علمی

ترجمه از:
کار انلاین

هانس هاوبرایتس، پژوهشگر سیاره شناس مؤسسۀ ماکس پلانک در شهر گوتینگن، که به تحقیقات در منظومۀ شمسی اشتغال دارد، از این خبر بسیار شادمان است. او که خود روی یک پروژه تحقیقاتی در بارۀ یک قمریخی دیگر – قمر اروپا - کار می کند، می گوید: "خبر بسیار خوبی است. اما دلیلی برای تغییر در برنامۀ ما نیست. قمریخی اروپا اقیانوسی دارد که ما فکر می کنیم میلیاردها سال سن دارد. در حالی که در این باره که آیا وضعیت در انسلادوس همیشه چنین بوده که اکنون یافته شده، تردید وجود دارد."

ترجمه از:
کار آنلاین

آیا ما در این کائنات تنهاییم یا زندگی در جاهای دیگری از آن نیز وجود دارد؟ یک ماهوارۀ جدید می تواند ما را گامی به پاسخ به این پرسش نزدیک کند.

اینترنت بیماران را قادر می سازد در هر زمان و مکانی که برای شان مناسب باشد، به "مشورت آنلاین" مبادرت ورزند. فرد می تواند بدون مداخلۀ یک واسطه از خودش آزمایش خون بگیرد، ژنوم (ژن-کروموزوم) خود را دنبال کند و از بودونبود باکتری در رودۀ خود مطمئن شود. البته تغییر رادیکال در این زمینه هنوز مستلزم آن است که در نقطۀ کانونی سیستم بهداشتی جابجائی و انتقالی صورت گیرد:
کار آنلاین

کار تحلیل اندازه گیریها تا کسب نتیجۀ نهائی در مجموع 8 سال به درازا انجامیده است و از آنجا که "نمونه برداریها" بسیار مفصلتر از گذشته بوده اند، نتایج نیز از نتایج تحقیقات قبلی موثقتر اند. به موجب این نتایج، تعداد ستارگان فوق سنگین 30 درصد و شمار انفجارهای ابراختران 70 درصد بیشتر از تخمینهای تاکنونی بوده اند. تعداد حفره های سیاه هم تقریباً 3 برابر تعدادهای تخمین شدۀ قبلی است.
گوورت شیلینگ
کار آنلاین
منبع: فولکس کرانت، جمعه 5 ژانویه 2018

حالا دیگر ترامپ نه فقط می تواند به داشتن بزرگترین دکمۀ هسته ای به خودش ببالد، بلکه به زودی صاحب بزرگترین کامپیوتر دنیا هم خواهد شد. این روزها آخرین اقدامات برای استفادۀ عملی از "سامیت"، سوپرکامپیوتری با سرعت محاسبۀ 150 تا 200 تریلیون عمل در ثانیه، در مرکز تحقیقاتی "آزمایشگاه ملی اوک ریج" در تنسی امریکا در دست انجام اند.
کار آنلاین

کار آنلاین

ستاره شناسان برای اولین بار در منظومۀ شمسی یک جرم آسمانی را کشف کرده اند که از منظومۀ دیگری آمده است. این مهمان فضائی توسط تلسکوپ پان استارس 1، که در جزیرۀ مائوی از جزایر هاوائی مستقر است، به صورت یک پاره خط درخشان که سبک و سریع حرکت می کند، دیده می شود.

کار آنلاین

محققان چینی پس از کار محاسباتی طولانی با یک سوپرکامپیوتر، 1223 مدار تازه و باثبات را برای [مسئلۀ] "سه جرم سماوی" یافتند. کشفی که فیزیک-ستاره شناسان را به شوق آورده است.

خوان مالداسنا

تنها چند ماه بعد از آنکه آلبرت اینشتین تئوری نسبت خود را منتشر کرد، فیزیکدان آلمانی بنام شوارتسشیلد، راه‌حل ریاصی ساده‌تری برای معادلات پیدا کرد. در این میان، او هم به یک سطح مرزی برخورد کرد که آن را افق‌رویداد می‌نامیم. عنوان و واژه سیاه‌چاله، مُهری بود که ده‌ها سال بعد بر این پدیده خورد.

نظر2
کار آنلاین

یک تیم بین المللی از ستاره شناسان منبع انفجار نواختری سال 1473 را ردگیری کرده و در محل انفجار، یک سحابی گازی گسترش یابنده و در درون این سحابی یک ستارۀ کوچک "مشکوک" را یافته است. این ستاره ، چنان که باید، درست در میانۀ سحابی جا ندارد. اما تیم مذکور با اندازه گیریهای دقیق حرکت ستاره و سحابی کشف کرده که کمتر از 600 سال پیش ستاره درست در میانۀ سحابی جا داشته است: بنابراین آنها انفجار نواختری ای را کشف کرده اند، که ستاره شناسان کره ای 544 سال پیش به ثبت رسانده اند.

