گفتگوها

گفتگوی بهزاد کریمی با آرین .تی. وی. - سوئد

علی پور نقوی در گفتگو با کیهان لندن.

نظر1

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در میان نحله های فکری ـ سیاسی چپ، به احزاب و جریان های چپی تعلق دارد که بعد از فروپاشی اتحاد شوروی در کشورهای مختلف شکل گرفت. این جریان ها به نقد دیدگاه حاکم بر جنبش جهانی کمونیستی نشستند، بر ضرورت دموکراسی و پیوند آن با سوسیالیسم تاکید کردند و در عین حال فاصله خودشان را با جریان تاریخی سوسیال دموکرات ها حفظ نمودند. از جمله این جریان ها، می توان به حزب چپ آلمان و پودوموس اسپانیا اشاره کرد.

مجید عبدالرحیم پور

مصاحبه گر محمدرضا اسکندری
(سایت کوردانه)

مریم تنگستانی

کنگره مشترک سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران - طرفداران وحدت، سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) و کنشگران چپ، با تشکیل «حزب چپ ایران (فدائیان خلق)» به کار خود پایان داد. کنگره مشترک طی سه روز (۱۰ تا ۱۲ فروردین ۱۳۹۷ برابر با ۳۰ تا ۱ آوریل) برگزار شد. طی این سه روز تصویب آیین نامه کنگره مشترک، اساسنامه، منشور حزب جدید و نیز انتخاب نام تشکل جدید در دستور کار کنگره قرار گرفت

بهروز خلیق، مسئول هيئت سياسی ـ اجرائی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)، در گفت‌وگو با رادیو فردا، با خوش بینی نسبت به آینده و تاثیرگذاری حزب جدید بر تحولات آینده ایران می‌گوید.
چپ در کشور ما جريان تاريخی و ريشه داری است. اما چپ پراکنده است و به جهت پراکندگی نمی تواند به اندازه نيروی خود در صحنه سياسی کشور موثر افتد. تلاش ما غلبه برپراکندگی نيروی چپ است. دليل ديگر وحدت سه جريان، غلبه بر پراکندگی چپ است.

• در کنگره مشترک چه خواهد گذشت، موضوع اصلی اختلاف در میان شرکت کنندگان در کنگره که به تهیه چند منشور منجرشده، چیست؟ حزب نوبنیاد در تقسیم بندی های رایج و تاریخی چپ کجا قرار دارد و درآینده با کدام سیمای سیاسی برآمد خواهد کرد؟ آیا بعد از کنگره ارتباط حزب جدید با مردم متحول خواهد شد؟ این سوالات و پرسش ها ی دیگری را با محمد اعظمی مسئول هیئت برگزاری کنگره مشترک طرح کردیم ...

حزب کمونیست عراق گفته‌های ولایتی را دخالت در امور داخلی عراق و نقض آشکار قانون اساسی عراق دانست که طبق ”قانون احزاب “آن، کمونیست‌ها و لیبرال‌ها در چارچوب حزب‌های سیاسی دارای مجوز رسمی، فعالیت می‌کنند. حزب ما هشدار داد که اجازه دادن به چنین موضع‌گیری‌هایی راه را برای مداخلهٔ بیشتر باز می‌کند که هدفش اعمال نفوذ بر نتیجهٔ انتخابات و آزادی انتخابات است.

گفتگو با عبدالله مهتدی دبیر کل حزب کومله کردستان ایران

پرسشگر: توران همتی

یکشنبه 14 ژانویه 2018
گرداننده گفتگو: علی فکری
سخنرانان:
پرویز نویدی: سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران – طرفدار وحدت چپ
بهروز خلیق: سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
احمد مرتضایی: حزب کومله کردستان ایران
فریدون کرمی: حزب دموکرات کردستان ایران

وحدت سه جریان می تواند در میان بخشی از طیف چپ نقطه امیدی باشد
و اما پاسخ مشخص من به سوآل سوم این است که جامعه ایران به وجود اپوزیسیون چپ همیشه نیازمند است. اپوزیسیون چپ، اپوزیسیون انتقادی و منتقد هر نوع حکومت‫ فاسد و مستبد مدافع طبقات صاحب سرمایه و ثروت است. وجود آن ضروری است و هم جزء مهمی از حیات سیاسی پلورالیستی آینده کشورمان است. اما وحدت سه جریان یک تشکل خارج کشوری است اگر در داخل کشور تشکیل می‫شد یقیناً می‫توانست بخشی از نیاز جامعه ایران را در بر بگیرد. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬

