چشم انداز استفاده از حسگرهای زیستی

قطعات الکترونیکی‌ منعطف و کششی که مستقیما بروی پوست بدن قابل پوشیدن‌اند، می‌توانند در موارد متعددی مورد استفاده قرار گیرند. این دستگاه‌ها قادرندعلائم حیاتی چون تعداد نفس ها، میزان فعالیت الکتریکی‌ در مغز، ضربان قلب، درجه حرارت و میزان اکسیژن خون را اندازه گیری کرده، خارج از ساعات کار پزشکان و بدون لزوم پوشیدن چیزی و یا حس حضور چیزی غیر‌معمول ، ارائه کننده هم زمان نظارت بر سلامتی فرد باشند.

خالکوبی «حسگر»

در ماه می ۲۰۱۳ شرکت نوپایMC10  در ماساچوست آمریکا ، اولین قطعه الکترونیکی‌ خود را (به نام checklight) ارائه کرد که از طریق نصب بروی کلاهی که ورزشکاران به سر می‌کنند قادر است تا شدت ضربات وارده به سر را حس و دریافت کند.

این شرکت در حال حاضر در حال تولید یک حسگر بر چسب مانند به نام Biostamp  است که می تواند داده‌ها را از مغز، عضلات و قلب  انسان تشخیص دهند. جزئیات زیادی راجع به این محصول و استفاده دقیق آن در دسترس نيست، اما به گفته روزبه غفاری، یکی از بنیان گذاران و معاون این شرکت، نمونه ای برای تحقیقات پزشکی تا پایان سال ۲۰۱۵ در اختیار قرار خواهد گرفت.

در پروژه ای دیگر، MC10 در همکاری با دانشگاه روچستر و شرکت بیودارویی UCB در صدد تولید نوعی از  Biostamp  می‌باشد که به عنوان ابزار نظارت بر بیماران مبتلا به لرزش و اختلالات عصبی استفاده می‌شود. این شرکت هم چنین در همکاری با محققان در کره جنوبی به منظور تولید قطعه اضافی قرار دارد که می‌توانند توسط سنجش لرزش و بالطبع آن، آزاد سازی داروهای قرار گرفته در نانوذرات بیودارویی، به بیمارانی که مبتلا به پارکینسون یا دیگر اختلالات حرکتی‌اند، کمک کند. حسگر‌های  Biostamp به پوست وصل می‌شوند و از طریق وای‌فای کار می‌کنند. لابراتور این شرکت سرگرم تحقیقات بروی طرحی است که در زمینه مشاهده مدل‌های خواب افراد و یا کنترل کودکان تازه بدنیا آمده که در مراکز مراقبت‌های ویژه قرار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خالکوبی آزمایش خون

هدر کلارک یک استاد یار به همراه گروهی تحفیقاتی از دانشگاه نورث ایسترن در روند تولید خالکوبی قرار دار ند که با تزریق به داخل پوست میزان سدیم ، گلوکز  و پنج مورد دیگر را که بطور طبیعی با آزمایش خون می‌توان از میزان آن در بدن آگاه شد را نشان دهند. این خالکوبی در خود حسگر ظریفی‌ را جا داده است که در حضور دسته ای ازمواد در بدن شفاف میشوند، میزان شفافیت خالکوبی را می‌توان با گرفتن عکس با گوشی آیفون اندازه گیری کرد. به علاوه این گروه خالکوبی دیگری را آماده کرده است که میزان لیتوم را تشخیص می‌دهد، که از آن در روند معالجه بیماران مبتلا به اختلال چند قطبی استفاده می‌شود. این روش می‌تواند به پزشکان کمک کند تا میان مناسب دارو برای هر بیمار را تعیین کنند. روند توسعه این دستگاه در مرحله آزمایشی قرار دارد.

آگاهی از وضعیت پوست

غول لوازم آرایشی و بهداشتی لورئال(L’Oreal) شاید به نظر منبع بعیدی برای اکتشافات الکترونیکی‌  برسد، اما به گفته معاون بخش تحقیقاتی‌ لورئال، این شرکت علاقمند است به استفاده از دستگا ه‌های نازک، انعطاف پذیر و کششی که قادر به تشخیص تغییرات پوستی در طول روزاند. این تولید کننده لوازم آرایشی‌، استفاده از دستگا ه‌ها یی را آغاز کرده است که قابليت اندازه گیری خواص حرارتی خاص پوست مرتبط با میزان آب بدن و خواص مکانیکی مرتبط به بالا رفتن سن را دارند. هر چند که استفاده از این قطعات در مرحله آزما یشی قرار دارد، اما بگفته معاون بخش تحقیقاتی‌ لورئال در آینده‌ا‌ی نه چندان دور این محصول وارد خط تولید انبوه شده و  به کمک آن افراد می‌توانند راجع به وضعیت پوستشان اطلاعات پیدا کنند.

اندازه گیری گلوکز

در دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو، محققان گرو هی به مدیریت جوزف وانگ بروی خالکوبی موقتی کار می‌کنند که میزان قند خون را اندازه گیری می‌کند؛ دستگاهی که زندگی‌ را برای بیماران مبتلا به دیابت آسان‌تر می‌سازد. این وسیله بروی چندین بیمار امتحان شده و در تشخیص افزایش سطح گلوکز پس از هر وعده غذایی، با موفقیت عمل‌کرده است. ایده نظارت بر میزان گلوکز در واقع موضوع جدیدی نیست، از جمله محصولی به نام GlucoWatch که در سال ۲۰۰۱به بازار آمد، اما اشکال کار در این بود که وسیله مورد نظر باعث حساسیت پوستی می‌شد و کار به این خاطر ادامه پیدا نکرد. به منظور جلوگیری از حساسیت، محققان قطعه الکترونیکی‌ را در پوششی ژله مانند قرار دادند، به گفته وانگ، گروه در حال پیشرفت در توسعه و یکپارچه سازی الکترونیک است. اما تا به اینجا نامشخص است که چه زمانی در دسترس عموم قرار گیرد. به علاوه به تازگی این گروه تحقیقاتی نشان داد ند که چگونه به کمک قلمی پر شده از جوهر که به گلوکز و دیگر مواد شیمیایی حساس می‌باشد، می‌توان  «حسگر« را روی بدن ترسيم کرد.

نکته پايانی اين‌که: محصولات  MC10 تا آخر سال ۲۰۱۵ مورد استفاده مراکز پزشکی‌ خواهند گرفت، اما دیگر نمونه های حسگرهای زیستی در مرحله آزمایش قرار دارند و در مر حله ای باید مورد تایید ورود به بازار قرارگیرد. . خبر خوب اینکه، چند ین شرکت در این زمینه فعال بوده و پیشرفت‌های قابل ملاحضه ای داشته اند.

http://www.technologyreview.com/readerquestions/538826/what-are-the-pros...

بخش: 

افزودن نظر جدید