خبرنامه

فاشیسم ، از پهلوی تا امروز - و حافظه تاریخی

میهمان: مهرگان میثمی ، هنرمند تجسمی و پژوهشگر مطالعات بین رشته ای هنر

تذکر ضرور: پخش میزگردها در این صفحه از نشریه کار لزوما به معنی تایید یا وابستگی این برنامه ها به سازمان ما نیست و صرفا به دلیل خدمت به جامعه دوستان و نزدیکان فکری به سازمان صورت می گیرد!

از پیام میرحسین موسوی در راستای تأمین ارادهٔ ‌آزاد و برابرحقوق مردم حمایت می‌کنیم!

بیانیۀ آقای موسوی بر خلاف پروژه‌های رهبرسازی از خارج، یک رهیافت کاملاً داخلی و ایرانی است و بر نیروی مردم و جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» استوار است. ما پیام و طرح کلی آقای میرحسین موسوی در این برهۀ حساس از جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» در میهن را هم‌راستا با سیاست‌ها و راهبردهای خود یافته و از آن استقبال و از تأمین و تحقق متناظر ارادهٔ آزاد و برابر حقوق مردم پشتیبانی می‌کنیم.

داستان مالکیت در ایران

'کیان تایر'ی کە زمانی مدالهای افتخار زیادی بر گردن داشتە حالا دچار سرنوشت رقت انگیزی شدەاست.

ایران كشوری است کە بعلت فضای عمومی سیاست، هیچ گونە مالکیتی چە از نوع دولتی و چە از نوع خصوصی آن، متاسفانە نمی توانند جوابگو باشند. در کشوری کە همە، مالکیت واحدهای تولیدی را بە هم پاس می دهند، و هیچ سرمایەداری، چە از نوع دولتی و چە از نوع خصوصی آن قادر بە راەاندازی تولید نیستند، امر فن اقتصاد در کلیت خود بە زیر سئوال رفتەاست.

بمانید به نام و برای ایران و میلیون‌ها هم‌میهنی که چشم‌به‌راه آزادی و بازگشت شمایند!

پیام سخنگوی سازمان به فرهاد میثمی

بمانید به نام و برای ایران و میلیون‌ها هم‌میهنی که چشم‌به‌راه آزادی و بازگشت شمایند. ما به‌نام و از سوی اعضا و یاران سازمان از شما انسان مبارز و فرهیخته درخواست می‌کنیم و توقع داریم اعتصاب خود را پایان دهید.

بیانیهٔ فرانسه، آلمان، بریتانیا و آمریکا در مورد آخرین گزارش آژانس در مورد برنامه هسته‌ای ایران

بیانیهٔ مشترک زیر توسط دولت‌های فرانسه، آلمان، بریتانیا و آمریکا منتشر شد.

ما دولت‌های فرانسه، آلمان، بریتانیا و آمریکا به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توجه می‌دهیم که بر مبنای آن ایران بدون اطلاع‌رسانی پیشاپیش به آژانس، تغییر قابل توجهی را در پیکربندی برخی از سانتریفیوژهای خود به اجرا گذاشته است. این سانتریفیوژها اورانیوم غنی‌شدهٔ بالا تا ۶۰ درصد را تولید می‌کنند و در کارخانهٔ غنی سازی فردو قرار دارند.

همراه شو عزیز!

ساختار و کارکرد فرا قانونی و خود محورانه سپاه بمرور آنرا از یک ارگان نظامی عرفی ، تبدیل به ساختاری فراقانونی و بسترحکمرانی ديکتاتوری نظام اسلامی نموده است. هیچ حوزه و یا عرصه فعالیتی را نمیتوان یافت که از کنترل و نفوذ و مداخله این اختاپوس هزارپا مصون و قادر به فعالیت در چارچوب عرفی باشد. با نفوذ عناصر و ماموران پیدا و پنهان این شبکه در کلیه عرصه های اقتصادی ، شاهد فروپاشی چرخه اقتصادی روشمند مبتنی بر قواعد و اصول علمی و کارشناسی در همه ابعاد و تبدبل اقتصاد رانتی و حجره ای با سواستفاده از ابزار نوین برای دور زدن تحریمها و سود اوری و سودمندی برای این شبکه رانت خور در ابعاد کلان کشوری هستیم.

