رضا کاویانی

چرا ایران , تنها بازنده سازمان کشورهای صادرکننده نفت اُپِک است ؟

برای بازی در زمین سرمایه داری و میدان های رقابتی، پول و تخصص و ارتباط های بین المللی ملزومه غیر قابل تفکیک می باشند. کشور ما علاوه بر بازماندن از میدان رقابت ها، در سهم گیری و قدرت نمایی و سیاست گذاری برنامه ای در یکی از بزرگترین نهاد های تاثیر گذار در حوزه انرژی- مالی جهانی که در پایه گذاری آن سهم و نقش اصلی را بازی کرده است را ندارد. در واقع کشور ما در مخمصه ای بسیار سخت، گیر افتاده است و گره آن نیز, فقط با تغییر ریل در سیاست و تعامل با دیگر کشورها, حل خواهد شد. و دقیقا به همین دلیل، حتی برای فروش نفت و گاز و معاملات پولی، فضای محدودی برای کشور مانده است، و فرافکنی های حکومت، به دلیل ضعف در تامین مالی کشور و اعتراضات مردمی که از چشم جهان دور نمانده است و عدم پشتیبانی اکثریت شهروندان کشور از حکومت و عدم امکان حضور در سیات گذاری های بین المللی جدی گرفته نمی شود، و چشم اندازی هم در ترمیم ابزار دیالوگ بین شهروندان و حکومت گران در جهت آزادی های اجتماعی دیده نمی شود و بر مطالبات کارگران، زحمتکشان و حقوق بگیران و فعالین حقوق بشری، پاسخی جز خشونت و دستگیری و زندان و گلوله داده نمی شود و دایره توافق ها و امکان حل صلح آمیز تخاصمات اجتماعی دائما محدود تر می شود و فرصت های راه گشایی سیاسی، از دست می رود.

آیا سرقت از صندوق امانات بانک ملی، یک نقشه راه نیست ؟

در اخبار آمده است که افرادی در روز یکشنبه ۱۵ خرداد، وارد شعبه بانک ملی روبروی دانشگاه تهران شدند و حدود ۲۵۰  صندوق امانات را باز و اموال داخل آن ها را به سرقت بردند. فراموش نکنیم، هم از کلاهبرداری میلیاردی برادران رفیق دوست در ارتباط با  بانک صادرات و بعد ها، خروج سه هزار میلیارد تومان توسط  محمودرضا خاوری مدیرعامل بانک ملی به کانادا و هم  کلاهبردارای میلیاردی افراد منصوب به  آیت الله صادق آملی لاریجانی قاضی القضات، که با اشاره آقای خامنه ای، سر و صدای داد گاه های آن ها خاموش و خفه گردید، وزارت اطلاعات مطلع بوده است.

چرا جمهوری اسلامی از گردونه بریکس, به بیرون پرتاب شد؟

در حالی که روز پنجشنبه گذشته نخستین ننشست مجازی "بریکس" با کشورهای غیرعضو برگزار شد و چین به عنوان میزبان، از جمهوری اسلامی برای شرکت در آن دعوت به عمل نیاورد. در حالی که وزرای خارجه عربستان، امارات، کویت، قزاقستان، تایلند، مصر‌، آرژانتین و سنگال در این نشست حضور یافته بودند. اتفاقی که ناظران سیاسی آن را نتیجه انفعال دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی می‌دانند.حال باید توجه داشت که قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری ۲۵ ساله بین چین و جمهوری اسلامی چگونه تا این حد کم رنگ و بدون تاثیر بر روابط بین دو کشور,در گوشه و کنار باقی می ماند و دیگر کشورها بدون نیاز به خودزنی و خود فروشی, به راحتی می توانند جایگزین مناسبات دو کشور گردند.