برای تحلیل آنچه گذشت و در برخی مناطق علی‌رغم سرکوب به اشکالی هرچند کوچک همچنان ادامه دارد، به سراغ فعالان مدنی و تحلیلگران سیاسی و اجتماعی رفته‌ایم تا نقطه‌نظر آنها را در رابطه با چیستی و بستر اعتراض‌ها و چشم‌انداز آن جویا شویم. گفتگویی که در ادامه می‌خوانید با کریم آسایش، کنشگر شهری و اجتماعی در تهران، ترتیب داده شده است.

سهراب مبشری

همان گونه که گفتم من به احساس و عاطفه همه کسانی که عمری در جنبش فدایی سپری کرده اند احترام می گذارم. همچنین رزمندگی و قاطعیت فداییان در دهه ۱۳۵۰ ارزشی ماندنی است و باید امروز و فردا نیز بدان تکیه کرد. اما الهام گرفتن از این ارزش، حتما مستلزم آن نیست که کماکان خود را فدایی بنامیم. مگر سوسیال دمکراتها و کمونیستهای ایران در دهه های نخست حضورشان در سیاست ایران چند بار نام تشکل خود را بنا به شرایط و مقتضیات روز عوض نکردند؟ مگر با این تغییر نام ها، سنت حیدرخان نابود شد؟ برای کار عظیمی که پیش روی چپ ایران است، تکیه به ارزش های جنبش فدایی همان قدر ضروری است که تکیه به مابقی سنت های افتخارآفرین چپ.

نظر2

کلیپ میزگرد سایت به پیش با تنی چند ازصاحب نظران دررابطه با :جنبش مردمی دیماه ۹۶ در شهرها، مسئله گذار به دمکراسی واپوزیسیون دمکراسی خواه ایران

وحدت فدائیان، به شرطی که این وحدت از تعداد تشکلها بکاهد، قطعاً تأثیر مثبتی برجای میگذارد و تأثیر فدائیان در جنبش چپ را بیشتر میکند. شرط افزایش این تأثیر درک نوین از چپ است. گروه‌های موجود بازمانده از قبل از انقلاب در تصور تشکیلاتی خود تا حدی سکتاریست هستند. آنها هنوز آماده نشدند تا حتی نامهای خود را که بیانگر ایدئولوژی‌های سپری شده است تغییر بدهند و استاندارد حزبی ایران را با استاندردهای جهان دموکراسی هماهنگ کنند. امروزه فدایی خلق و مجاهد خلق یعنی چه؟

نظر1

گفتگو با مجید عبدلرحیم پوردر باره چالش های پیش روی مردم

کانال چهار تلویزیون سوئد در گفتگویی با مهرداد درویش پور استاد دانشگاه و مطلع مسائل ایران درباره اعتراضات اخیر و واکنش روحانی نظرات او را جویا شد که ترجمه آزاد این گفتگو را در زیر می خوانید.

اعلام رهبری سیاسی در کردستان عراق پس از کنارەگیری آقای مسعود بارزانی شاید بتواند اندکی از آشفتگی اوضاع چە در رابطە با عراق و چە در رابطە با داخل اقلیم کردستان تأثیرگذار باشد ولی بعید بە نظر می‌رسد این مرهمی باشد بر همە زخم‌های موجود.

نظر3

از نظر من حق ثابت و قوانین متغیرند. بخشی از اهل دیوان‌سالاران سازمان ملل و طرفداران بی‌قیدوشرط قدرت‌های حکومتگر، بر این عقیده پافشاری می‌کند که هرگونه کوشش در تغییر قوانین بین‌المللی می‌تواند موجب بی‌قاعدگی و بی‌قانونی در نظم جهان گردد و منافع کشورها را به مخاطره اندازد. این طرز تفکر و چنین رفتار و منشی یک پرسش اساسی را مطرح می‌کند: آیا حقوق اساسی انسان مهم‌تر است یا تمامیت ارضی یک کشور؟

نظر2

صفحه‌ها