ترجمه: رضا کاویانی

میخائیل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی در گذشت

میخائیل گورباچف ​​برنده جایزه صلح نوبل و رئیس دولت سابق اتحاد شوروی ​​در سن ۹۱ سالگی در مسکو در گذشت. این سیاستمدار مشهور جهان یکی از پدران اتحاد آلمان و پیشگام پایان جنگ سرد به حساب می آمد.در دهه ۱۹۸۰، تحت رهبری گورباچف، اتحاد جماهیر شوروی معاهدات پیشگامانه ای را در مورد خلع سلاح هسته ای و کنترل تسلیحات با ایالات متحده امضا کرد. گورباچف، به عنوان دبیر کل حزب کمونیست، با سیاست گلاسنوست “باز بودن” و پرسترویکا “تجدید ساختار” روند اصلاحات بی سابقه ای را در کشور خود آغاز کرد.

ایستادگی در مذاکرات جمعی، ما را به نتیجه می رساند

اتحادیه کارگری" ور.دی"، خواستار اعتصاب کارکنان امنیت و حفاظت در فرودگاه کلن/ بن شد.این کارکنان امنیت و حفاظت فرودگاه ها، در حال حاضردستمزد بیشتری را مطالبه می کنند. و بر همین اساس، می‌خواهند به طور موقت, کار ها را در فرودگاه کلن/ بن متوقف کنند. طبق اظهارات نماینده اتحادیه, این درخواست حدود ۲۵۰۰۰ کارمند در سراسر کشور را نمایندگی می کند.

بخش: 

تلاش برای ساخت خانه اروپایی که شامل روسیه هم باشد

اسکار لافونتین، یکی از بنیانگذاران و رهبران سابق حزب چپ، غرب را در بحران اخیر اوکراین، به "دروغگویی" متهم کرد و خواستار تفاهم بیشتر با ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه شد. لافونتن روز دوشنبه به خبرگزاری آلمان در زاربروکن گفت: غرب باید پوتین را درک کند، در غیر این صورت صلحی نخواهد بود. غرب باید بیاموزد که همان حقوقی را که برای خود مدعی است، برای دیگران نیز قائل شود.

گزارش پارلمان درباره نتیجه برگزیت: هزینه های بیشتر، بوروکراسی بیشتر و تاخیر در مرزهای بریتانیا

نخست وزیر بوریس جانسون وعده داده بود که در نتیجه برگزیت، فرصت های تجاری بیشتری را پیش رو خواهیم داشت. اما گزارش پارلمان نگران کننده است: خروج از اتحادیه اروپا، بارمشکلات زیادی را بر دوش جامعه گذاشته است. اکنون کاملا روشن شده است که برگزیت، تأثیری جدی بر کاهش تجارت داشته است. تنها در مورد اثرات شناخته شده منفی برگزیت بر شرکت های بریتانیایی: "هزینه های بالاتر، بوروکراسی بیشتر و تاخیر در مرزهای بریتانیا" است.

ایرلند شمالی کنترل مواد غذایی بریتانیا را به حالت تعلیق درآورد

تشدید اختلاف بر اساس قرارداد برگزیت. ایرلند شمالی کنترل مواد غذایی بریتانیا را به حالت تعلیق درآورد. وزیر کشاورزی ایرلند شمالی با استناد به نظر حقوقی، کنترل گمرکی محصولات غذایی از بریتانیا را به حالت تعلیق درآورد. ایرلند از نقض معاهده برگزیت صحبت می کند. بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر کنترل گمرکی در جریان برگزیت به توافق رسیده بودند.

