شهناز قراگزلو

برجام وتاثیر قطعنامه شورای حکام برحفظ امنیت ملی ایران

کارشناسان ایرانی نسبت به تاثیرات قطعنامه شورای حکام از قبیل شکست مذاکرات وین تشدید ‌تحریم ها، ارجاع پرونده کشورشان به شورای امنیت و حتی استفاده از مکانیسم ماشه در برجام ابراز نگرانی می کنند.

بخش: 

بی قانونی وتکرار زن کشی

نگاهی به زن‌ کشی‌های رخ‌ داده در سال‌های اخیر، بدون در نظر گرفتن اینکه این اخبار رسانه‌ای شده باشند یا نه، مختص یک طبقه و منطقه خاص در کشور ما نیست و همین امر نشان می‌دهد که ما با بحرانی جدی ‌تر از یک مسئله فرهنگی یا تعصب قبیله‌ای مذهبی رو به‌ رو هستیم. به گزارش ایرنا، ظهر دوشنبه ششم تیرماه ۱۴۰۱، آریانا دختر شانزده ساله با شلیک گلوله پدرش در ممسنی به قتل رسید (۱). طبق گزارش سایت هه نگاو ، یک زن بیست و سه ساله به نام فاطمه زارعی اهل سردشت در پنجم تیرماه ۱۴۰۱ در شهر اربیل توشط همسرش با ضربات چاقو به قتل رسید (۲).

بخش: 

جنگ در اوکراین و فاجعه قحطی در جهان

.
اوکراین یک کشور مهم تولید محصولات کشاورزی در جهان است. صادرات این کشور بخش مهمی از نیاز های جامعه جهانی را تامین می کند. نان غلات، غذای اصلی در بسیاری از کشورها است. اوکراین «سبد نان اروپا» ‌خواننده میشود وجنگ تولیدات کشاورزی این کشور را مختل کرده است. برنامه جهانی غذا از نهادهای زیر مجموعه سازمان ملل متحد (دبلیو اف پی) ۵۰ درصد گندم خریداری شده را از اوکراین دریافت می کند. جنگ در اوکراین سبد نان اروپا وجهان را کوچک خواهد کرد . روسیه و اوکراین حدود ۳۰ درصد از تولید گندم جهان را تشکیل می دهند. در حال حاضر صادرات این کشور ها ضربه سختی خورده است

قتل ناموسی دختر۱۷ ساله، ادامه چرخه خشونت علیه زنان

در ایران در ۲۰ سال گذشته حداقل ۱۲۰۰ زن قربانی زن کشی های ناموسی شده اند.

یکی از معضلات اساسی در ایران در مورد خشونت علیه زنان، نبود قانون و در صورت وجود قانون، عدم حاکمیت آن است به این مفهوم که دوایر اجرای احکام دادگاه ها و مسئولین اچرایی کشور به دلایل عدیده از جمله فساد اداری و مدیریتی، قادر به اجرای احکام و قوانین نیستند. در صورت نصویب این لایه و تضمین اجرای آن، جانِ زنان و دخترانِ آسیب دیده تا حدودی محافظت خواهد شد.

واکسن جدید کووید بدون پَتِنت

کوربیواکس که بدون حمایت عمومی عمده توسعه یافته است تقریباً به طور انحصاری توسط خیرین خصوصی در تگزاس، نیویورک و جاهای دیگر تأمین می شود. با این حال، برای تسریع در تولید و توزیع کوربیواکس، از طرف مقامات فدرال در ایالات متحده و کشورهای جی ۷ حمایت می‌شود. این طرح با مشارکت سازمان بهداشت جهانی و سایر ارگان های سازمان های ملل متحد خواهد شد.

اشتراک در RSS - شهناز قراگزلو