تعداد جانباختگان متروپل آبادان به ۳۷ نفر رسید

در حالی که مردم به طوری بی وقفه , شبانه روزی در محل حادثه برای نجات انسان هایی که در زیر آوار مانده بودند تلاش می کردند, از طرف حکومت, به جای کمک های درمانی و تیم های متخصص شرایط بحرانی, توپ و تانک به آبادان گسیل شد و ماموران سرکوب خودشان را برای سرکوب هر گونه اعتراضی آماده کردند, و همچنین, نیروهای گارد ضد شورش تحت مسئولیت سپاه پاسداران در خیابان های شهر آبادان موضع گرفته و سرانجام وارد میدان شده و به سرکوب هرگونه اعتراض و اجتماع مردمی مشغول شدند.

از مبارزه با تبعیض طبقاتی پشتیبانی می کنیم

جامعه مدنی ایران خواست های زحمتکشان، صدای مدافعان حقوق بشر، صدای اعتراض های خیابانی کارگران، معلمان، بازنشستگان و دیگر اقشار اجتماعی را شنیده اند و پشتیبانی خود را از مطالبه های صنفی آنان اعلام کرده اند. توسعه فقر و فشار معیشتی، شهروندان کشور را فشرده تر کرده و خواسته های مطالباتی را عمومی تر نموده و صدای آن ها را به خیابان ها کشانده است. ما از خواسته های مطالباتی کارگران, زحمتکشان و دیگر اقشار جامعه, پشتیبانی می کنیم.

طرح صیانت حکومت اسلامی، خفه کردن صدای مردم گرسنه است

طرح صیانت حکومت اسلامی, همان خفه کردن صدای مردم گرسنه، پا برهنه, بیکاران و بی خانمان شده ها و به فقر و فلاکت کشیده شده ها در اعتراض به مطالبات خود و به ویژه معیشت که امروز دیگر در سفره خالی و نان خلاصه شده است می باشد. طرح صیانت, همان قطع ارتباط های شبکه های اجتماعی و خانه نشین کردن میلیون ها زن و مرد ایرانی فقیر شده و اسلام زده است. که آمار و ارقام آن ها حتی به نقل از محافل حکومتی به نود "۹۰ " درصد مردم جامعه ایرانی، به کارگران, معلمان, بازنشستگان و دیگر اقشار جامعه تسری پیدا کرده است.

با گران شدن نان، آبانی دیگر در راه است؟

احمد کسروی حقوقدان، پژوهشگر و تاریخ نویس در کتاب تاریخ مشروطه ایران که درسال ۱۳۱۹ به چاپ رسید، اشاره ای به قحطی گندم و گران شدن  نان دارد. او جرقه آغاز انقلاب  مشروطه را به اعتراض یک زن نسبت به گران شدن ان از یک نانوایی در شهر خوی, نسبت می دهد, اما امروز خیلی احتیاج به استفاده از ماشین زمان و بازگشت به گذشته های دور نیست. ما طی چهار دهه اخیر، شاهد ده ها شورش واقعی گرسنگان و مردم اقشار فرودست بوده ایم.

نهم مای، روز پیروزی بر فاشیزم بر همه مردم صلح دوست جهان مبارک باد!.

 

۷۷ مین سالگرد پیروزی بر فاشیزم, در اکثر شهر های آلمان جشن گرفته شد, بزرگداشت این روز نه بر اساس عادت و سنت, بلکه  به عنوان یاد آوری در حمایت از صلح, از طرف تمامی مردم صلح دوست این کشور و دیگر کشور های جهان, پاس داشته می شود.

خبرگزاری فارس، معلمان بازداشتی را عناصر ضد انقلاب خواند

خبرگزاری فارس، معلمان بازداشتی را عناصر ضد انقلاب خواند. این حرف تازه ای نیست.عوامل پلشت جمهوری اسلامی، بیش از چهل سال است  مردمی را که در پی مطالبات معیشتی خودشان هستند، با چنین کلمات زشت و نفرت انگیزی مورد خطاب قرار می دهند. اکنون حتی با نگاهی به جراید داخل هم می توانند ببینند که چندین ماه است معلمان شریف ایران، در خیابان ها و میدان های بیش از صد شهر ایران، نسبت به کمبود دریافتی ها و مشکلات معیشتی خود دست به تظاهرات مطالباتی  می زنند. 

