دنا بابا احمدی

زنان سرزمین من اینگونه هستند!

علیه حجاب اجباری و عملکرد ددمنشانه گشت ارشاد! دیوارنگاره «زنان سرزمین من» پس از یک روز از میدان و

همین یک الی دو هفته پیش بود که خانم فاطمه معتمد آریا بدون حجاب در انظار عمومی ظاهر شد، آیا مریم میرزاخانی باور به حجاب داشت؟ پروین اعتصامی و سیمین دانشور و ایران درودی محجبه بودند؟

بخش: 

جنبش جهانى علیه كار كودكان

بر اساس داده های سازمان بین المللی کار، صدها میلیون دختر و پسر کودک در سراسر جهان مشغول بکار هستند که آنها را از دریافت آموزش کافی، بهداشت، اوقات فراغت و آزادی های اولیه محروم می کند و از این طریق حقوق آنها نقض می شود.بیش از نیمی از این کودکان در معرض بدترین اشکال کار کودکان قرار دارند که شامل کار در محیط های خطرناک، برده داری، یا سایر اشکال کار اجباری، فعالیت های غیرقانونی مانند قاچاق مواد مخدر و فحشا، و همچنین مشارکت در درگیری های مسلحانه است

بخش: 

دومین نخست وزیر زن در تاریخ فرانسه

بعد از ادیت کرهسون که در سال ۱۹۹۱ و در زمان ریاست جمهوری فرانسوا میتران به نخست وزیری رسید؛ اینک الیزابت بورن دومین زنی است که در ۱۶ ماه می جاری به عنوان دومین نخست وزیر زن در تاریخ فرانسه و در جمهوری پنجم توسط امانوئل مکرون به این مقام منصوب شد. اولین زن نخست وزیر فرانسه پس از این انتصاب گفت: ”این خیلی عجیب است که این همه مدت باید منتظر می شدیم تا دوباره یک زن نخست وزیر فرانسه بشود.

فقط حقیقت و احترام

گابریل بوریک می گوید: ما نسلی هستیم که در عرصه اجتماع ظهور کردیم و خواهان احترام به حرمت انسان‌ها هستیم، ما دیگر اجازه نخواهیم داد که بهای نابرابریها را مردم فقیر شیلی بپردازند. وی خود را متعهد به اجرای قانون اساسی دانست و در جمع حامیان خود گفت :فقط “حقیقت و احترام””ما ادامه خواهیم داد.

بيست نوامبر روز جهانى كودك!

به يمن برويم و ببينيم چگونه كودكان بر اثر جنگ، قحطى، بيماريهاى واگير دار مانند وبا از بین می روند! به وضعیت کودکان در عراق و أفغانستان نگاهى بيندازيم؛ تعداد كودكان كشته شده در تجاوز نظامى و حملات انتحاری را بشماريم؛ حقیقتا سر به فلك خواهد كشيد! به افريقا، رواندا و ليبى بنگريم كه چگونه كودكان در این کشورها مورد تجاوز و بردگى قرار مى گيرند؛ و آنان را در بازار برده فروشان به قروش مى رسانند. به زندگی پر زرق و برق غرب نگاه كنيم كه هر روزه ده ها هزار كودك، گرسنه سر به بالين مى گذارند؛ و به دليل فقر، مورد انواع تبعیضات و خشونت هاى بی پایان قرار مى گيرند. به ايران عزيزمان نگاه كنيم كه در آن فقر بيداد مى كند و كودكان از رفاه، بهداشت و آموزش مناسب برخوردار نيستند. به تحريم های ضد انسانی توجه کنیم كه بر اثر آن با کمبود دارو مواجه ایم و كودكان سرطانی و کودکان مبتلا به بيماری هاى خاص بر اساس این کمبودات با مرگ مواجه شده اند.

هر دم از این باغ بری می‌رسد!

تاثیر حمایت آمریکا و اتحادیه اروپا باعث شد که در این اتحادیه فاشیستها تقویت گردند و رویای اروپای متحد نیز همانند قدرت مطلق آمریکا به زیر سوال رود. وضعیت بد بحران اقتصادی اروپا مانند یونان و اسپانیا باعث شد که عدم اطمینان به این اتحادیه به وجود آید و سیاستهای درونی و بیرونی کشورهای اروپایی کاملا متفاوت باشند. انتخابات اخیر اروپا نشان دهنده این واقعیت است.

