محیط زیست

امیرعلی متولی

این فقط و فقط یکی از موارد ِ کارنامه جمهوری اسلامی است که کاملا عیان می باشد و گمان نمیکنم که نخبگان ِ عرصه ِ انتخاب ِ "بد و بدتر" هیچ جوابی برای آن داشته باشند چرا که از خامنه ای، رفسنجانی، خاتمی، احمدی نژاد و روحانی را از هر دو طیف ِ بد و بدتر تجربه نموده اند اما رویه ی ِ نابودی مملکت همچنان با سرعت در حال ِ تاختن است و مدیریت ِ انفعالی در زندگی روزمره امت و تصمیماتِ نظام مستضعفان و خادمان امت، همیشه بر همه چیز حاکم بوده است.

دیوید فیکلینگ
ترجمه از:
کار آنلاین

طبق آخرین تخمین، قیمت پانلهای خورشیدی در چین، که هنوز حدود یک سوم قیمت یک سیستم انرژی خورشیدی را تشکیل می دهد، در سال جاری حدود 35 درصد و در سال آینده نیز بین 10 تا 15 درصد افت خواهد کرد. این تخمین به معنای شتابگیری معتنابه افت قیمتهاست که تا پیش از تصمیم اخیر دولت چین تخمینها از افت 20 تا 27 درصدی آن در سال جاری حکایت می کردند.

عبدالستار دوشوکی

سیاست سدسازی و رها نکردن آب پشت سدهایی نظیر سد زیردان و سد پیشین باعث نابودی کشاورزی و دامداری و جیره بندی آب در برخی از شهرهای جنوب استان شده است. جیره آب مردم دشتیاری روزانه ۱۵ لیتر است. در حالی که آب پشت سدهای زیردان و پیشین در این منطقه روزانه تبخیر می شود.

حمید.الف

عمده این مسائل توسط "مافیای سد سازی و انتقال لوله آب" انجام شده که جهت مطالعه، و ساخت سد و خطوط انتقال آب هزاران میلیارد تومان به جیب آن می رود و در وزارت نیرو استقرار دارد و ایران را با سد سازی های بی رویه و خطوط انتقال آب کاملا خشک کرده است.

نظر1

آیا ایران و افغانستان می توانند همکاری کنند و واحه ای را از مرگ نجات دهند؟
ساینس، 21 فوریه 2018

فرهاد سرخوش در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه تراز آب دریاچه در ۲۸ اذر سال جاری ۱۲۷۰.۲۸ متر است افزود: سال گذشته در همین زمان تراز آب دریاچه ارومیه ، ۱۲۷۰.۵۵ متر بوده که ۲۷سانتی متر در مقایسه با سال گذشته کاهش تراز آب در دریاچه را شاهد هستیم.

انتخابات ریاست جمهوری در شیلی همین آخر هفته برگزار می شود. تمامی کاندیدها در یک مورد متفق القول اند: ضرورت تداوم "انقلاب سبز" در این کشور. شیلی در این زمینه پیشتاز است. در سال 2050، نوددرصد انرژی تولیدی تجدیدپذیر خواهد بود. کلید این موفقیت در کویر آتاساما یافته شده است.
کار آنلاین
منبع: فولکس کرانت، 13 دسامبر 2017

حمید بهلولی

اما موضوع دیگری نیز در سیاست‌گزاری برای مدیریت بحران آب حائز اهمیت اساسی است که از آن به‌عنوان دیپلماسی آب یاد می‌شود. دیپلماسی آب به‌کارگیری فرایندی دینامیک، مشارکت‌پذیر و خرد‌محور برای رسیدن به همکاری‌های صلح‌طلبانه و مشارکت‌جویانه و البته پایدار در تأمین و حفظ آب سرزمینی و زمینی است.

جلوگیری از جریان دی اکسید کربن به آتمسفر دیگر کافی نیست. حال دیگر باید آن را از آتمسفر زدود. در واقع گرفتن CO2 از اتمسفر آلترناتیوی برای انتشار کمتر گازهای گلخانه ای نیست، بلکه اقدامی فی النفسه ضرور است. اگر سیاستگزاران امکان کربن زدائی را جدی نگیرند، وعده های پیمان پاریس پوچ تر خواهند نمود.
کار آنلاین

عبدالستار دوشوکی

دفاع از مردم بلوچ و سیستانی، بعد از بیست سالی تشنگی و آوارگی مردم و بعد از چهار سال سکوت دولت، توسط افغانها بمثابه "اهداف شوم" کشور ایران تلقی می شود که برای دفع آن ظاهرا همگی افغانها در راستای منافع ملی خودشان (بخوان منافع خشخاشی) متحد شده اند. دولت روحانی نباید تحت تاثیر اینگونه شانتاژها و تهدیدات کشور محصور افغانستان قرار گبرد.

