شهناز قاراگزلو

مافیای فحشا در کمین زنان بی سرپناه!

سلامت اجتماعی دارای ابعاد مختلف روانی، جسمی، اقتصادی و سیاسی است و عوامل متعددی بر آن میتواند تأثیر ‌گذارد. سلامت روان به عنوان ارزشمندترین سرمایه انسانی و اجتماعی، بخشی  جدایی ناپذیر از اهداف توسعه پایدار است. آمارهایی نظیر نرخ طلاق، بیکاری، فساد، اعتياد و سایر آسیب‌ها همگی به نوعی اطلاعاتی از سلامت جامعه به ما می‌دهند.

بخش: 

کووید-۱۹ و برابری جنسیتی

او هشدار داد: «تاثیرات بی سابقه اجتماعی و اقتصادی همه گیری کرونا زندگی بسیاری را به صورت جدی به خطر انداخته است» و به دلیل فقر رو به افزایش، تنش در خانواده ها افزایش یافته و در اغلب موارد زنان هستند که از این وضعیت متاثر می شوند. افزون براین میزان خشونت جنسی و سواستفاده نیز بیشتر شده است. خشونت در خانواده، ازدواج های اجباری،کار کودکان، بارداریهای نوجوانان از این جمله اند.۱۳ میلیون دختر بچه در معرض ازدواج اجباری هستند وبسیاری از دختران ترک تحصیل کردند.

بخش: 

افزایش نگران کننده چاقی به مثابه بزرگترین مشکل سلامتی در جهان

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، تعداد افرادی که در حال حاضر به دلیل بیماری های مرتبط با چاقی جان خود را از دست می دهند، بیشتر از سوءتغذیه و در مجموع همه بیماری های عفونی است. امروزه در کشورهای فقیر، دیدن مادران چاق با کودکان سوء تغذیه بسیار عادی است.

رژیم غذایی و خطر ابتلا به زوال عقل

مطالعات نشان می دهد که زوال عقل و بیماری آلزایمر، ناشی از ترکیب عوامل ژنتیکی، محیطی و سبک زندگی از جمله رژیم غذایی و تغذیه است. بر اساس تحقیقات انجام شده بیماری هایی مثل فشارخون بالا، بیماری قلبی، دیابت و چاقی ممکن است باعث افت حافظه شود و این غالبا تحت تاثیر غذاهایی است که می خوریم. داشتن تغذیه خوب و خوردن غذاهای سالم به کاهش خطر زوال عقل و بیماری آلزایمر در سنین بالا و دوره سالمندی کمک می کند.

آزار جنسی از سوی محارم

نبود قوانین حمایت کننده از زنان در جایگاه قربانی آزارهای جنسی باعث می‌شود که در روند قضایی بیشترین فشار و تمام مسئولیت اثبات ادعا بر دوش آزاردیده باشد. قانونگذار برای اثبات مسئله تجاوز به عنف، شهادت چهار نفر را ضروری می‌داند و اگر قاضی به این علم برسد که تجاوز صورت گرفته، می‌تواند حکم را صادر کند. قوه‌ی قضاییه، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، و نیروی انتظامی در این زمینه بسیار ناکارآمد هستند.

بخش: 

حکومتها‌ بدن زنان را کنترل می کنند

اجبار زنان به زایمان محدود به کشورهای در حال توسعه نیست. لابی حامی زندگی در ایالات متحده که توسط دولت محافظه کار دونالد ترامپ تقویت می شد، دسترسی زنان به مراقبت های بهداشتی باروری با کیفیت و خدمات سقط جنین ایمن را چه در خاک ایالات متحده و چه در خارج از کشور از طریق قانون جهانی گگ ٭٭ به طور فزاینده ای دشوار کرد.

به بهانه ابلاغ «قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» به دولت جهت اجرا

پیامدهای فرزند‌آوری با ضرب و زور

این قانون شکست بزرگی برای حقوق زنان و حق تصمیم‌گیری آنان در مورد بدن‌شان و خصوصی‌ترین روابط‌شان است. این قانون نمونه بارز بازگشت به دوران تاریک کنترل رحم زنان است. امروز زمینه‌ مرگ ومیر ناشی از سقط جنین ناامن، تنها ناشی از عفونت و از دست دادن خون نیست، بلکه بی‌تفاوتی و بی‌اعتنایی نسبت به زنان است.

بخش: 
اشتراک در RSS - شهناز قاراگزلو