اعلامیه حمایت کمیسیون حقوق بشر شهر ریچموند کالیفرنیا در حمایت از حقوق زنان و مبارزات مردم در ایران

کمیسیون حقوق بشر در شهر ریچموند، کالیفرنیا در جلسه روز دوشنبه ۲۳ ژانویه سال ۲۰۲۳ به اتفاق آرا اعلامیه زیر را در حمایت از مبارزات زنان و مردم ایران به تصویب رساند.

بحث بر سر دین زدایی نیست, بحث بر سر جدایی دین از دولت است

در واقع باید تاکید کرد مردم کشور ما پس از سال های تحمل داغ و درفش حکومتی, به این نتیجه رسیده اند که نه جمهوری اسلامی اصلاح پذیر است و نه دین اسلام رفورم پذیر می باشد. و صحنه منازعه ملت و دولت نیز, گویا.همین امر است و هر آن چه که به تجربیات جنبش افزوده می شود, منطق جمعی جامعه هم به این نکته نزدیک تر می شود و تاکید خود را بر جدایی دین از دولت و امور حکومتی, با حقانیت بیشتری مطالبه می نماید و در پای آن جان عزیز خود را هم بر سر آن گذاشته است.

مریم سطوت و بهرام دوستدار در برنامهٔ شنبه‌های «گفتگو و تبادل‌نظر»

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در دنبالهٔ سلسله‌ برنامه‌های «شنبه‌های گفتگو وتبادل‌نظر» خود ازرفقا مریم سطوت، از مسئولین اتحاد جمهوریخواهان ایران و بهرام دوستدار، عضو هیئت سیاسی - اجرایی و مسئول روابط عمومی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) دعوت به عمل آورد

نمایشنامه «میدان نفت»

میدان نفت نمایشی مرکب از سه پرده، موضوعی را طرح می‌کند که کمتر کسی توجه خاص بدو داشته است. این اثر روایتی‌ست مستند از خیزش جوانانی آزادی‌خواه تا دادخواهی مادران. سخن از خانواده و مادرانی دادخواه است؛ جوشش نیرویی که هیچ مرز و خط‌ کشی به بندش نمی‌کشد، حقیقتی لخت، که از آن خشونت چکه می‌کند. انعکاسی از زندگی بی‌سامان که فراگیر شده. روایت سرکوب‌هایی بدون هیچ قاعده اخلاقی با بی‌شرمی و خشونتی شگفت. در این اثر خبر از آنتاگونیست نیست. نیروی پروتاگونیست، او را به درون خود بلعیده و یک تنه روایت را بازگو می‌کند، مبارزه می‌کند، از رنجی که بر او وارد آمده می‌گوید و امر دادخواهی را به پیش می‌کشد.میدان نفت کنام دردمندان و بهشت سوداگران است. بی‌رحمی‌های جامعه را بازگو می‌کند. حضور جوانانی پاکباز با دستان خالی و اندیشه‌هایی که جوانه می‌زنند، رشد می‌کنند و تکثیر می‌شوند و به پای ظلم می‌پیچند.

۹ نکته در نقدوکالت خواهی و ادعای رهبری اپوزیسیون

از منظری دیگر لازم بود که روشن می‌شد مسأله وکالت و بازنمائی انقلاب در شرایطی که جامعه وارد وضعیت انقلابی شده است، اساس وکالت نا پذیراست. چرا که ‌انقلاب به معنی کنش گری مستقیم مردم و اعمال دموکراسی مستقیم است که به نحوسرشتی علیه هرنوع نمایندگی وبازنمائی توسط نخبگان و برای برافکندن کلیت یک نظام منحط و تاسیس نظامی جدید و عمیقا دموکراتیک است. بویژه این وکالت خواهی اگر بخواهد برای کشاندن «رهبری» انقلاب از داخل به‌ خارج کشور و توسط مدعیانی که خود به دنبال تأسیس نظام ولایت از نوع موروثی آن باشند. و یا آن گونه که گفته می‌شود برای گفتگو با قدرت‌های بزرگ که پذیرفتنی نیست. تنها می‌توان با فشارانقلاب از داخل و حمایت فعال افکارعموی و نهادهای ترقی‌خواه و حقوق بشری درخارج برای پیشبرد مطالبات و خواست‌ های جنبش و ایزوله کردن حاکمیت به قدرت‌های خارجی فشار آورد. و گرنه به عامل نفوذ و اسب تروای آن‌ها در سرنوشت کشور تبدیل خواهید شد.