شبکه های اجتماعی چقدر اجتماعی هستند؟

ما کاملاً در منطق سرمایه ادغام شده ایم - آنچه در آنجا انجام می شود چیزی است که برای اپراتورها سود می آورد. و تصمیم گیری در مورد این زیرساخت های جهانی در نهایت در دست مالک چند" کنسرن" و نمایندگان آنها است. ما در حالیکه در خانه هایمان نشسته ایم, به طور دسته جمعی فروخته می شویم. همانطور که در هفته های اخیر همراه با توییتر به تسلا فروخته شدیم . در این گیر و دار۴۰ میلیارد دلاری, می بایست بر ما روشن می بود که آن چنان در این سیستم ادغام شده ایم که در حد کالا یا یک بسته پستی قابل انتقال هستیم.

یک قرن پس از کودتای سید ضیا, باید منتظر یک کودتای روسی باشیم ؟

آیا ما باید بعد از تقریبا به فاصله یک قرن از کودتای سید ضیا, این بار منتظر یک کودتای روسی باشیم ؟ آنچه مسلم است که سرسپردگی سپاه و حکومت به روسیه, برای مردم ایران مسلم شده است و حتی بخشی از واکنش های ضد روسی در جامعه ایرانی, نتیجه همین نزدیکی حکومت به روسیه است. اگر حاجی میرزا آقاسی صدراعظم محمد علی شاه قاجار, در یک تعارف مخلصانه گفته بود: مگر قطره ای آب شور ( دریای خزر) چه اهمیتی دارد که فی مابین دولت فخیمه روس و دولت بهییه همایونی کدورتی باشد, در عوض جمهوری اسلامی در یک برنامه جنایتکارانه و کاملا ضد ملی, از سهم ۵۰ درصدی آب های دریای خزر که در توافق دولت های شوروی وایران امضاء شده بود, فقط ۱۱ درصد را برای ایران واگذاشت و همه ما شاهد بودیم که چگونه محمد جواد ظریف, با چه چه زبان بازی مزورانه ای آن را توجیه و نزدیک به ۴۰ درصد از دریای خزر را به دولت روسیه واگذار کرد

این ۴۰۰ میلیارد دلار به جیب چه کسانی رفته است؟

در جمهوری اسلامی, آنقدر دزدی های کلان و رانت و پسر خالگی زیاد و از حد  گذشته است که دیگر کسی از مسئولین آن, معنی میلیارد را نمی فهمد !.در واقع هم تحریم ها, برای باند های مافیایی جمهوری اسلامی نعمت است و هم دشمن فرضی که سال ها ست, توپخانه  فحش و ناسزای جمهوری اسلامی علیه آن هدف قرار گرفته است تا آقا زاده ها با استفاده از کریدور های امن و حفاظتی که طی ۴۰ سال ساخته و شکل گرفته اند, پول پارو کنند و به دنبال خاصه خرجی های خود باشند, حال, اینکه اقشار فرودست جامعه چه به سرشان می آید، دیگر موضوعیتی نمی تواند داشته باشد.

اشتباه بزرگ استراتژیک پوتین

روسیه می داند که نمی تواند تا زمانی طولانی, با اقتدار نظامی در کنار همسایگان خود در آرامش زندگی کند.با حمله روسیه به اوکراین, کشورهای همسایه به روسیه روی خوش نشان نخواهند داد و روسیه برای همیشه از اشتباه بزرگ استراتژیک پوتین جان سالم در نخواهد برد. پس از حمله روسیه به اوکراین, حتی کشورهای" خنثی" مانند فنلاند و سوئد نیز نگران امنیت خود شده اند و علیرغم علایق دیرینه اقتصادی و روابط مرزی و همسایگی , زیر سایه ترس رفته و خود را به شرکت در ناتو, مهیا می کنند. ولادیمیر پوتین و سرگئی لاورف و هواداران جنگ طلب و طرفداران مداخله روسیه به اوکراین, باید جواب بدهند که آیا, روسیه باید همچنان به همسایگان دیگر خود که به ناتو خواهند پیوست حمله کند و آن ها هم همچنان از آن پشتیبانی خواهند کرد؟

