کشتار نيروهای چپ و صلح طلب ترکيه را محکوم می کنيم!

سياست های اردوغان، زمينه ساز حملات تروريستی است!

گردهمائی اعتراضی نيروهای چپ و صلح طلب در آنکارا به خون کشيده شد. در اين گردهمائی دو انفجار به وقوع پيوست و ٨٦ نفر کشته و ١٢٦ نفر مجروح شده اند. اين گردهمائی در اعتراض به سرکوب های اخير در ترکيه و از جمله سرکوب کردها با شعار "صلح برای دمکراسی" برگزار شده بود. حزب دمکراتیک خلق‌ها (HDP)، برخی احزاب چپ و سندیکاهای کارگری دعوت کننده اين گردهمائی بودند. اين دومين بار در ماه های اخير است که گردهمائی مسالمت آميز نيروهای چپ و کرد به خون کشيده می شود. انفجار در ماه ژولای در شهر عمدتا کردنشين سوروچ در جنوب اين کشور، دست کم ٣٠ کشته گرفت و بيش از صد نفر مجروح شدند.

 حزب دموکراتیک خلق‌ها سیاست های دولت ترکیه را عامل بروز این گونه حملات دانسته و صلاح‌الدین دمیرتاش در گفتگو با رسانه ها، انفجار دو بمب را به شدت محکوم و آن را اقدامی «بربرمنشانه» و «قتل‌عام» خوانده است. اين حزب در انتخابات پیشین برای ورود به مجلس رای کافی کسب کرد. ولی اردوغان نتوانست شکست را بپذيرد و به رای مردم تن دهد. بهمين دليل تصميم به تجديد انتخابات گرفت. انتخابات اول نوامبر برگزار خواهد شد.

 اردوغان بعد از انتخابات مجلس و وارد شدن حزب دموکراتیک خلق‌ها به مجلس، چهره غيردمکراتيک خود را آشکارتر کرد. او با عنوان مبارزه با تروريسم آتش بس با پ کاکا را نقض نمود، مقر آنان  را در قنديل بمباران کرد، به دستگيری گسترده فعالين کرد روی آورد، به گردهمائی نيروهای صلح طلب و مخالف جنگ افروزی، حمله برد و تعدادی از آن ها را کشت. اردوغان دست نيروهای فاشيست برای حمله به دفاتر حزب دمکراتيک خلق ها و يورش به اجتماعات را باز گذاشته است. آن ها بدون واهمه از مجازات، دست به وحشی گری و کشتار می زنند. انفجار ماه ژولای در شهر کردنشین سوروچ، سه ماه بمباران هوایی مواضع پ‌کا‌کا و دو انفجار هم‌زمان روز گذشته در آنکارا، نشان داد که نيت دولت رجب طیب اردوغان از مبارزه با تروريسم چيست.

 اردوغان که در انتخابات قادر نشده است رای اکثريت مردم ترکيه را اخذ کند، در همراهی با فاشيست ها، می خواهد حزب دمکراتيک خلق ها را از کسب رای کافی برای ورود به مجلس محروم سازد، دولت تک حزبی تشکيل دهد و برنامه خود را برای تغيير قانون اساسی و گذر از سيستم پارلمانی به سيستم رياستی را فراهم سازد. اما جلوگیری از فتح کرسی‌های پارلمانی به‌دست حزب عدالت و توسعه، می تواند پاسخ درخور به اردوغان و موج ترور روزافزون در آن کشور باشد.

 ما اقدام تروريستی آنکارا را محکوم می کنيم، سياست های ضددمکراتيک اردوغان را زمينه ساز حملات تروريستی می دانيم، خواهان پايان دادن به کشتار کردها و نيروهای چپ و تامين حقوق کردها هستيم، از آتش بس بين پ کاکا و دولت ترکيه طرفداری می کنيم و براين باوريم که ترور، سرکوب و حذف، بر انبوه مشکلات ترکيه خواهد افزود و به دستآوردهای دمکراتيک مردم ترکيه ضربه جدی خواهد زد.

 

هيئت سياسی ـ اجرائی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)

١٨ مهر ١٣٩٤ (١٠ اکتبر ٢٠١٥)

 

 

افزودن نظر جدید