گفتگو با خانم فروغ طیاری فعال سیاسی قدیمی بمناسبت ٨ مارس

احزاب و سازمانهای پیشرو که همگی تحت سخترین محدودیتها قرار گرفته اند از ظرفیت بالقوه زنان در سازماندهی اعتراضات عمومی و مردمی چه در محل کار و چه در صحن جامعه حداکثر استفاده را کرده اند و یک مجموعه شکست ناپذیر در مقابل تهاجمات حاکمیت بوجود آورده اند.

بخش: 

کارگا ههای تولید پوشاک یا قتلگاه کارگران زن !؟

مشکلاتی‌ به این عظمت که باعث گرفتن جان کارگران می‌‌شود باردیگر ضرورت اتحادیه‌های کارگری را برای بررسی‌ مسائل کارگری ، مشکلات صنفی، اجتمأعی و سیاسی آنان را نشان می‌‌دهد.

بخش: 

زن، تن و اختیار

گزارش بیست و چهارمین کنفرانس بنیاد پژوهشهای زنان ایران (کلن - آلمان)

کنفرانس سالانۀ بنیاد پژوهشهای زنان ایران، امسال برای بیست و چهارمین بار، از 26 تا 28 جولای 2013 در شهر کلن آلمان برگزار شد. کنفرانس امسال بنیاد به موضوع "زن، تن و اختیار" اختصاص داشت.

چهار روز پر تلاطم

تمامی‌ این موارد دال بر آن نیست که ما نقش آقای هاشمی را در برقراری استبداد دینی در کشور نبینیم. همینطور مدعی حقوق از دست رفته خود در این سالها نباشیم. ما باید مطالبات خود را از ایشان داشته باشیم، عقلانیست که نیروهای سیاسی اگر می‌‌خواهند به پای صندوقهای رای بروند، با بیان و خواست مطلباتشان پا پیش گذارند؛ موجودیت خود و تاثیر گذاریشان را نشان دهند. هدف داغ کردن تنور انتخابات یا مشروعیت دادن به نظام جمهوری اسلامی نیست، بلکه یکی‌ از اساس جمهوریت همین انتخابات است که ما میتوانیم آن را پاس بداریم و تنها جائی‌ است که میتوانیم در سرنوشتمان تاثیر گذر باشیم.

یک صدمین سالگرد روز جهانی زن" ۸مارس" بر همگان خجسته باد

در سال ۱۹۱۳ دبیر خانه بین المللی زنان سوسیالیست به پاس مبارزات زنان کارگر نیویورک و خاطره آنان ۸ مارس رابه عنوان روز جهانی زن تعیین کرد و همزمان هشت مارس از طرف زنان زحمتکش و سوسیالیست و مبارز با برپائی تظاهرات و متینگها برگزار شد. اما مبدأ اصلی آن همان سال ۱۹۱۱ میباشد که امروز، ۱۰۰ ساله می شود

بخش: 

شرکت یا تحریم درانتخابات

در کارزار انتخاباتی این دوره بر خلاف دورههای قبل، شعارهای انتخاباتی بسیار متفاوت است. اصلاح طلبان که معمولا با شعارهای سیاسی و اجتماعی پا به میدان می نهادند این بار با طرح شعارهای اقتصادی وارد صحنه شدند که می تواند در جلب آرا بسیار مهم و تعیین کننده باشد

نگاهی به تاریخ مبارزات کارگران و اول ماه مه

طبقه کارگر و اقشار زحمتکش کشورمان سه دهه پر فراز و نشیب، توام با شکستها و پیروزی های کوچک را از سر گذرانده است. جنبش کارگری- سندیکایی در طی این سالها بخصوص در سالهای اخیر به رقم کمبودها و نومیدیها توانست علی رغم امکانات محدود، سر سختانه در مقابل سیاستهای ضد کارگری جمهوری اسلامی قد برافراشته و شیوههای متفاوت اعتراض، از قبيل اعتصاب، تحصن، جمع آوری امضا، و راهپیمایی، سازمان دهد. جنبش کارگری کشورمان همگام با جنبش طبقه کارگر در سراسر جهان به پیش می رود

بخش: 

نقدی بر برنامه پیشنهادی کنگره یازدهم

هر چند که مارکسیسم سهم بسزايی در نیرومند کردن سوسیالیسم و انترناسیونالیسم داشته و در میان پرولتاریای جهانی همبستگی ذاتی می بیند و یکی از پایه های نظری آن بشمار می رود، طرح پیشنهادی سازمان حمايت از اقتصاد و بازار آزاد جهانی است نه دفاع از سوسیالیسم، آن هم در ابعاد جهانی آن.

اشتراک در RSS - دنا بابا احمدی