کار آنلاین

قطب شمال، چنان که تا کنون می شناخته ایم، تقریباً از دست رفته است. با ادامۀ روندها چنان که تا کنون پیش رفته اند، تا تابستان سال 2040 دیگر یخی در قطب وجود نخواهد داشت.

کار آنلاین

امروز، 22 آوریل، مصادف با "روز زمین" است. روز زمین مناسبتی سالانه است که در 22 آوریل جشن گرفته می شود. در این روز در سراسر جهان اجتماعات مختلفی برای ابراز حمایت از محیط زیست برپا می شوند. جشن روز زمین، که اولین بار در سال 1970 برگزار شد، امروزه در 193 کشور و در هماهنگی توسط "شبکۀ روز زمین" برگزار می شود.

* بحران خوزستان، یک بحران عمیق زیست محیطی با تبعات شدید امنیتی، اقتصادی و اجتماعی است.
* حدود ۷۰ درصد تالاب هورالعظیم که چون فیلتری برای زیست بوم خوزستان عمل می‌کرد، خشک شده است.
* بر اثر برداشت آب بالادست کرخه و کارون و نیز برنامه عجیب وزارت نفت علاوه بر این که این تالاب از کارکرد طبیعی خارج شده، بلکه به یکی از کانون‌های بکر و مستعد ریزگرد بدل شده است.
* حجم عجیب ریزگردها این بار چنان وسیع بوده که در ترکیب با رطوبت هوا، لایه‌ای از گل و خاک بر تأسیسات و شبکه برق استان نشانده.
* ...

فرخ نعمت پور

مسئلە سدسازی در غرب کشور تنها پیامد و تاثیرات داخلی ندارد، بلکە بشدت دست ایران را در تاثیرگذاری بر عراق، کشور همسایە، باز خواهد کرد. تنها در این مورد کافی است بە نمونەای اشارە شود کە اخیرا اتفاق افتاد. حدودا چند هفتە پیش، ایران با بستن آب رودخانە سیروان کە بە سد دربندیخان در حلبچە می ریزد (گویا دوازدە سد بر روی این رودخانە ساختە شدەاند)، عملا باعث کم آبی شدید در حلبچە و مناطق پیرامون آن شد

کار آنلاین

با یا بدون امریکا، منافع معین جنگ علیه گرمایش جهانی را تداوم خواهند بخشید

فاطمه رجبی

توسعه صنایع در استان اصفهان که مطابق با آمایش‌های سرزمینی نیست، مصرف آب شرب بیش از حد استاندارد در این شهر، الگوی کشت پرمصرف در بخش کشاورزی، راندمان پایین مصرف آب در بخش کشاورزی، بهره‌برداری بیش از حد از منابع آب زیرزمینی، استفاده بیش از حد از چمن برای فضای سبز اصفهان، اثر منفی طرح‌های انتقال آب بین‌حوضه‌ای و... همه اینها از عوامل در معرض تهدید قرارگرفتن اصفهان و زاینده‌رود اند و بدون نگاه و توجه به آنها نمی‌توان مشکل این استان را حل کرد.

کار آنلاین

طبق شرایط مناقصه، تولیدکنندگان می بایست برای تولید یک میزان معین انرژی پشنهاد قیمت می دادند، بی آن که تعیین کنند چه نوع تکنولوژی و نیروگاهی را برای تولید در نظر دارند. پیشنهادها از ارزانتیرین تا بالاترین قیمت لیست شده اند و شرکتهای توزیع برق قرارداد را با ارزانترین پیشنهاد شروع می کنند و تا رسیدن به ظرفیت مورد نیارشان به ترتیب به پیشنهادهای بعدی مراجعه خواهند کرد.

نیک‌آهنگ کوثر

اعتراض‌های مدنی و به دور از خشونت به طرح‌های انتقال آب در سال‌های اخیر، تنها در مواردی معدود نتیجه داده است. توقف ساخت تونل سبزکوه، یکی از موارد موفقیت اعتراض‌های مردمی بوده، اما احضار فعالان از سوی دستگاه‌های قضایی و امنیتی، روی دیگر ماجرا است.

کار آنلاین

شرکت "دونگ انرژی" به ازای مبلغ بسیار کمی، که بی سابقه است، یک "میدان بادی" را بر سواحل دریای زیلند خواهد ساخت. این پروژه موجب ذخیره ای برابر 7/2 میلیارد اورو در بودجۀ دولت هلند خواهد شد.

نیره انصاری

کمک‌های مالی کشورهای پیشرفته صنعتی جهان به کشورهای فقیر و در حال توسعه برای انطباق دادن اقتصاد این کشورها و دسترسی آن‌ها به تکنولوژیِ انرژی پاکیزه و در نهایت اصل کنترل و بازبینی تعهدات کشورها، هر5 سال یکبار به نحوی که اهداف نشست پاریس در آینده دچار چالش نگردد.

صفحه‌ها