عفو بین‌الملل، اسرائیل را به آپارتاید متهم کرد

گزارش جنجالی حقوق بشر: سازمان عفو بین‌الملل، اسرائیل را به ارتکاب جنایت علیه بشریت در سرزمین‌های فلسطینی متهم کرد و اسرائیل را دولتی آپارتاید دانست. در این گزارش آمده است که اسرائیل "نظام ظلم و سلطه" را علیه فلسطینی ها چه در داخل خود اسرائیل و چه در سرزمین های فلسطینی و سایر کشورها اعمال می کند. مصادره زمین فلسطین، کشتار غیرقانونی و محدودیت های شدید آزادی رفت و آمد از جمله این موارد بود.

اکثریت مطلق در پرتقال برای سرخ ها

سوسیالیست های حاکم در انتخابات سراسری پرتغال پیروز شدند.
انتخابات پرتقال

حزب سوسیالیست پرتغال، آنتونیو کاستا, نخست وزیر پرتغال, با شمارش تقریباً همه آرا, به طرز شگفت انگیزی در انتخابات پیروز شد و اکثریت مطلق کرسی های پارلمان را به دست آوردند.

مذاکرات محرمانه سوری ها در برلین

سوری ها به دنبال راهی برای خروج از سال ها جنگ داخلی هستند. گروهی از بانفوذین سوریه ای ها، مذاکرات محرمانه ای را در برلین انجام داده اند. هدف: یافتن راهی برای خروج از درگیری در سرزمین مادری شان است. نصیف نعیم شهروند آلمانی- سوری که مدیریت جلسه را بر عهده داشت گفت: این نشست ها در مورد پرکردن شکاف بین اردوگاه های متخاصم است.

شیومارا کاسترو، اولین رئیس جمهور زن هندوراس

برای اولین بار در هندوراس، یک زن در مقام ریاست جمهوری،اداره کشور را در دست گرفت. هزاران نفر برای شرکت در مراسم تحلیف شیومارا کاسترو آمده بودند.در این مراسم خانم کامالا هریس معاون رئیس جمهور آمریکا نیز مهمان بود. کاسترو در بحبوحه بحران سیاسی این کشور، پست ریاست جمهوری را بر عهده می گیرد.

یاسمین فهیمی، کاندید فدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان شد

یاسمین فهیمی سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات، نامزد رهبری فدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان شد.فهیمی نماینده حزب سوسیال دموکرات در پارلمان قرار است در آینده رهبری فدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان را بر عهده بگیرد. او اولین زنی خواهد بود که این موقعیت را به دست می آورد. یاسمین فهیمی، نماینده ۵۴ ساله مجلس و دبیرکل سابق حزب سوسیال دموکرات و رئیس سابق اتحادیه کارگری آلمان، رئیس جدید کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری آلمان خواهد شد، برای اولین بار یک زن رهبری فدراسیون صنفی را بر عهده گرفت.

بخش: 

خشونت علیه کارکنان رسانه ها در مکزیک

یک روزنامه نگار زن، به ضرب گلوله کشته شد

لوردس مالدونادو در مورد سیاست های محلی و فساد گزارش داد. این سومین قتل یک کارمند رسانه ای مکزیکی در سال جاری است. برای سومین بار در سال جدید، یک روزنامه نگار در مکزیک - برای دومین بار در تیجوانا - کشته شد. دفتر دادستان کل باجا کالیفرنیا اعلام کرد لوردس مالدونادو روز یکشنبه در خودروی خود در شهر مرزی ایالات متحده به ضرب گلوله کشته شد.

نرگس محمدی، مبارز سرشناس و فعال حقوق بشر ایرانی بار دیگر به زندان محکوم شد

نرگس محمدی، فعال سرسخت حقوق بشر و سخنگوی سابق کانون مدافعان حقوق بشر ایران، پس از نزدیک به ۶ سال زندان، در سال ۱۳۹۹ از زندان ایران آزاد شده بود. گرچه او طی این فاصله، بارها به دلایل مختلف تهدید شده و بازداشت گردیده بود. اکنون، دوباره بنا به اتهامات واهی، باید مدت هشت سال، زندانی شود. جلسه دادگاه برای ابلاغ حکم، تنها پنج دقیقه به طول انجامید.

