مرتضی صادقی

بە یاد الله قلی جهانگیری

الله قلی جهانگیری مبارزی مدرن و تحصیل کرده، آشنا به فرهنگ تودەهای اجتماعی بود. او انسانی بود مسلط به زبان خواص و عوام. از زبان روشنفکران گرفته تا زبان کارگر، زحمتکش، دانش آموز، دانشجو، چوپانان کوه و... ! او در عین حال که انسانی ماتریالیست و مارکسیست بود، ضد مذهب نبود بلکه غیرمذهبی بود.

آغاز حرکت برای غلبە بر تاریکی

روز آخر پائیز است. گذشتگان می گفته اند قوس پدر زمستان است، آری اوج سردی و اوج کوتاهی روشنائی و دراز ترین شب را در درون خود دارد. تعریف‌ها از زمستان گاهی قلب است. زمستان آغاز حرکت برای غلبه بر تاریکی است. این زمستان است تا شکنندهٔ مرگ و خاموشی و آغاز گر روشنائی و حیات است. زمستان مانند مجری پشت صحنه و کارگردان است. ا و تدارک کننده است. آنانیکه دیده نمی شوند اما کارها را انجام می دهند، او راه را برای برابری شب و روز می برد و تحویل بهار می دهد تا روشنائی را به اوج برساند.

تلنگری در ذهن، بمناسبت 23 خرداد

وقتی آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با افسران جنگ نرم از واژه «آتش به اختیار» استفاده می‌کند و در طول کمتر از دوازده ساعت اعتراضات ده‌ها هزارنفری در داخل و خارج از کشور خبرگزاری‌هایی چون فارس و ... به توجیه و آرام کردن فضا می‌پردازند، بیانگر این واقعیت است که اولاً فصل‌الخطابی رهبر نه‌تنها در بین مخالفین و منتقدینش به پایان رسیده.

حملات تروریستی، خواسته مردم و کوتاهی حاکمیت

حال که علی‌رغم این‌همه تبلیغات این نهاد نظامی – امنیتی، این دو مکان و به‌ویژه مجلس شورا به راحتی از سوی تروریست‌ها مورد تعرض قرارگرفته، جا دارد که ضمن اعتراض و درخواست بازخواست مسئولین آن به‌طور شفاف، این نهاد که میلیون‌ها دلار بودجه کشور را به خود اختصاص داده است به این سؤال پاسخ دهد که: چگونه به این راحتی تروریست‌ها توانسته‌اند در منطقه تحت حفاظتش نفوذ کنند؟

... تا بماند

رهبری نظام، آقای خامنه‌ای، خواستار برگزاری انتخاباتی آرام است که در عین حال برد او را نیز تأمین کند. این چنین انتخاباتی با حضور روحانی و رئیسی بعنوان کاندیدای ریاست جمهوری محتمل نیست. از این رو رئیسی که کاندیدای «نظام» است، آمده که روش و خواست صددرصد رهبر را پیش برد. پس آن که اضافی است، روحانیست! از این رو انتخاباتی بدون حضور روحانی تأمین کننده نظر اقتدارگرایان است. آنها کوشش می کنند چه از راه انصراف روحانی، چه رد صلاحیت و ... به هدف خود جامه عمل بپوشانند.

جنایت علیە هم میهنان سنی مذهب

خبر اعدام تعدادی از هموطنان سنی مذهب آنهم در شرایطی که کشور بیش از هر زمان به همبستگی در مقابل جنگ طلبان و خشونت ورزان نیاز دارد، دلهای دوستداران ملت و میهن را مشوش و دیدگانشان را اشکبار کرد. 
امروز شایسته است در کنار پرداختن به اعمال ضد انسانی و ضد حقوق بشری در کشور، به مقابله با جنایت و جنایتکاران ساکن قوه قضاییه و مسئولیت مسئول آن «صادق آملی لاریجانی» نیز بپردازیم. 
بر اساس «شواهد و نشت اطلاعات» قوه قضائیه بر اساس درخواست واحد اطلاعات سپاه، قرار است جهت عبرت دیگران دست به تسویه متهمین سنی مذهب در زندانها بویژه زندان رجائی شهر بزند.

متن سخنرانی مرتضی صادقی در کنفرانس "هفت سال با جنبش سبز" در کلن - آلمان

شاید اغراق نباشد اگر بگوئیم جنش سبز بخش قابل توجهی از نیرویش را اگر نگوئیم کل نیرویش را از جامعه مدنی گرفته است. افراد و گروههای اجتماعی متشکلی که مطالبات یکسان دارند. این گروهها قبل از هر چیز دستیابی به مطالباتشان را گره خورده با دستیابی به حقوق شهروندی می بینند.

تاثیر معین مجلس جدید بر اوضاع کشور

مصاحبە با رفیق مرتضی صادقی

تا این لحظه بین اصلاح طلبان و اصولگرایان همگرائی صورت نگرفته و با توجه به دو اختلاف عمده که در بنیاد فکر مدیریتی سیاسی آنان نیز هست، این همگرائی اتفاق نمی افتد این دو جریان در «مدیریت فرهنگی و سیاست خارجی» در اساس دوگونه فکر می کنند، دو برنامه دارند و... دو قائد و رادع دارند. در حال حاضر اصولگرایان معتدل فقط حاضر شده‌اند با بخش بی نام و نشان اصلاح طلبان «همزیستی» کنند. ولی می توان گفت این همزیستی بسود جامعه و می تواند نتایج مثبت را به همراه داشته باشد

سخنان رحمانی فضلی در مجلس، پیام آور مجلسی مستقل و سیاسی، یا مجلسی دست بستە و فرمانبردار

بنظر می رسد جناب رحمانی فضلی قبل از اینکه دنبال مجلسی مستقل؛ آزاد و برنامه دار برای مقابله با این معضلات عظیم کشور باشد، پیام آور رهبر کینه ورز جمهوری اسلامی به مجلس برای تصویب لوایح ترسیم شده از سوی رهبری است. لوایحی که مجلس را از مجلسی سیاسی و مستقل به مجلسی فرمانبردار در جنب بیت رهبری تبدیل می کند.