کار آنلاین

از آنجا که کسی نمی خواهد نفت اش، بلااستفاده در اعماق زمین روی دست اش بماند، نوعی کاهش سرمایه گذاریهای جدید، خاصه در مناطق پرهزینه همچون قطب شمال، بروز خواهد کرد. برعکس، تولیدکنندگانی چون عربستان سعودی، با ذخایر عظیمی که با هزینۀ کمی می توانند استخراج شوند، مجبور می شوند که تا دیر نشده این ذخایر را به ته برسانند: خاورمیانه هنوز اهمیت دارد، اما ابداً دیگر نه چندان چون گذشته.

نظر1
راجاسوی گاندی
ترجمه از:
کار آنلاین

رؤیای بزرگ اکتشاف و احتمالاً مستعمره کردن مریخ حاوی اشتباهات متعددی است که می توانند این پروژه را به نتیجۀ معکوس بکشاند. بزرگترین دشواری در این موقعیت این است که دانشمندان فاقد دانش کافی در مورد مریخ اند.

کار آنلاین

آنها بر این نظر اند که تمام ستارگان "همزاد" دارند؛ به عبارت دیگر دوقلو "به دنیا" می آیند و دلیل این که این واقعیت از چشم ما دور مانده، این است که بسیاری از ستارگان در مدت کوتاهی پس از آن که به دنیا می آیند، از همزادشان جدا می شوند. به نظر آنان همزاد خورشید هم، در همان ایام کودکی شان، خورشید را تنها گذاشته است.

توجه داشته باشید هدف ما از نوشتن این مطلب تشویق مخاطبان برای نوشتن فایل‌های مخرب و توزیع آنها نیست! ما به دنبال افزایش آگاهی هستیم. به شما توصیه می‌کنیم اگر هدفتان یادگیری نوشتن کرم و توزیع آن روی دستگاه‌های دیگران است، دوباره فکر کنید.

کار آنلاین

مشغولیت این صاحبنظران در دو روز گذشته، و امروز نیز، کوشش برای یافتن پاسخ به این پرسش بوده است که آیا پیوندی بین فلسفۀ کهن هندی، که در آن خلاء یک مفهوم تلقی می شود، و عدد صفر که بعداً وارد فرهنگ بشری شده است، وجود دارد یا نه. آنچه ما در این تبادل فکری در جستجوی آنیم، پیوند بین تفکر و محاسبه، سازماندهی ادامۀ تحقیق در این باره و یافتن حامیان مالی برای این تحقیق است.

مهندس عقیلی پرزیدنت "انجمن غیر انتفاعی اسپانیایی برای پیشرفت وسایل حمل و نقل الکتریکی" (AVELE)، رئیس سابق "انجمن جهانی ماشین های الکتریکی (WEVA) و (AVERE) و پرزیدنت "سمپوزیوم و کنگره جهانی وسائل نقلیۀ الکتریکی"(EVS27) بود که برای اولین بار در سال 2013 در بارسلون برگزار گردید.

کای ویگارت، رئیس این پروژه روز چهارشنبه (۲ فروردین / ۲۲ مارس) به طور رسمی فعالیت نورانی‌ترین ستاره مصنوعی جهان را اعلام کرد. دمای انرژی ایجاد شده در این نیروگاه عظیم تا ۳۵۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. شدت نوردهی این نیروگاه که نامش "سینلایت" است و از سال ۲۰۱۵ میلادی در مرکز فناوری شهر یولیش در غرب آلمان آماده فعالیت می‌شود، ۱۰ هزار بار بیشتر از نوری است که از خورشید به زمین می‌رسد.

کار آنلاین

آیا ما تنهائیم یا زندگی در جاهای دیگری از گیتی نیز وجود دارد؟ کشف اخیر سیاره هائی در فاصلۀ نسبتاً کم از منظومۀ شمسی، برای نخستین بار امکان پاسخ تحلیلی به این سؤال را فراهم آورده است.

نظر1
کار آنلاین

به نظر برخی از پژوهشگران این تحقیقات نیز از زمره خراشهای متعددی است که تا کنون بر تئوری حفره های سیاه وارد آمده اند. اخیراً تنوری جامع جدیدی در توضیح ساختار کیهان عرضه شده است که به موجب آن نیروی ثقل یک نیروی واقعی نیست، بلکه ماحصل بازآرائی اطلاعات در یک کیهان گسترش یابنده است. در این تئوری خبری از حفره های سیاه برای توضیح دوام کهکشانها نیست.

نظر2
کار آنلاین

همە چیز بە هم وابستە است. این گفتە، در مورد طبیعت بیشتر از هر مورد دیگری صدق می کند. محو شدن یک حشرە کوچک از صحنە طبیعت، نتایج مهیبی برای اکوسیستم دارد، و در مناطقی کە طبیعت بیشتر در معرض نابودی قرار دارد، کمترین اعمال بشری می تواند عواقب بە مراتب وخیم تری را با خود بە همراە بیاورد.

کار آنلاین

در کتابهای درسی فیزیک این آگاهی به خواننده داده می شود که در خلاء یک پر یا گلولۀ پنبه با همان سرعتی سقوط می کند که یک گلولۀ سربی. آیا زمان تجدید نظر در این "دانسته" نرسیده است؟ محققان فرانسوی در هفته های آینده در یک قمر مصنوعی دست به آزمایشی خواهند زد که می تواند بر تئوری نسبیت عام انشتین خط بطلان بکشد.

نظر1

صفحه‌ها