه از اولین کنفرانس، یکی از نشانه‌های آن شمرده می‌شود.

رفیق اعظمی یکی از مهم‌ترین اقدامات گروه کار در این دوره را تدارک و سازماندهی، تدوین و زمان‌بندی  جامع و تفصیلی پروژه‌ی وحدت شمرد. گروه کار زمان‌بندی کلی نقشه‌ی راه را چنین تفکیک و اجرا کرده است:

  • زمان برای روشن کردن گره‌گاه‌های نظری، سیاسی و تشکیلاتی تا پایان آوریل
  • تهیه‌ی اسناد نهایی برای ارائه به سازمان‌ها و کنش‌گران تا پایان فوریه
  • و بالاخره زمان برگزاری کنگره‌ی وحدت حدود ژوئن و ژوییه‌ی ۲۰۱۵

هم‌چنین گروه کار با توجه به این‌که متعقد است که روند مباحث حول مسائل گرهی، به درجاتی تاکنون پیش رفته، تصمیم گرفته مباحث نظری، سیاسی و تشکیلاتی را از این پس به سمت تدارک «سند محوری» سوق بدهد.

پس از آن، پانل اول با عنوان «هدف استراتژی سیاسی در شرایط کنونی» با تمرکز  بر روی «الزامات جامعه‌ی ما و موانع تحقق آن، گذار از جمهوری اسلامی و چشم‌انداز یک ساختار دمکراتیک» آغاز گردید. بخش اول این بحث دو ساعت ادامه یافت و ۲۰ تن از حاضرین در نشست، نظرات خود پیرامون این مبحث را با جمع در میان گذاشتند.

این گزارش در ارتباط با بحث‌های انجام شده در این پانل و هم‌چنین سایر مباحث طرح شده در کنفرانس، به مرور تکمیل خواهد شد و به مضمون بحث‌های طرح شده به طور جداگانه خواهیم پرداخت.

 

 

افزودن نظر جدید