رضا کاویانی

اعدام, کشتار خاموش

از همان آغاز تاسیس جمهوری اسلامی، اعدام های سیاسی با شدتی باورنکرنی به امری روزانه تبدیل شد و در سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۷، کشتار زندانیان سیاسی و در مجموع تا سرحد جنون بنابر یک اجماع رهبران جمهوری اسلامی, به اجرا در آمد. اما در این میان، اعدام های غیر سیاسی نیز در جای جای کشور صورت گرفت که در آغاز چندان مورد توجه اذهان عمومی قرا نمی گرفت، اما با مداخله فعالین حقوق بشری، وکلا و حقوقدانان، امر اعدام های به اصطلاح غیرسیاسی نیز زیر ذره بین مخالفین اعدام قرا گرفت و از آن به عنوان قتل دولتی نام برده شد.

بزرگداشت رزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت دربرلین

رزا لوکزامبورک

چپ باید خود را بیازماید و نشان بدهد و درعرصه سیاست و جامعه، آرزوها، برنامه و ارزشهای خود را عرضه نماید. چپ باید عرصه های نزدیکی و اتحادهای خود را نشان بدهد و اعلام نماید که معنای مبارزه مشترک، الزامی برای انطباق دیدگاه ها نیست, بلکه تلاش در پیدا کردن راه حلها و سیال کردن سیاست ها و تصمیم گیری ها است. چپ با هم و در کنارهم رشد می کند و بر سیاست تاثیرمی گذارد

یک سال پس از کودتای ناموفق ترامپ

تصاویر به جا مانده از این واقعه، موعظه های ترامپ و نقش شعبان بی مخ های آمریکایی، گویا نوعی کپی برداری از کودتای آمریکایی- انگلیسی علیه نهال نو پای اولین دموکراسی منطقه به رهبری دکتر محمد مصدق بود، جمعیتی بی سواد که مقهور وعده ها و سخنرانی های عوامفریبانه ترامپ شده بودند.

اظهارات سخیف جانشین سپاه

سردار علی فدوی می گوید "اکنون دشمن ما را تهدید به حمله نمی‌کند و نگران اقدامات ایران درمقابل مستکبرین هستند، دور نیست روزی که ما آمریکا را تهدید به تحریم کنیم!" هیچ معلوم نیست آقای سردار فدوی سهامدار کدام یک از هلدینگ های رانت خوار سپاه پاسداران است که نە معنی فقر و گرسنگی را فهمیده است و نە از فروش فوری کلیه که روی صدها برگ آگهی به در و دیوار ام القرای اسلامی چسبیده خبری دارد، و نە از کارتن خوابی و گورخوابی و پشت بام خوابی و این روزها ازاتوبوس خوابی چیزی شنیده است.

پدیده نو ظهور طبقه متوسط فقیر

اگرچە طبقە متوسط را نمی شود تنها بر اساس موقعیت مادی آن توضیح داد، اما با توجە بە تغییرات ایجاد شدە باید توضیح داد که آیا طبقه متوسط به طور کل حذف شده و بە اقشار پایین تر جامعە نقل مکان کردەاند، یا خیر؟ پاسخ به این امر، به زمان بیشتری نیاز دارد. اما آن چه که از جامعه بحران زده ایران بیرون خواهد زد، نمی تواند از ریشه های اجتماعی آن که همان شورش دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ است، فاصله داشته باشد. ریشه هایی که در قوارە و تاثیرگذاری های طبقه متوسط فقیر به پایین رانده شده، آینده جمهوری اسلامی را رقم خواهد زد.

پنجاه سال تلاش خبرنگاران بدون مرز

در طول همه‌گیری کرونا، شاید هیچ کشوری مانند حکومت جمهوری اسلامی، اخبار مربوط به کرونا را سانسور نکرده است. به گزارش خبرنگاران بدون مرز، از میان کشورهای منطقه، جمهوری اسلامی، ترکیه و عربستان سعودی، زندان خبرنگاران هستند و رهبران این کشور ها، دشمنان آزادی رسانه ها و آزادی های اجتماعی هستند.

کمیسر سازمان ملل: جامعه بین المللی شکست خورده است

فیلیپو گراندی، کمیسر سازمان ملل می گوید جامعه بین المللی شکست خورده و تعداد پناهندگان در سراسر جهان افزایش یافته است. اکنون در سراسر جهان بیش از ۴۸  میلیون نفر از خشونت و پیامدهای تغییرات آب و هوایی در حال فرار و جا به جایی هستند. کمیسر سازمان ملل متحد همچنین جامعه بین‌المللی را به شکست متهم می‌کند. او می گوید کە طبق آمار سازمان ملل تقریباً ۵۱ میلیون نفر در داخل کشورها آواره شده اند. در نیمه اول سال ۲۰۲۱، درگیری ها و خشونت ها دوباره در سراسر جهان شعله ور شده است.

بیست و سومین سالگرد قتلهای سیاسی زنجیره‌ای

ظهر روز پنجشنبه  ۱۹ آذر ۱۴۰۰، اعضای کانون نویسندگان ایران و جمعی از دوست‌داران محمد مختاری و محمدجعفر پوینده در گورستان امامزاده طاهر، مزار آن ها را گلباران کردند. یکی از اعضای هیئت دبیران، بیانیه‌ی کانون به مناسبت بیست و سومین سالگرد قتل­‌های سیاسی زنجیره‌ای را خواند که دقایقی بعد نیروهای امنیتی به حاضران نزدیک شدند تا آن‌ها را وادار به خروج از گورستان کنند. در این میان یکی از اعضای هیئت دبیران را به کناری کشیدند و تلفن دستی او را دقایقی توقیف و عکس‌ها و فیلم‌های ضبط شده از مراسم را حذف کردند.

لطفا به تصویر خانم گوهر عشقی نگاه کنید!

صفحه اینستاگرام بنیاد ستار بهشتی، روز جمعه با انتشار تصویری از خانم گوهرعشقی، در حالی که با سر و صورت باندپیچی شده روی تخت‌ بیمارستان است گزارش داده که این حادثه روز پنجشنبه در ساعت ۱۱ صبح به وقت تهران رخ داده است. یکی از شاهدان عینی گفت: "اکثر مردم رباط کریم، خانم گوهرعشقی را می‌شناسند، به‌ویژه سال‌ها است که وی همه روزه در این ساعت برای دیدار مزار فرزندش ستار بهشتی به امامزاده می‌رود، من داخل مغازه بودم که صدای فریاد و کمک خواهی مردم بلند شد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - رضا کاویانی