چه کسانی بر طبل جنگ می کوبند

دولت راستگرا و فناتیک لهستان که با قوانین آزادی های اجتماعی, رسانه های مستقل, با آزادی های فردی و از جمله سقط جنین, دگراندیشان و نیز با دگرباشان مشکل دارد بخشی از برنامه هایش مبارزه و جلوگیری از فعالیت های آن ها است؛ در این میان فرصت را غنیمت شمرده و شروع به مدح و ثنای آمریکا کرده است. واقعیتی است که اغلب دولت های بلوک شرق پس از فروپاشی دیوار برلین و اتحاد شوروی, به طور چشم بسته خود را به دامن آمریکایی ها انداختند و بیشترین ضدیت خود را با گذشته خود و احزاب کمونیست و دگراندیشان در پیش گرفتند.

چهارشنبه سوری, بر همگان شاد باد!

 

چهارشنبه‌ سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که از غروب آخرین سه‌شنبهٔ ماه اسفند، تا پس از نیمه‌شب تا آخرین چهارشنبهٔ سال، برگزار می‌شود و برافروختن و پریدن از روی آتش مشخصهٔ اصلی آن است. 

چهارشنبه سوری, بر همگان شاد باد!

 

چهارشنبه‌ سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که از غروب آخرین سه‌شنبهٔ ماه اسفند، تا پس از نیمه‌شب تا آخرین چهارشنبهٔ سال، برگزار می‌شود و برافروختن و پریدن از روی آتش مشخصهٔ اصلی آن است. این جشن، نخستین جشن از مجموعهٔ جشن‌ها و مناسبت‌های نوروزی است که با برافروختن آتش و برخی رفتارهای نمادین دیگر، به‌صورت جمعی در فضای باز برگزار می‌شود.

بخش: 

جمهوری اسلامی، جهنم فرودستان است

شرط عجیب نهمین آزمون استخدامی:
هر چه بچه بیشتری داشته باشید, شانس استخدام شما بیشتر است البته منهای سیستان و بلوچستان!

در واقع تعداد فرزند, ملاک آزمون استخدامی کشور است. طبق اعلام دفترچه نهمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی کشور، قرار است داوطلبان این آزمون بابت تاهل و به نسبت تعداد فرزندان امتیاز اضافه دریافت کنند تا در این مسابقه نابرابر، تخصص و عدالت بار دیگر به حاشیه رانده شود

خانواده تولستوی، حمله به اوکراین را محکوم کرد

ما از مردم اوکراین و مردم روسیه که مخالف این جنگ وحشتناک هستند، حمایت می کنیم. ما تمام تلاش خود را می کنیم تا به پناهندگان اوکراینی که از جنگ فرار می کنند کمک کنیم. داریا تولستوی در نامه ای که در فیس بوک منتشر شده می نویسد، از تمام خانواده و دوستان خود دعوت می کنیم تا در این تلاش مهم به ما بپیوندند.

خفاش خون آشام جنگ بیدار شد

حمله روسیه, همه مناسبت های تا حدودی مرده را هم زنده کرد و به همه آنهایی که با چراغ خاموش و چهره نا پیدا در این مناسبت فعال بودند، جرات داد تا خودشان را در صحنه سیاست به عنوان حمایت از اروپا و شهروندانش,از انبار های اسلحه, رونمایی کنند. روسیه, چراغ خانه اش را خودش خاموش کرد,اگرچه هنوز در تاریکی فرو نرفته و و سرما, دامن گیرش نشده است, اما,دیری نخواهد پایید که اتفاق خواهد افتاد

آبی کوچک

کشور ما دیر زمانی نیست که جنگی هشت ساله را، به بیانی یکی از طولانی ترین جنگ های جامعه بشری را تجربه کرده است. مردم جامعه صلح دوست ایران بهتر است بدون هرگونه جانبداری از طرف های درگیر جنگ، در حمایت از صلح و ترغیب طرفین به گفتگو و مدارا حمایت نماید. زخم های ناشی از جنگ هشت ساله که ارتش عراق علیه کشور ما آغاز کرد، هنوز هم پس از بیش از ۳۰ سال التیام نیافته است.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - رضا کاویانی