گزارشها

گزارشگر: رضا کاویانی

سخنگویان همگی نسبت به اجحاف به پناهندگان اعتراض داشتند. هزاران نفر فریاد می زدند: هیچ انسانی غیر قانونی نیست! پناهندگی غیر قانونی نیست! مرگ در دریای مدیترانه را متوقف کنید! همه این فعالین علیه تصویب قوانین جدید کشور های اروپایی و با محدود کردن پناهندگان در حصار قوانین راسیستی اعتراض نمودند.

در بند پنجم این بیانه ۱۰ بندی، آمده است که تمامی طرف‌ها بر ضرورت اجرای کامل و موثر تمامی تعهدات هسته‌ای تأکید کردند. آنها از پیشرفت‌های مداوم در زمینه نوسازی رآکتور تحقیقاتی اراک استقبال کرده و از اینکه انگلیس وظیفه ریاست مشترک گروه کاری اراک را بر عهده خواهد گرفت، رضایت خود را ابراز کردند.

نادر کریمی‌جونی

به نظر می‌رسد پس از ناکامی تیلرسون در جلب موافقت تهران، دونالد ترامپ به اقدامات تنبیهی علیه ایران متوسل شد و در گام اول پمپئو و بولتون را که از چهره‌های ضدایرانی در اردوی محافظه‌کاران آمریکا هستند وارد کابینه کرد. در گام دوم ترامپ نه فقط از برجام خارج شد بلکه اقدامات تحریمی هم علیه ایران تدبیر کرد. در واقع با چنین اقداماتی ترامپ به ایران پیام داده که مخالفت با برگزاری مذاکره و توجه به خواست‌های منطقه‌ای واشنگتن می‌تواند عواقب آزاردهنده‌ای برای تهران داشته باشد.

نظر1
پیام عابدی

مدیرعامل کانون انجمن‌های صنفی بار، رانندگان و حمل و نقل ترابری کشور افزود: علاوه بر فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم توسط سازمان راهداری و حمل‌و نقل جاده‌ای، باید حق کمیسون عادلانه‌ای از رانندگان اخذ شود. یعنی باید کف کرایه حمل بار مشخص باشد، اما حالا نه تنها کف کرایه مشخص نیست؛ بلکه ۳ تا ۴ سال است که کرایه‌های حمل بار افزایش نیافته است. ما، هم اکنون در حال مذاکره با مسئولان هستیم تا کرایه‌ها افزایش یابد.

هایلمن تاکید دارد که چین بالاخره باید این مسئولیت را بپذیرد که در سیستم سازمان تجارت جهانی تغییرات اساسی انجام بگیرد. به گفته او آلمان و چین به عنوان مهم‌ترین کشورهای صادرکننده جهان هیچ علاقه‌ای ندارند که ترامپ هرازگاهی قوانین و مقررات بین‌المللی را فلج کند

کار آنلاین

علیرغم جو سرکوب و بگیر و ببند در کشور و فضای پر اختناقی کە جمهوری اسلامی ایجاد کردە، اما مردم بە مبارزات خود ادامە می دهند. اول ماە مە امسال در شهر بانە، انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی شهرستان بانە، با آویزان کردن پلاکاردی درمعابر عمومی، روز جهانی کارگران را گرامی داشتند.

این بار برای اولین بار حضور حزب تازە تاسیس چپ ایران (فدائیان خلق)، بیشترین توجه در بین نیروهای چپ ایرانی را بخود جلب نمود. به ویژ این که واحد حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در استکهلم، طی اطلاعیه ای اعلام داشته بود کە در نظر دارد نشست و گفتگوئی درباره ضرورت وحدت و یکپارچگی نیروهای چپ در ایران برگزار کند.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق)، در این تظاهرات با شعار آزادی برای فعالین سندیکایی و اعتراض به کار کودکان شرکت فعال داشت. در طول راه پیمایی و در میتینگ پایانی تظاهرات در رابطه با حزب تازه تاسیس، ریشه های تاریخی آن، آماجهای برنامه ای، سمت گیریهای سیاسی خاصه در رابطه با شرایط فعلی ایران و خاور میانه با آعضاء و هواداران احزاب شرکت کننده و همچنین با فعالین سندیکایی صحبت شد. در واقع شرکت حزب چپ ایران (فدائیان خلق)، در راهپیمایی اول ماه مه در مادرید اولین تظاهر بیرونی حزب تازه تولد یافته مان در اسپانیا بود.

امسال در اين مراسم چادر حزب چپ ايران (فداییان خلق)، با جذبه و جلوه خاصى خودنمايى مي كرد، و ايرانى ها و دانماركى هاى بازديد كننده با كنجكاوى از اين نام جديد پرسش مى كردند كه توسط رفقاى حزب چپ همراە با تحويل مطالب كنگره و توضيحات شفاهى همراه با یک شاخه گل رز و کارت پستال حزب چپ ایران (فداییان خلق) به سوالات آنان پاسخ مى دادند.

گزارشگر: شهریار

تعداد بازديدکنندگان از چادر حزب قابل توجه بود. رفقای حاضر در چادر به سئوالات بازديدکنندگان در مورد حزب و اهداف آن پاسخ می دادند و حزب نوبنياد را معرفی می کردند. حضور جوانان و بخصوص دانشجویان ایرانی در مراسم جشن روز کارگر و بازدید آن ها از چادر حزب و اعلام خوشحالی آن ها از تشکیل حزب چپ ایران (فداییان خلق)، بسیار محسوس بود.