اخراج اجباری فلسطینیان از خانه و کاشانه شان

پلیس اسرائیل خانه ای را در بیت المقدس شرقی تخریب کرد. سال گذشته حماس اسلامگرا پس از اختلاف بر سر خانه های هفت خانواده فلسطینی در بیت المقدس با موشک به اسرائیل حمله کرد. اکنون پلیس اسرائیل بار دیگر از درگیری هایی در این منطقه خبر می دهد.

گزارش نابرابری های اجتماعی آکسفام*

میلیون‌ها نفرازمردمی که می‌توانستند نجات یابند، به دلیل توزیع ناعادلانه واکسن‌ها در اثر همه‌گیری و پیامدهای آن جان خود را از دست داده‌اند. واکسن ها باید به عنوان یک کالای عمومی در نظر گرفته شوند، به این دلیل که دولت ها برای تامین هزینه تولید و توسعه آن ها، از مالیات های عمومی استفاده می کنند.

فریبا عادلخواه، پژوهشگرایرانی- فرانسوی، گروگان جمهوری اسلامی

در سال ۲۰۱۹، فریبا عادل‌خواه پژوهشگر و مردم‌شناس سرشناس هنگام ورود به ایران بازداشت شد که اخیراً درحصر خانگی به سر می‌برد.اکنون، جمهوری اسلامی، به طور غیرمنتظره ای شرایط بازداشت او را تشدید کرد و او را دوباره به زندان برگردانده است. و پاریس، به این عمل تهران اعتراض کرده و نسبت به عواقب آن هشدار داده است.

عفو بین الملل، خواستاربستن زندان گوانتانامو است

عفو بین الملل از بایدن می خواهد که بازداشتگاه گوانتانامو آمریکا را ببندد. سازمان عفو بین الملل در بیستمین سالگرد افتتاح گوانتانامو، در حال برنامه ریزی برای تظاهرات در چندین کشور است. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که این اردوگاه زندان بسته خواهد شد. اکنون "بازبینی" آغاز شده است.

جریمه ۱۰ هزار یورویی یک روزنامه نگار زن ستیز در برلین

به دلیل انتشار مقاله ای توهین آمیز و جنسیتی و زن ستیزانه در نشریه ای توسط رولاند تیشی روزنامه نگار پوپولیست راست گرا علیه خانم ساوسان چبلی، سیاستمدارحزب سوسیال دموکرات، به ۱۰ هزار یورو جریمه نقدی محکوم گردید.

بخش: 

گلوله های هشداردهنده پلیس قبرس علیه مهاجران

در قبرس نسبت به تعداد جمعیت، درخواست های پناهندگی به طور قابل توجهی بیشتر از سایر کشورهای اتحادیه اروپا است. رسانه های محلی در حال حاضر در مورد "کشته شدن مهاجران" گزارش می دهند. اکنون پلیس در حال سرکوب شورش ها است.

دعوای نمایندگان مجلس اردن بر سر حقوق زنان!

خانم سلما نیمس، فعال حقوق زنان در عمان پایتخت اردن به سی ان ان گفت: هر بار که جنبش زنان به ایجاد تغییر نزدیک می شود، تقریبا تمامی نظام مردسالار کشور، از این می ترسد که مبادا این تغییر به معنای تغییر در تمام ساختارهای قدرت جامعه بینجامد.

دزموند توتو برنده جایزه نوبل درگذشت

اسقف اعظم دزموند توتو، وجدان بیدارآفریقای جنوبی، در سن ۹۰ سالگی درگذشت. او همراه با نلسون ماندلا برای پایان دادن به آپارتاید مبارزه کرده بود. او در خطاب به رهبران مذهبی جمهوری اسلامی گفته بود: زندانی کردن، شکنجه و جنایت تحت لوای دین را قطع کنید. چنین اعمال و اقداماتی نمی تواند جزء آموزه های دینی باشد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - ترجمه: رضا کاویانی