علی پورنقوی

امر تبعی طبیعی

امروز، دوشنبه 8 اکتبر، علی شیرازی نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه از شورای نگهبان خواست که مصوبۀ اخیر مجلس ناظر بر مبادلات ارزی خارجی جمهوری اسلامی موسوم به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (اف ای تی اف) را رد کند.

صاحب حرف

بنا به خبرهای امروز، پنجشنبه ٢٠ سپتامبر، دفتر نمایندگی دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان و رئیس دوره‌ای شورای امنیت، سخنرانی اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در جریان مراسمی در کنار تاسیسات رآکتور هسته‌ای آن کشور را به عنوان تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت محکوم کرده است.

محک تجربه

در ارتباط با جمهوری اسلامی می توان گفت که این "جمهوری" در خلال یک ماه گذشته از فرمان خامنه ای در ممنوعیت مذاکره با امریکا، مدام با کم اعتبارتر شدن ارزیابی ها و محاسباتی مواجه شده که سیاست کنونی خود در قبال امریکا، برای گذر از تحریمهای قریب الوقوع را بر آنها متکی کرده است.

در معنای تعیین سرنوشت

امروز، جمعه 7 سپتامبر 2018 در تهران، نشست سه جانبۀ رؤسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه برای هماهنگی مواضع سه کشور در قبال سوریه و مشخصاً برای رسیدن به توافقی برای یکسره کردن وضع در ادلب – آخرین سنگر بزرگ نیروهای ضد بشار اسد در سوریه، برگزار شد.

ایوان مداین

امروز، دوشنبه 27 اوت، دادگاه یا دیوان بین‌المللی دادگستری (دادگاه لاهه) کار خود را برای رسیدگی به شکایت دولت ایران از دولت آمریکا، بابت وضع مجدد تحریمها علیه ایران، آغاز کرد. جمهوری اسلامی ایران خواهان لغو تحریمهای آمریکا شده است، که با خروج این کشور از برجام علیه ایران وضع شده و خواهند شد. کار امروز دادگاه، استماع دلایل وکلای دولت ایران در دفاع از شکایت ایران بود. فردا وکلای امریکا دلایل خود را دربارۀ عدم صلاحیت دادگاه برای رسیدگی به شکایت اقامه خواهند کرد. چهارشنبه و پنج‌شنبه صرف ارائۀ توضیحات تکمیلی طرفین خواهد شد و سپس دادگاه ظرف یک ماه رأی خود را صادر خواهد کرد.

بیا سوته دلان گرد هم آئیم

امروز، چهارشنبه 22 اوت، رسانه ها خبر دادند که "شبه جزیره کریمه روابط تجاری خود را با ایران افزایش می‌دهد."

در شرح خبر می خوانیم: "در پی آغاز مبادلات بازرگانی بین کریمه و سوریه، یک مقام دولت محلی کریمه خواستار گسترش مبادلات تجاری با جمهوری اسلامی ایران شده است." و در ادامه این که "گئورگی مرداف، نماینده دایم کریمه در نهاد ریاست جمهوری روسیه گفته است که بنادر این سرزمین در صدد افزایش مبادلات تجاری خود با ایران از طریق مسیر دریای خزر اند."

سیاست ورشکستۀ انرژی در جمهوری اسلامی

روز گذشته، سه شنبه ١٤ اوت، خبرگزاری رویترز اعلام کرد که شرکت بریتانیایی "کرکوس" ساخت یک نیروگاه خورشیدی در ایران را به دلیل تحریم‌های آمریکا متوقف کرده است. این نیروگاه برای ظرفیت کامل ٦٠٠ مگاوات طراحی شده بود، هزینۀ آن ٥٧٠ میلیون دلار و زمان اجرای آن سه سال بود. بنا به همین خبر، این نخستین پروژۀ نیروگاه خورشیدی در ایران نیست که پس از کنار کشیدن امریکا از برجام، متوقف شده است. شرکت نروژی "ساگا انرژی" نیز که قرار بود در خلال دوسال نیروگاهی به ظرفیت ٢٠٠٠ مگاوات را در اطراف کویر مرکزی ایران بسازد، به همان دلیل، به کار خود در ایران پایان داده است.

آیندۀ پرهزینۀ یک پندار

جمهوری اسلامی اقتصاد بحران زده ای را به بار آورده است، که عواید حاصل از فروش مقدار معینی نفت – یعنی آن مقداری که عموم کشورهای طرف معامله با جمهوری اسلامی ممکن است "نیکخواهانه" و بدون محاسبۀ عواقب آن در مواجهه با تحریمهای امریکا، از ایران بخرند – مطلقاً نمی تواند پاسخگوی مقدماتی ترین الزامات این اقتصاد برای بیرون کشیده شدن از بحرانهایش باشد. رفع بحرانهای این اقتصاد مستلزم سرمایه گذاری سالانۀ ده ها میلیارد دلاری است و چنین سرمایه گذاری خارجی در این اقتصاد را نمی توان از دولتهای اروپائی انتظار داشت.

تناقض حقوقدان

حسن روحانی در مصاحبه ای تلویزیونی، که دوشنبه شب پانزدە مرداد برگزار شد، در واکنش به اعلام برقراری مرحلۀ نخست تحریمهای امریکا علیه ایران، اعلام آمادگی ترامپ برای مداکرۀ بدون قیدوشرط با ایران را اقدامی برای جنگ روانی علیه ایران و در عین حال با اهداف داخلی در آستانۀ انتخابات میاندوره ای امریکا ارزیابی کرد. او همچنین افزود که "مذاکرۀ همزمان با تحریم بی معناست".

سیاست سوم

سیاست سوم درست همان سیاستی است که همزمان با این هر دو سیاست، در قامت جمهوری اسلامی و امریکای ترامپ، به معارضه برمی خیزد و متوجه عقب نشاندن هر دوی آنهاست. بیائیم لحظه ای فرض را بر این بگذاریم که پای ترامپ در میان نیست. کشمکشهای منطقه ای در ابعاد تهدیدآمیز کنونی شان نیز در کار نیستند. جمهوری اسلامی را به حال خود و با مردم ایران تنها بگذاریم. یک راستای اصلی سیاست سوم از همین تصویر مفروض استخراج می شود. اما این تصویر مفروض چیزی جز مؤلفۀ نخست از دو مؤلفۀ اصلی موقعیت سیاسی کنونی نیست.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - علی پورنقوی