رفقای حزب چپ با چاپ و بازتوزیع اعلامیەهای حزب در میان مردم بمناسبت این روز مهم، کە سمبل جهانی مبارزە طبقە کارگر و زحمتکشان در راە یک جهان بهتر است، پیام چپ های ایران را راجع بە وضع طبقە کارگر در ایران، مطالبات و خواست آنان بە گوش شرکت کنندگان در مراسم رساندند.

سیروس کسرائیان

ما برای اولین بار، پس از بنیانگذاری حزب چپ ایران (فدائیان خلق) اعلامیه ها و تراکت های حزب را که به همین مناسبت به زبان های فارسی و آلمانی تهیه شده بودند، در بین فعالین سیاسی ایرانی مقیم سوئیس و سندیکا ها و احزاب چپ توزیع نمودیم.

هماهنگی ایرانیان برای اول ماه مه- پاریس

امسال شعار مرکزی راهپیمایان علیه سیاست های اقتصادی مانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه متمرکز بود. در نتیجه این سیاست ها، فشار بر کارگران و کارکنان فرانسوی طی دوره کوتاه ریاست جمهوری مکرون، افزایش چشمگیری یافته است. افيش هائى از ث ژ ت با نوشته "مكرون فرانسه فروختنی نيست" در اشاره به قصد دولت مكرون براى خصوصى كردن راه اهن ملى فرانسه و اير فرانس به نمایش گذاشته شده بود.

برای اولین بار در شهر کلن آلمان غرفه حزب چپ ایران (فداییان خلق) از ساعت ده صبح در این مراسم برقرار شد. غرفه حزب از پوستر و شعارهای گوناگونی که برگرفته محتوای منشور آن بود تزیین شده بود. با شیرینی از بازدیدکنندگان پذیرایی میشد و مورد استقبال بازدید کنندگان از غرفه حزب قرار گرفت.

تهیه و تنظیم: احمد نجاتی

ویدئو کلیپ مراسم اول ماه مه در بروکسل و غرفه حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در این مراسم.

گزارشگر: علی صـمد

در این جشن پر شکوه، امسال برای اولین بار حزب چپ ایران (فداییان خلق) - بلژیک، شرکت داشت. چادری تبلیغاتی و سیاسی در اختیار حزب چپ قرار داده شده بود. درون و بیرون چادر شعارها و خواسته های مربوط به مبارزات کارگران و زحمتکشان و برای آزادی سندیکالیست های زندانی و برای آزادی تشکیل سندیکا و اتحادیه های کارگری آزاد و آزادی همه زندانیان سیاسی، علیه اعدام و توقف آن در ایران ; ... شعارهای بزبان فرانسه تهیه و در درون چادرنصب شده بود.

گزارشگر بە پیش از وین اتریش

اعضای «حزب چپ ایران (فدائیان خلق)» در وین نیز امسال از اولین ساعات صبح در محل حاضر شدند تا برای اولین بار با نام حزب میز تبلیغاتی شان را برپا کنند. به همین جهت امسال اول ماه مه برای آن ها نیز حال و هوای دیگری داشت. گرچه اعضا و علاقمندان نیروهای چپ هر ساله در مراسم اول ماه مه به اشکال مختلف شرکت می کردند، ولی امسال اول ماه مه، همدلی بیشتری را بین همه فعالان حزب چپ بدنبال خود داشت. هر کس گوشه ای از کار را گرفته بود و خوشحال از این که بالاخره تلاش های چندین ساله، به ثمر نشسته است و امروز بر سر یک میز دور هم گرد آمده اند.

در این مراسم حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در کانادا،حزب کمونیست کانادا، حزب توده ایران در کانادا و ده ها حزب و تشکل های کارگری در این مراسم شرکت نمودند. حزب چپ ایران ( فدائیان خلق) میزی را به اطلاعیه های حزب به زبان انگلیسی و فرانسه و همچنین پوسترهایی در رابطه با ازادی زندانیان کارگر و زندانیان سیاسی در زندانهای جهوری اسلامی اختصاص داد.

رضا نحوی

براساس تعاریف علمی، خط فقر مطلق به آن بخشی از جامعه گفته می‌شود که درآمد آنها کفاف تامین نیازهای ابتدایی زندگی را هم نمی‌دهد. زیر خط فقر مطلق یا به گفته کارشناسان (خط بقا) یعنی اینکه کسانی از ضروریات ابتدایی مانند مسکن، آموزش، درمان و حتی تغذیه روزانه خود محرومند. در ایران سال‌ها است ارقام مربوط به درآمد خط فقر نسبی و نه مطلق اعلام می‌شود و به همین دلیل بیشتر آمارها تخمینی و از این رو غیر قابل بررسی علمی و کارشناسانه هستند.

نسرین هزاره مقدم

اما زنگ اخطار جایی به صدا درمی‌آید که پیمانکارانِ شهری برای بهره‌بردن از سود بیشتر، سراغ نیروی کار کم‌دردسر و پُرسود می‌روند؛ سراغ زنان و کودکان و دقیقا در همین جاست که استثمار، شدت بیشتری پیدا می‌کند و البته نکته اصلی این است که کارفرمای مادر یا همان شخصیتِ حقوقی که کار را به پیمانی می‌سپارد، علیرغم تصریح قانون کار، معمولاً از خود سلب مسئولیت می‌کند و کاری ندارد که پیمانکار چه رفتاری در قبال نیروهایش دارد.

صفحه‌ها