ویژگی رژیم های در آستانه سقوط

رﮊیم های در آستانه سقوط، در همان حال که نسبت به جامعه ملی بیگانه می ‌شوند، توانائی برقرار نگاه ‌داشتن تعادل خود را با قدرت های خارجی را، از دست می ‌دهند: این واقعیت در مصر و تونس دوران جنبش قابل مشاهده بود. در مورد تونس، وزیر خارجه فرانسه، نخست به حمایت از رﮊیم بن ‌علی برخاست. اما حکومت فرانسه زود تغییر رویه داد. هیچ ‌یک از دولت ‌های در حال سقوط، چه در موقعیت مسلط و ابر قدرت («شوروی » سابق) و خواه در موقعیت زیر سلطه (ایران و مصر و تونس) نتوانستند برجا بمانند. از عوامل مهم، یکی مشکل شدن برقرار کردن تعادل با دولت های خارجی در دورانی است که این دولت ها موقعیت پیشین را نداشتند و دولت های بیگانه توانا به برقرار کردن تعادل دراز مدت با رﮊیم های در حال سقوط نبودند. یک ‌بار دیگر بایستی یادآور شد که فشار دولت در حال سقوط به جامعه، متکی به فشار بیگانه بر کشور است.

بخش: 

مولد سازی اموال دولت مصوبه ای غیرقانونی

مصوبه مولد سازی دارایی های دولت، تصویب شده در جلسه شصت و هفتم ( ۲۱ آبان امسال ) شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، به تایید رهبری رسید. با تصویب رهبری، بار دیگر واین بار عمدتا املاک متعلق به دولت به چوب حراج گذاشته شده و با تغیر کاربری املاک مذکور، به صدور پروانه احداث بنا، مطابق با ضابطه عام ساخت (سطح اشتغال، تراکم، تعداد طبقات و کاربرد بنا) پهنه وقوع، با حفظ کاربری زمین اقدام خواهد شد(۱).

گروگان‌گیری، تجاوز و تحقیر؛ روایت ۲۱زن از بازداشتگاه و زندان تبریز

به گفته یک وکیل دادگستری به دلیل ساختار سنتی شهر تبریز، زنان بازداشتی تلاش دارند حتی خانواده‌های آن‌ها از آزارهای جنسی که دیده‌اند مطلع نشوند، برای همین خیلی سربسته به این موارد اشاره می‌کنند. او می‌گوید:‌«ما با سوالاتی که از آن‌ها می‌پرسیدیم متوجه می‌شدیم که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.»… طبق اطلاعاتی که از چند زندانی زن تازه آزاد شده در تبریز به دست «ایران‌وایر» رسیده است، وضعیت زنان و دختران جوان بازداشت شده در اعتراضات اسفبار بوده است. برخی از افراد بازداشت شده به‌ واسطه گروگان گرفته شدن اعضای خانواده، خود را به مقام‌های قضایی معرفی کرده‌اند. یکی از این بازداشتی‌ها که برای حفظ امنیت، او را با نام «نرگس» در گزارش معرفی می‌کنیم می‌گوید، مادرش را گروگان گرفته بودند تا خود را به مقام‌های قضایی معرفی کند.

پیام نرگس محمدی به مراسم اهداء جایزه بنیاد اولاف پالمه

مفتخرم که جایزه معتبراولاف پالمه از کشور سوئد را دریافت کرده ام . این جایزه به نام انسانی است که زندگی اش تصویری از بشر دوستی و صلح طلبی و توسعه است. این جایزه را در شرایطی دریافت می کنم که مردم سرزمینم ماه ها است علیرغم کشتار خیابانی,اعدام, بازداشت و زندان در خیابان ها ایستاده و اعتراض کرده و خواهان گذار از حکومت جمهوری اسلامی هستند. دستگاه سرکوب استبدادی ۴۴ سال با سرکوب گسترده مخالفان و معترضان,نهاد های مدنی مستقل مردمی و آزادی بیان و مطبوعات و بی معنا کردن صندوق های انتخابات و رای مردم در دوره های مختلف, راه هر گونه تحرک سیاسی و اجتماعی را مسدود کرده و در واقع راهبرد اثر گذاری جنبش ها و فعالیت های مردم را به دلیل پاسخگو نبودن خود (حکومت)به حاشیه رانده است.