بخش: 

"موارد ممنوعه"

در تاریخ جمهوری اسلامی مواردی بوده و هست که جزء خطوط قرمز حساب می شوند. کسی اجازه ورود به بحث در مورد آنرا نداشته. ورود به این بحثها فقط زمانی مجاز بوده که ارائه کننده بحث به حمایت بی چون و چرا از آن بپردازد.

البته تک مواردی نیز وجود دارند که اصلا در مورد آنها اجازه صحبت نیست. کوشش حاکمان بر این است که این موارد کاملا از حافظه جامعه پاک شوند.

اگر بخواهم مهمترین مواردی که تاکنون جز خطوط قرمز جمهوری اسلامی بوده را برشمارم می توانم به موارد زیر بعنوان مهمترین موضوعاتی که هر کدام در زمانی و حتی تا امروز پشت خط قرمز قرار دارند اشاره کنم:

«مرغ سحر» گوگوش دیگرسرود شکست نیست، تصنیف پیروزی است

من اولین بار آهنگ مرا ببوس را با صدای عارف شنیدم. نمی دانم چند ساله بودم اما همزمان با شنیدن آن، دانستم که این ترانه را یک سرهنگ توده ای مخالف شاه در شب اعدامش سروده است. بعدها فهمیدم که این اطلاعات دقیق نیست اند. خواننده اصلی این ترانه حسن گلنراقی و شاعرش حیدر رقابی بوده است. اما من و قطعا بسياری دیگر، از طریق عارف، نا خواسته و ناخود‌آگاه با مو ضوعی ارتباط بر قرار کردیم؛ مخالفت سرهنگی با شاه، اعدام و ....

نظارت استصوابی سایه بان روح الله حسینیان

نمی دانم یادتان هست یا نه، داستان قتلهای زنجیره ای را؟ فضای سنگینی بر علیه این جنایت ایجاد شده بود. وزارتی که در نام هدفش تامین امنیت کشور بود گروهی از انسانهای بنام را کشته  و سلاخی کرده بود. فضای دوم خرداد و بهار مطبوعات پس از آن ایجاد شده بود و خلاصه فکر می شد با افشای این «غده سرطانی» در وزارت اطلاعات کار تمام است و ولایت مطلقه فقیه می شود ولایت گل و بلبل فقیه. در چنین فضائی پس از  افشای قتلهای زنجیره ای بود که سعید امامی به هر ترتیب کالبد تهی کرد. چند روزی بیشتر از مرگ سعید امامی نگذشته بود:
«که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌هاا»

"سران فتنه"، تنها خط قرمزغیر‌قابل عبور رهبر!

وقتی ثبات رفتار آیت الله خامنه ای را پی میگيرم، به این نتیجه می رسم که تنها خط قرمز غیر قابل عبور تا اینجای کار برای ایشان "سران فتنه" بوده است .

فساد مالی لجام گسیخته توسط نزدیک‌ترين نیروهای مورد تٲئید ایشان، دستور مقابله و سرکوب منجر به قتل افراد در خطبه های نماز جمعه بیست و نهم خردادسال88 ، دستور کش ندادن سوء استفاده های مالی و بورسیه ها، دستور قبول مذاکره با آمریکا در عمان به دکتر صالحی، موارد آشکار شده ای‌اند که هر کدام در سال‌های دور و نزدیک، ادعا می شد جزو خطوط قرمز«حضرت آقا» قرار دارند.

نگذاريم که فراموش شود!

در مراسمی که در هفته گذشته از سوی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) بمناسبت فاجعه ملی در سال ١٣٦٧ برگزار شد برای نخستين‌بار ویدئو کليپ مستندی انتشار یافت که حکایت از چگونگی رسیدن خبر و اسناد مربوط به این فاجعه به خارج از کشور بود. مقابله با فراموشی فاجعه ملی قتل وعام زندانیان سیاسی در تابستان و پائیز ٦٧ و کوشش در راه روشنگری هرچه بیشتر این جنایت هولناک از نقاط مشترک همه کنشگران این عرصه است. طبیعتا کوشش در راه مستند کردن آنچه بوقوع پیوسته و اقداماتی که انجام گرفته یکی از ابزارهای مقابله با فراموشی است،

عواقب توطئه فاش‌شده انفجار هواپيماها

در روزهای گذشته خبر((کشف وخنثى شدن توطئه عظيم تروريستى)) در بريتانيا در صدر اخبار جهان قرار گرفت. ((پليس بريتانيا مى‌گويد يک توطئه تروريستى براى منفجر کردن هواپيماها به هنگام پرواز از اين کشور به مقصد آمريکا را خنثى کرده است))...

رفع سردرگمی مردم یا تبديل ساعات شرعی به ساعات رسمی کشور؟

با توجه به روى کار آمدن دولت احمدى نژاد در نيمه اول سال ١٣٨۴ امکان و وقت کافى براى لغو مصوبه دولت در سال ١٣۷٠ وجود داشت. اما واگذار کردن بررسى اين مصوبه به آخرين روزهاى سال در خوش بينانه ترين حالت، دلالت بر عدم اشراف دولت در برخورد با مسائل کشور و اتخاذ تصميمات مقتضى در زمانهاى لازم است

بخش: 
اشتراک در RSS - مرتضی صادقی