شورای سردبیری کارآنلاین

زن، زندگی، آزادی; این موج سر باز ایستادن ندارد!

زخمه به تاری از دردهای عمیق جامعه زده شده که زنگ صدایش محو نمی‌شودِ؛ زن، زندگی، آزادی ستونی ست که بسیار بارهای گران میتوان بر آن نهاد،

اکنون وارد هفتمین هفته از شروع اعتراضات عمومی و جنبش زن، زندگی، آزادی شده ایم و همه شواهد حاکی از آنست که این موج سر باز ایستادن ندارد. زخمه به تاری از دردهای عمیق جامعه زده شده که زنگ صدایش محو نمی‌شودِ؛ زن، زندگی، آزادی ستونی ست که بسیار بارهای گران میتوان بر آن نهاد، اما برای توانمندی آن در مصاف با استبداد و برای غایت تحولاتی که جامعه می طلبد، می باید ارکان ساختار پیچیده جامعه نیز بسیار فراتر از مشاهده و همدلی بپا خیزد.

دهم اکتبر- شعار زن، زندگی، آزادی تبلور جهان‌شمولی حقوق بشر و مبارزه جهانی برای لغو مجازات اعدام!

امروز دهم اکتبر روز جهانی مبارزه برای لغو مجازات اعدام است. این روز جهانی ۱۹ سال است که هر ساله برگزار می شود.

در ایران ما، جنبش مردمی گسترده ای در جریان است که میلیون‌ها نفر زن و مرد، پیر و جوان از هر قشر طبقاتی و اجتماعی را به میدان مبارزه در خیابان ها آورده است. شعار این جنبش عظیم به درستی زن، زندگی، آزادی است. شعاری که هر سه حق بنیادی در بیانیه جهان‌شمول حقوق بشر را " حق برابری نژادی و جنسیتی"، "حق زندگی و انتخاب شیوهٔ زندگی" و "حق آزادی بیان" را در میادین جای جای میهن ما فریاد میکند.

سرنوشت گشت ارشاد و سرنوشت حکومت

بررسی واکنش‌ها به قتل مهسا امینی در مطبوعات داخل کشور بسیار آموزنده است. صفحات اول طیف وسیعی از روزنامه‌ها در روز یک‌شنبه ۲۷  شهریور پژواک صدای اکثریت بزرگی از مردم کشورمان بود، مردمی که وجود دارند و صدایشان هم هر روز بلندتر می‌شود.

این صدا آن چنان قدرتمند شده است که از چند ماه پیش به این سو قطعی به نظر می‌رسد که حتی هستهٔ سخت حکومت نیز دیگر نمی‌تواند در برابر آن یک‌پارچه عمل کند. مواجهه با فشار اجتماعی علیه حجاب اجباری، در صفوف حاکمان شکاف انداخته است؛ شکافی که هر روز و هر لحظه عمیق‌تر می‌شود. بله. مردم باز هم در حکومت شکاف انداخته‌اند.

دشواری ترسیم سیمای چپ

ترسیم سیمای پایدار چپ در دوران جهانی شدن در جهان غرب و زیر فشار نولیبرالیسم دگرگون و مخدوش شده است. در کشورهای سرمایه‌داری غرب چه تحت مدیریت دولت‌های محافظه‌کار و چه تحت مدیریت دولت‌های  موسوم به سوسیال دموکرات ترسیم این سیما چنان مبهم شده است، که تفاوت این نیروها را فقط در مسایل اجتماعی و آن هم به دشواری می‌توان درک کرد و نه در پرینسیپال‌های اقنصادی.

یادمان هوشمند شادمان از فعالین فرهنگی و سیاسی جامعه روشنفکری خلق ترکمن

هوشمند در دروان انقلاب و روزهای بعد آن با اجرای تاتر خیابانی و شرکت فعال در اعتراضات، مراسم و کانونهای فرهنگی آن دوران سر از پا نمی شناخت. همه تلاش و کوشش تثبیت و اعتلای مبارزات فرهنگی و سیاسی مردمش بود. در این راه از هیچ کوشش و تلاشی دریغ نمی ورزید. علیرغم مصائب و مشکلات مهاجرت او همواره به آرمانها و اهداف مبارزاتی خود پایبند ماند و در راه آنها مبارزه می کرد.

اشتراک در RSS - شورای سردبیری کارآنلاین