بخش: 

جنگ و گلهای یاس مادر (۴۷)

و سعید شبی خیالی بە سرش می زند. می گوید اگر می شد بە پای کبوتران یک کیسە پر از اعلامیە چسباند، و بعد در آسمان رهایشان کرد تا آنرا بر فراز شهرها و روستاها پخش کنند، چە عالی می شد! و سعید اینچنین خیالاتی می شود! چپ چپ بە او نگاە می کنم، و او ناگهان می خندد. آنقدر کە دارد رودەبر می شود. با دست بر زانوانش می زند، و می گوید دیوانگی هم خوب چیزیست!

راه گذار به دموکراسی و آزادی مسالمت آمیز است

دموکراسی و آزادی، آرمانی است از ۱۲۰ سال پیش تا به امروز فعالان دموکراسی خواه و آزادی خواه ایرانی آن را پی گرفته اند. اما این مبارزات تا کنون، با وجود دو انقلاب و جنبش قدرتمند ملی کردن صنعت نفت و خیزش های متعدد بعد از انقلاب، بخصوص در خرداد ۷۶ و در جنبش سبز و غیره، شوربختانه هنوز به نتیجه نرسیده است. بحث و استدلال مقاله حاضر این است که گستره و محتوای جنبش زن زندگی آزادی، وضعیت و ماهیت نظام حاکم، و موقعیت کشور در عرصه بین المللی، به ما امید می دهد که این بار زمینه ها و شرایط برای گذار ایران به دموکراسی به مراتب از کوشش های قبلی مساعد تر است. از نظر من دموکراسی نظامی ست که در آن حکومت از طرف مردم انتخاب می شود، و هیچ نهاد بالاسری بر آن سیطره و سلطه ندارد و انتخاب حکومت از راه برگزاری انتخابات آزاد و دوره ای است.

جمهوری اسلامی، نیروهای سرکوبگر خود را به جان مردم آسیب‌دیده از زلزله خوی انداخت!

امروز دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱، هلال احمر جمهوری اسلامی اعلام کرد، ۱۳۰۶ نفر بر اثر این زلزله مصدوم شده و سه نفر هم جان خود را از دست داده‌اند. این زلزله ۲۶۱ هزار و ۳۸۷ نفر، شامل ۷۷ هزار و ۹۲۰ خانواده، ۲ شهر و ۸۶ روستا را متاثر کرده است. حضرت‌ پور عضو مجلس شورای اسلامی، امروز دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ از خوی، اعتراف کرد: «عمق بحران و خرابی‌ها در مناطق زلزله‌زده شهرستان خوی بالاست.» نتیجه این است که زلزله‌ زدگان بی‌سرپناه خوی و روستاهای اطراف آن، هم‌چنان بدون امکانات در سرمای شدید شب را در خیابان‌ها سپری می‌کنند، حکومت جنایت‌کار و مافیای جمهوری اسلامی به‌ جای امکانات، نیروی سرکوبگر یگان ویژه انتظامی را در خوی مستقر کرده و با ماشین آب‌پاش مردم مصیبت‌ دیده را که در مقابل هلال‌احمر خواستارامکانات بودند، مورد حمله قرار داد.

هم‌میهنان زلزله‌زدهٔ خوی را تنها نمی‌گذاریم!

هیئت سیاسی – اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) به نمایندگی و از سوی همهٔ اعضاء، هواداران و نیروهای سازمان، با مردم زلزله‌زدهٔ خوی اعلام هم‌دردی می‌کند. وظیفهٔ خود و همهٔ ایرانیان میهن‌دوست می‌دانیم که در این روزهای دشوار در کنار هم‌میهنان عزیز باشیم!

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - خبرنامه